Březen – do kina vlezem, vyskočilo mi nějak na mysli, když jsem seděla nad aktuálními novinkami, které se k nám v těchto dnech blíží. A i když jaro ťuká na dveře a žádá si nějakou romantiku, budou to spíše nervy. Posuďte samy.

Noe

Dlouho očekávaný snímek o dalším konci světa přichází do kin 27. března. A abych byla přesná, je to vlastně film o prvním konci světa (smích), neboť toto výpravné drama líčí nejstarší legendu lidstva - potopu světa - ovšem tak, jak ji neznáme.

Děj je na první pohled jasný, nicméně režisér upozorňuje, že nemáme čekat klasickou biblickou adaptaci. Noe (Russell Crowe) samozřejmě na základě snů, které mu pomůže rozluštit Metuzalém (Anthony Hopkins) ví, že restart světa přijde s velkou vodou, a tak začne stavět bájnou archu. A jak už to tak bývá, i během stavby, která má vyšší poslání (nebo právě proto), se musí potýkat s řadou nepříjemností (nedostatek času, vlastní pochyby, nenávist soukmenovců aj.

 • A je to o to horší (tvrdím s trochou černého humoru), že termín nejde posouvat donekonečna jako je to u mnohých staveb zvykem dnes...

„Ten příběh vypráví o konci světa a o druhé nejslavnější lodi v historii, hned po Titaniku, proto nechápu, že ho ještě nikdo nenatočil jako klasický celovečerní film,“ říká režisér a spoluautor scénáře Darren Aronofsky, který je Noem posedlý, protože už jako třináctiletý vyhrál prestižní recitační soutěž s vlastní básničkou na téma „Potopa světa viděná Noemovýma očima“.

Co ještě dodat? Předešlé výkony herce, jenž má na svém kontě Gladiátora či hlavní roli v oscarovém filmu Čistá duše, dávají tušit, že se můžeme těšit na velkolepou podívanou, při které se nám bude tajit dech.

 • Inu, jak říkám: Jakmile jednou ukážeš ČISTOU DUŠI a schopnosti GLADIÁTORA, už se vezeš (a musíš zachraňovat svět...)

Noe, CinemArt

Zajímavosti navíc:

 • Ve filmu září (tedy ne doslova, protože jsou všichni dobově oblečeni, nýbrž herecky) také „Hermiona“ Emma Watson.
 • Russell Crowe prožívá manželství opět s Jennifer Connelly (a v Čisté duši jim to klapalo na čtyři Oscary)...

Koleje osudu

Žádný odpočinek nečekejte ani od hvězdně obsazeného filmu, jenž má premiéru 13. března.

Miláček Colin Firth (Láska nebeská) a vždy krásná Nicole Kidman (Moulin Rouge) se setkávají v silném příběhu lásky a pomsty, jenž začíná jako romantika - souznění dvou duší, ale osudově je narušen válečným traumatem hlavního hrdiny.

 • Colin Firth už nejednou dokázal, že je PAN HEREC, něco víc než představitel romantických snílků.

V roli britského důstojníka Lomaxe, jenž se vrací po stopách svého válečného utrpení na místo, kde byl vězněn, podává podle mě svůj životní herecký výkon.

 • Herec se dokonce v rámci přípravy na svou roli setkal i se skutečným Ericem Lomaxem, podle kterého je film natočen (ten zemřel krátce po natáčení v říjnu 2012).

Zajímavost:

Víte, že Eric Lomax padl během 2. světové války do japonského zajetí, které představovalo nelidskou dřinu, mučení a hladovění při stavbě barmské železnice, jež je známá jako „železnice smrti“?

Koleje osudu, Bontonfilm, a. s.

Grandhotel Budapešť

A komediálními prvky se naštěstí můžeme setkat aspoň ve třetím filmu našich tipů. Grandhotel Budapešť nabízí dle distributora šestihvězdičkovou zábavu, která žánrově plynule přechází mezi akční komedií, dramatem, romancí, detektivkou i groteskou.

Nadčasový příběh o přátelství, cti a splněných přáních zachycuje dobrodružství Gustava H., legendárního zaměstnance jednoho slavného evropského hotelu v období mezi dvěma světovými válkami, a jeho přítele, tak by se dal stručně popsat obsah tohoto vysoko hodnoceného díla. Jen tak mimochodem se stanete svědky krádeže a navrácení drahého renesančního obrazu, zuřivého boje o obrovské rodinné jmění a samozřejmě zrození lásky.

 • Nejednu ženu potěší, že scénárista Wes Anderson psal roli hlavního hrdiny na tělo fešáckému „anglickému pacientovi“ (smích).

Jeho představitel, Ralph Fiennes, se o spolupráci vyjadřuje velmi kladně: „Wes je ke svým hercům náročný, ale velmi pozitivním způsobem. Vždycky kultivuje určitý moment, dokud nedosáhne správné atmosféry. Rychlost hereckého podání je něco, čeho si opravdu cení, protože tento druh materiálu, živost vyžaduje. Koneckonců on sám je autorem této fiktivní doby a světa, ve které jsou lidé odvážnější, zásadovější a také si život více užívají.“

Zajímavosti navíc:

Když se tak dívám na informace k filmu, chce se mi zvolat (spolu s provozovatelem Jurského parku, pokud si vzpomínáte): Na ničem jsme nešetřili:

 • Kostýmy pro film navrhla legendární kostýmní výtvarnice a držitelka tří Oscarů Milena Canonerová.
 • Hudbu složil na Oscara šestkrát nominovaný Alexandre Desplat.
 • A sám třikrát nominovaný na Oscara WES ANDERSON (režie/scénář/námět/produkce) je jedním z nejoriginálnějších a nejžádanějších režisérů současnosti.
 • Těšit se můžeme na skutečnou plejádu zvučných jmen: Bill Murray, Jason Schwartzman, Adrien Brody, Jude Law, Ralph Fiennes, Willem Dafoe apod.
 • Grandhotel Budapešť zahajoval festival Berlinale a zažil hvězdnou premiéru 8. února také v Praze. Přijel na ní nejen režisér Wes Anderson, ale také hollywoodské hvězdy Jeff Goldblum a Saoirse Ronan.

Grandhotel Budapešť, CinemArt a.s.

A na co vyrazíte do kina vy? Nebo dáte přednost domácimu kinu?

Přečtěte si také:

Reklama