Myslíte si, že je jedno jaká okna si pořídíte do bytu? Není, protože nejsou „okna jako okna“, a to platí jak o kvalitě, funkčnosti, vlastnostech, tak i o vzhledu. Zaměřme se na design oken.

okna

Barva

Okna jsou jako oči domu. Dobře zvolené prvky, dokáží vtisknout stavbě punc zajímavosti a neokoukanosti. Pryč je doba, kdy byla okna většinou bílá. Například plastová okna můžete volit v široké škále dekorů připomínajících dřevo, ale velmi žádané jsou v poslední době šedé odstíny, které na první pohled nerozeznáte od hliníku. Kouzlit s barevností oken se ale dá u jakéhokoliv materiálu.

Dřevěná okna jsou moderní v transparentních odstínech, které zdůrazňují přirozenou kresbu dřeva. Taková okna například v kombinaci s úspornými a čistými liniemi zařízení přinášejí do interiéru trochu přírody, ale velmi dobře doplní i rustikální styl bytu. „Mimořádně zajímavý vzhled lze dosáhnout dřevohliníkovými okny, která jsou z interiérové strany ošetřena olejovými barvami v dekorech, které skvěle ladí se stylem provence či rustikal,“ říká P. Holý obchodní ředitel OTHERM okna.

Tvarování rámů a křídel

Tvar rámů a křídel dokáže vzhled domu proměnit více, než by se mohlo zdát. U plastových oken můžeme hranatý plošně odsazený design pokládat za klasiku, která k plastu patří, ale oblé tvary mohou přinést celkové zjemnění linií, a to jak z interiéru, tak exteriéru.

Dřevohliníková okna poskytují, pokud jde o tvarování z exteriéru, asi nejširší možnosti. Hliníkové opláštění můžete mít jak oblé, tak hranaté. Do moderních a architektonicky zajímavých rodinných domů se hodí také design se skrytým křídlem. Linie rozdělující rám a křídlo tak zcela mizí, což přirozeně zdůrazní jednoduchý a čistý vzhled.

okna

Ozdobné příčky

Meziskelní příčky nejlépe ve zlaté barvě, které byly na vrcholu v devadesátých letech, jsou dnes spíše výjimkou, v moderních stavbách je prakticky nepotkáte. Lidé je volí spíše tam, kde potřebují dodržet původní dělení oken. „Je na místě i připomenout, že křížení meziskelních příček také výrazně zhoršují tepelně izolační vlastnosti zasklení,“ doplňuje Ing. Holý.

Nalepovací příčky se nejčastěji volí u dřevěných oken, kde je třeba vyvolat historizující nebo rázovitý dojem, který podtrhne celkové ladění domu. Nalepovací příčky navíc nemají vliv na tepelnou izolaci zasklení.

Kličky

Může se zdát, že zabývat se designem okenních kliček nemá velký smysl, ale opak může být pravdou. Například volba nerezových okenních klik, sladění jejich designu s klikami u interiérových dveří se může stát velmi zajímavou třešničkou na dortu. Pokud stavíte nový rodinný dům a záleží vám na designu, pak je zcela přirozené zabývat se i zdánlivými detaily. Právě takové detaily neuniknou ani vašim hostům, a vy se můžete blýsknout originalitou a nápaditostí.

Parapety

Funkční doplňky k oknům je dobré řešit společně s výběrem oken, zajistíte si, že vše bude dobře společně ladit. Vnější a vnitřní parapety by měly být, bez ohledu na design, odolným prvkem, který nepoškodí květináče či jiné ozdoby, které na ně budete chtít z exteriéru i interiéru pokládat. Barevné ladění buď lze volit zcela v designu oken, nebo naopak může zajímavě působit kontrastní tónování. Nezapomínejte ale, že až zvolíte jinou barvu výmalby nebo fasády domu, neměl by výsledek působit rozpačitě.

okna

Stínění

Moderní byt se neobejde bez stínění. Kdysi to byly závěsy a vnitřní žaluzie, které stínili i chránili rodinnou intimitu, dnes se při výběru stínění nemusíte prakticky nijak omezovat. Nabídka typů, barev a materiálů je tak široká, že se možná dostanete i do problémů, co si vlastně vybrat.

Pokud se rozhodnete pro venkovní stínění, měli byste si tyto prvky nechat namontovat již přímo s okny. Pokud je chcete skrýt pod omítku, je to nutnost, protože jinak vás čeká nepříjemné bourání.

Velké možnosti neposkytuje jen design, ale i ovládání stínících prvků. Pokud byste rádi stahovali například žaluzie z pohodlí gauče nebo postele, myslete také na přívod elektrického proudu. „Vyplatí se prohlédnout si sortiment i možnosti ovládání a nechat si poradit od odborníků. Protože stínění, které dobře po všech stránkách chrání, je velice důležité pro komfort bydlení,“ vysvětluje Ing. Holý.

Sítě proti hmyzu

Horké letní noci, kdy si nemůžete otevřít okno kvůli komárům, se stanou utrpením. Sítě proti hmyzu jsou jednoduchým řešení, jak si poradit s dotěrným hmyzem. Opět existuje řada druhů sítí, a to do různých typů oken. Zajímavé řešení je v nabídce i pro velké posuvné systémy tzv. HS Portal. Pokud je nepoužíváte, jsou elegantně a prakticky neviditelně skryty na křídle okna, v roztaženém stavu výborně ochrání.

Okna jsou spolu s doplňky k nim vysoce funkčním, ale i estetickým prvkem, který výrazně ovlivní komfort bydlení, vzhled bytu i design domu. Než se rozhodnete, poraďte se s odborníky, jaké možnosti by se hodily právě pro vás. Orientovat se v široké nabídce není snadné.