Vánoce nejsou o množství nebo hodnotě dárků, jenže to se dětem vysvětluje těžko. Zvláště když ještě věří na Ježíška, nebo se snaží vyrovnat se movitějším spolužákům. Ne každá rodina je ovšem v dobré finanční situaci, kdy si může dovolit utratit majlant za zbytné věci. Jak to ale vysvětlit dětem? Není vhodné je od problému izolovat, vytvářet pro ně umělý, nereálný svět. Psychologové doporučují jednat narovinu, ale citlivě. Některými výroky jim totiž můžeme velmi ublížit.

6582f065daedbobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Mluvte s dětmi narovinu, úměrně jejich věku

Pokud máte napjatý rozpočet už delší dobu, pro děti nejspíš nebude až takovým překvapením, že se nemůžete „rozšoupnout“ ani na Štědrý den. Jestliže ale doteď neměly o nedostatku peněz tušení, uveďte je (úměrně jejich věku) do obrazu. Jsou součástí rodiny, a tak by taky měly znát její finanční situaci. Starší děti díky tomu lépe pochopí, že jejich přání musí být skromnější. Ale všeho s mírou!

Zbytečně je nestrašte, nezveličujte problém. Mohou si pak vše představovat ve zkreslené, daleko děsivější podobě a mít strach. Proto se zajímejte i o jejich prožívání celé situace, hovořte spolu o nejasnostech a obavách.

Nepřetěžujte je přemírou informací, buďte věcní, nezacházejte zbytečně do detailů.

Nepřenášejte na ně svou úzkost a strach. „Neventilujte svoje emoce skrze dítě. Máte na svou frustraci, vztek, strach, smutek samozřejmě právo a jsou v současné době pochopitelné, ale oddělte je od svého chování a komunikace s dětmi. Mohou mít tendenci přebírat odpovědnost za pocity rodičů. To se projevuje například snahou utěšit, vynahrazovat, “nezlobit” a tak dále,“ upozorňují odborníci z Centra Locika, které se specializuje na pomoc dětem zažívajícím násilí v rodině a poskytuje podporu i rodičům.

Nesvalujte na děti odpovědnost nebo vinu. Odpusťte si výčitky, že vás dítě stojí spoustu peněz, pořád něco chce a podobně.

Malým dětem, které ještě věří na Ježíškovu kouzelnou moc, povězte, že i on má teď víc starostí, takže není ani v jeho silách přinést všechno, ale vybere jen to nejdůležitější. Které dárky to jsou, o tom si s dítětem popovídejte. „Pokud víte, že nějaký dárek vaše dítě nemůže z jakéhokoli důvodu dostat, proberte to s ním předem, ať předejte zklamání pod vánočním stromečkem. Možná máte ještě dost prostoru pro kompromis, či jiné náhradní řešení. To se totiž až na Štědrý večer hledá skutečně těžko,“ upozorňuje dětská psycholožka Jitka Jeklová.

V žádném případě nedávejte situaci s chudší nadílkou do souvislosti s chováním dítěte. Například tak, že Ježíšek dárky nepřinese, protože nebylo hodné.

Nechte je projevit emoce

Nezlobte se na ně, pokud projeví negativní emoce, je to tak totiž v pořádku. Naopak jim je pomozte zpracovat. „Zajímejte se o jejich prožívání, o to, jak jim je. Nenechte je v tom samotné a nepřetěžujte je informacemi a svými prožitky. I děti mají nárok na své negativní emoce. Ukažte jim, že je berete vážně, že mohou ventilovat svůj vztek, strach, smutek. Není dobré emoce dětí potlačovat, zlehčovat, nevěřit jim je nebo naopak je zveličovat,“ doporučují v Centru Locika s tím, že odpustit bychom si měli průpovídky jako: „není to tak hrozné“, „co ty máš za starosti” a podobně.

Neomlouvejte se

Špatnou finanční situaci berte jako fakt a realitu. „Neomlouvejte se, nesnažte se slibovat kompenzaci příští rok nebo si peníze na dárky navíc půjčovat. Nestyďte se za svou zhoršenou ekonomickou situaci. Dítě se s tím tak mnohem lépe vyrovná a přijme to. A způsob, jakým se s tím vyrovnají děti, se odvíjí od toho, jak se s tím vyrovnávají rodiče,“ vysvětlují v Centru Locika.

Vyzdvihněte to důležité

Přestože jsou dárky pro děti velmi důležité, nejsou tím jediným, na čem Vánoce stojí. Snažte se vyzdvihnout ostatní pozitivní věci. Jste zdraví, spolu, máte se rádi... „Zaměřte se na to, z čeho jiného mohou mít děti radost, než jsou materiální dárky. Společně strávený čas, tradice a rituály, setkávání s druhými a podobně,“ dodávají v Centru Locika.

Zdroj informací: Centrum Locika, Jitka Jeklová

Čtěte také: