Přibližně deset procent lidí už mělo někdy v životě bradavici. Alespoň jednu! I když většinou zmizí bez léčení, mohou některé doplňky uspíšit vyhojení těchto nechtěných a nevzhledných vad na kráse. Podle historických zpráv je toto onemocnění známo již po několik tisíciletí.

Co jsou bradavice
I když bradavice (verrucae) většinou nevypadají hezky, jsou obvykle zcela neškodné. Jsou to benigní nádorky, které se vyskytují obvykle na kůži, méně často na sliznicích. Označení verrucae pochází od vzhledu - bradavice připomínající malé kopečky. Tyto malé výrůstky jsou tvořeny okrsky kůže, která vyrostla rychleji než zdravá tkáň kolem ní a ztvrdla v důsledku virové infekce.

Je jich mnoho druhů, od běžné bradavice na prstech a hřbetu rukou po bradavice na ploškách nohou. Bradavice, které se vyskytují na genitálu, jsou považovány za vážnější onemocnění, protože jsou pravděpodobně spojeny se zvýšeným rizikem rakoviny kůže děložního hrdla a penisu.

Příčiny vzniku
Bradavice se tvoří na základě virového napadení povrchové vrstvy kůže některým z četných druhů lidských virů papilloma. Infekce papillomaviry se totiž běžně vyskytují i u jiných živočišných druhů, například u krys, krav, koní, psů či koček. Viry však nejsou přenosné z jednoho druhu na jiný. Onemocnění se přenáší přímým dotykem a virus může vstoupit do organismu třeba jen malou oděrkou na kůži.

Bradavice na pohlavních orgánech patří mezi nejběžnější formy pohlavně přenášených chorob. Od vstupu infekce může trvat měsíce a někdy i několik let, než se bradavice objeví. To znamená, že člověk nemusí mít patrné bradavice, a přitom může virus přenášet. Při aktivaci viru bradavic může hrát roli snížená imunita, která může zavinit vzplanutí infekce a růst bradavic.

Bradavicemi jsou ponejvíce postiženy děti a mladší jedinci, dále osoby se sníženou buněčnou imunitou, pacienti s imunosupresivní terapií, například po transplantaci ledvin.

Projevy
• bradavice mohou růst jednotlivě i v celých skupinách; někdy mohou svědit nebo vyvolávat nepříjemné pocity, většinou však jsou nebolestivé
• běžné bradavice: ploché výrůstky, většinou o něco tmavší než kůže, nejčastěji se objevují na kůži rukou a prstů
• verucca plantaris: ploché hrbolky na chodidlech připomínající kuří oka
• genitální bradavice: obvykle červenorůžové měkké výrůstky s „rozkvetlou“ hlavičkou, vyskytují se na genitálu a v anální oblasti

Léčba
Bradavice se často objeví jako odpověď na sníženou imunitu. Užívejte proto multivitaminové a multiminerální přípravky spolu se smíšenými karotenoidy a vitaminem C, které zvyšují imunitu. Vhodná je i lokální (místní) léčba, například vitaminem E, česnekovým olejem nebo olejem tea tree (melaleukový olej), vodilkovou tinkturou nebo tinkturou z pau ďarco (tabebuiy), popřípadě gelem z aloe vera. Lokálně lze také použít vitamin C v prášku rozmíchaný v trošce vody. Tyto prostředky přiložte na bradavici s tlakovým obvazem. Uvedené léčivky obsahují protivirové látky a vitaminy C a E podporují hojení.

Dojde-li k podráždění kůže, zřeďte prostředek vodou nebo rostlinným olejem a okolí bradavice chraňte vazelínou. Pokud přípravky aplikujete na genitál, vždy je zřeďte. Obvazy denně vyměňujte. Příznivé účinky by se měly objevit během tří až čtyř dnů; v léčení pokračujte, dokud bradavice nezmizí.

V tlakovém obvazu se mohou použít i jiné prostředky, například ricinový olej (smíchaný s trochou jedlé sody) a hřebíčkový olej. Před použitím se poraďte s lékařem, zvláště pokud jde o bradavice na genitálu.

Další kroky
• Jdete-li do tělocvičny nebo do areálu plaveckého bazénu, noste raději sandály nebo střevíce
• Na přetrvávající bradavice budete potřebovat léky předepsané lékařem, nebo je bude nutno odstranit chirurgicky, laserem, kauterizací nebo mrazením
• Echinacea účinně posiluje oslabený imunitní systém, zvláště máte-li bradavic více. Echinaceu v tinktuře můžete kápnout přímo na bradavice, nebo ji zkuste užívat třikrát až čtyřikrát denně, 200 mg
• Při úporných bradavicích ponořte postižené místo kůže na 20 minut do horké vody, a teprve potom aplikujte místní prostředek, do změklé kůže lék lépe proniká

Kdy k lékaři
– máte-li neobvyklý nebo obtěžující výrůstek na kůži nebo mění-li se jeho velikost a barva
– pokud se vám udělá bradavice ve věku nad 45 let
– je-li bradavice větší než guma na tužce, krvácí nebo ji lze snadno rozkrvácet, překáží-li při denní práci nebo je na genitálu
– nezmizí-li při domácí léčbě do dvanácti týdnů 

Máte bradavice? Už jste je léčila lapisem, vlaštovičníkem, šťávou z česneku nebo jiným domácím prostředkem? S jakým výsledkem? Co zaručeně zabralo?

Reklama