Tím trpí asi 40 % populace starší 65 let. V poslední době ale lékaři zaznamenávají osteoartrózu mnohem dříve – již kolem 30. roku. Toto onemocnění kloubů postihuje nejprve chrupavku, která ztrácí svou celistvost, rozvlákňuje se a postupně jí ubývá. V kosti pod chrupavkou může dojít až k mikroskopickým zlomeninám.

Kloubní chrupavka musí denně odolávat mohutnému tlakovému zatížení. Pro zdravou chrupavku není tato zátěž problémem, u predisponované chrupavky však způsobuje zdravotní potíže.
5bc4786f4dfbdobrazek.pngHlavní a první příčinou osteoartrózy je stárnutí. Přibývající léta ubírají chrupavce na pružnosti a odolnosti. V neposlední řadě jsou na vině různé úrazy vzniklé buď na základě profesionální činnosti, nebo v důsledku závodní sportovní činnosti. A výrazný vliv na onemocnění kloubů má samozřejmě i obezita.

První obtíží, která přivede nemocného k lékaři, je bolest kloubu. Typická je bolest kloubu po delším klidu, tedy velmi často například při sledování televize. Bolest může být tak nepříjemná, že člověka donutí vstát a raději se projít. Klouby mohou ale bolet naopak i při delším stání.

A jak proto osteoartróze bojovat? Způsobů a prostředků je několik. Jako velmi účinné je takzvaný aescin, který je hlavní účinnou látkou extraktu koňského kaštanu, tedy jírovce obecného. A ten se běžně vyskytuje v naší přírodě. Aescin má silný protizánětlivý a antiedematický účinek a široce se tak uplatňuje při poranění měkkých tkání pohybového aparátu. Utěsňuje totiž póry v kapilárách, které vznikají při zánětech. Zároveň působí pozitivně na správné prokrvení tkání, jako jsou šlachy, svaly a vazy. Je používám při zánětech šlach, užívá se k léčbě otoků a zánětů, především poúrazových a pooperačních. Dobrého účinku dosahuje u bolestivých syndromů páteře, s nimiž jsou spojeny bolestivá napětí v šíji, ischias a takzvané ústřely. „Aescin při osteoartróze, zánětech šlach či vazů a při léčení poúrazových stavů často používáme a máme s ním více než dobré zkušenosti,“ říká ortoped MUDr. Jiří Beznoska. Aescin je pak velmi účinný ve spojení s glukosamin sulfátem - tedy látkou, která zpomaluje úbytek kloubní chrupavky – a vitamínem C pro tvorbu pevné kolagenní sítě chrupavek a menisků.

Výtažek k kaštanu koňského je doporučován u bolestivých projevů zapříčiněných zánětlivými a degenerativními procesy v oblasti úponů šlach, vazů a kloubních pouzder. Tyto změny vznikají mechanickým dlouhodobým a opakovaným přetěžováním svalů. Projevují se bolestí a ztrátou funkce a mohou tak být příčinou rozvoje osteoartrózy nebo naopak projevem pokročilejších stádií artrotického postižení kloubu.

Reklama