Akné se netýká pouze 85 % mladých slečen v pubertě, ale i žen starších. Dvanáct procent žen trápí i kolem 25 let, pět procent i v 45.

S diagnózou různých forem akne vulgaris se dermatologové setkávají ve svých ordinacích nejčastěji. Lehčí formy lze řešit léčebnou kosmetikou a lokálními léčivy, úporné formy akné již vyžadují komplexní léčbu, často pomocí hormonální antikoncepce.

p

MUDr. Andrea Vocilková, kožní lékařka

Akné se netýká jen obličeje

Muže i ženy nejčastěji postihuje akné v oblasti obličeje, dekoltu, ramenou a horní poloviny zad. Na kůži se tvoří uzavřené nebo otevřené komedony, červené pupínky a hnisavé neštovičky, nebo bolestivé hrboly červené až fialové barvy se sklonem k vytváření jizev. I relativně mírné projevy však mohou mít velmi negativní vliv na psychiku pacienta.

Mohou za to androgeny?

Kožní struktury, které jsou při akné postiženy, bývají vlasové nebo chlupové folikuly a přídatné mazové žlázy. Velkou roli v tvorbě akné hrají také mužské pohlavní hormony androgeny, které jsou za normálních okolností i u žen nezbytné pro správnou funkci řady orgánů a tkání. Androgeny mají také za následek zesílenou aktivitu mazových žláz, které vyvolávají mazotok. Pomáhají jim hormony hypofýzy, štítné žlázy a glukokortikoidy, svou roli hraje i dědičnost.

Dynamický proces průběhu akné

Za prvotní problém ve vzniku akné je blokáda vývodu mazové žlázy. Další komplikací je navazující zánět vyvolaný mechanickým drážděním, chemickými pochody a přítomností bakterií.

Léčba akné pomocí zevních léčiv

Léčebné metody jsou zaměřeny na omezení mazotoku a uvolnění rohoviny z ústí mazových žláz. Základem péče je pravidelné čištění pleti, které uvolní přebytečnou rohovinu a odstraní nahromaděný kožní maz. V případě těžších projevů pomáhají léky s přídavkem retinoidů či kyseliny azelainové. Doplňkovou léčbou jsou také ovocné AHA – kyseliny. Léčebný efekt je po krátkém zhoršení příznaků možné očekávat po 4–6 týdnech.

Terapie hormonální antikoncepcí

Pokud je lokální léčba neúspěšná, zvažte možnost použití kombinované hormonální antikoncepce, která tlumí sekreci androgenů, a tím zmírní tvorbu akné. Vhodným přípravkem pro léčbu akné je hormonální antikoncepce s drospirenonem – například YAZ. Studie potvrzující účinnost tohoto preparátu byly provedeny u více než pěti set žen a prokázaly, že u všech došlo ve zlepšení příznaků.

w

Hormonální antikoncepce YAZ využívá režimu 24 + 4, kdy se tablety s kombinací hormonů užívají 24 dní. Pro komfort pacientek se ve 4 denní pauze užívají pilulky bez obsahu účinné látky, což však neovlivňuje průběh akné. Při zahájení této léčby je nutné počítat s tím, že se účinek objeví se zpožděním 2 až 3 měsíců!

Pro koho se hodí?

Celková léčba podáním kombinované hormonální antikoncepce je určena především těm ženám, které si současně přejí  zabránit nežádoucímu početí i léčit akné. Volí se však též jako součást léčby akné u žen a dívek, které pozorují zhoršování projevů před menses. Obecně se při léčbě akné doporučuje také pestrá a zdravá strava s dostatkem vitaminů a minerálů.

Reklama