Jaký typ nápoje zvolit při cvičení aerobiku?

Přijímat dostatečné množství tekutin je velmi důležité, zvláště pokud pravidelně sportujete. Různé výzkumy ukazují, že většina populace přijímá menší množství tekutin, než je optimální pro organismus. Dlouhodobější nízký příjem tekutin přitom způsobuje onemocnění močových cest a vede k metabolickým poruchám. Voda je navíc důležitým rozpouštědlem mnoha látek v těle, nosičem minerálů, stopových prvků a z těla odvádí odpadní látky.

Sportování samozřejmě zvyšuje nároky na pravidelný pitný režim.
Během cvičení totiž tělo vytváří pot, kterým odvádí teplo a ochlazuje organismus. V horkých dnech můžete během jízdy na kole či hodiny aerobiku vypotit více než 2 litry potu.
Jak poznáte, že nepijete dostatečné množství tekutin? Při nedostatku tekutin pocítíte únavu, otupělost a bolest hlavy, mohou se dostavit křeče. Spolehlivým ukazatelem je tmavší barva moči a její menší množství. V takovém případě se snažte zvýšit příjem tekutin, protože velmi zatěžujete práci ledvin. Kvůli větší hustotě krve se zvyšuje také zatížení krevního oběhu.

Množství vypitých tekutin bychom si měli hlídat, protože ne každý se může zcela spolehnout na pouhý pocit žízně, který je psychicky ovlivnitelný. Žízeň se navíc dostavuje až při částečné dehydrataci organismu, takže je lepší jí předcházet. Dospělý člověk by měl každý den vypít minimálně 2 litry tekutin (ideální je pít pravidelně, nejméně jednou za dvě hodiny)
Při sportování či těžké fyzické práci či v horku je samozřejmě nutné množství tekutin zvýšit. (Nebojte se vypít 4-5 litrů vody, budete se cítit mnohem více svěží!!)

Jaký nápoj zvolit?
Nejuniverzálnějším nápojem je voda. Při pocení však s potem odchází z těla také minerální látky, proto je dobré kromě obyčejné vody vypít za den 0,5 - 1 litr minerální vody s nižším obsahem minerálů (různé minerální vody je dobré jednou za čas vystřídat ). Sycené „bublinkové“ vody mají nevýhodu v tom, že mohou způsobovat nadýmání. Oxid uhličitý navíc metabolismus zatěžuje, proto se také nedoporučují k pití při sportování.
Iontové nápoje jsou nezbytným doplňkem při sportování a vyšších fyzických výkonech.Při výkonu tělu dodají nezbytnou energii a navíc i minerální látky, které se vylučují při pocení. Energie z těchto nápojů pomáhá tělu při výkonu udržet stabilní hladinu glukózy v krvi, což vám umožní zatěžovat tělo delší dobu.
Izotonické nápoje (jejich hustota je stejná jako krevní plazma)
Isostar,Gatorade,Isoline aj. je dobré pít při krátkodobějších výkonech s větší fyzickou zátěží. Obsahují ale velké množství minerálních látek, proto je více řeďte, než je doporučeno výrobcem.
Hypotonické nápoje (hustota je řidší než krevní plazma)
Jsou vhodné při vytrvalostních výkonech a ve velmi teplém prostředí.

Jak pít při sportu?
Nepijte příliš studené ani příliš teplé tekutiny- doporučuje se pokojová teplota.
Před cvičením vypijte 2 dcl mírně sladkého nápoje či iontového nápoje. Během hodinového sportování – jízdy na kole,aerobiku či bruslení se snaže vypít každých 20 minut asi 2 dcl iontového nápoje(vody). Nepijte najednou větší množství tekutiny, protože ji vaše tělo nestačí rychle vstřebat.
Při aerobní zátěži a námaze organismu není ideální pít tekutiny s velkým procentem sacharidů, protože se mnohem pomaleji tráví a vstřebávají. Po cvičení se doporučuje znovu doplnit tekutiny, aby se z těla co nejrychleji dostaly zplodiny metabolismu. (doporučené množství je 3-5 dcl).

Zpracovaly instruktorky aerobiku.
převzato z www.aerobics.cz