Hezký den přeji všem.
Když už se tady mluví o škole, tak na vstup do 1.třídy mám smíšené vzpomínky.
Protože jsem se narodila koncem září, tak jsem měla mít o rok odklad. Naše město mělo plný počet žáků, a tak nebyl zájem o přijetí. Jenže moji rodiče mě brali za schopnou školačku (hahaha), a tak mě přihlásili do školy na vesnici, kde bylo málo dětí. Tam mě tehdy v roce 1955 přijali, aby splnili počet míst. Do školy jsem cestovala tím způsobem, že mě maminka ráno posadila na autobus a paní učitelka u autobusu čekala, aby nás vyzvedla. Bylo nás dojíždějících více.
Byla to dvoutřídka, vzpomínám na moc hodnou paní učitelku, která zadala práci starším žákům a nám asi 12ti prvňákům se potichu věnovala.
Moc se mi tam líbilo a paní učitelku jsem přímo milovala. Hrozně jsem se do školy těšila.

Potom ale přišel podraz od mých rodičů.

Vzhledem k tomu, že jsem 3 měsíce navštěvovala 1. třídu mimo domov, tak si moji rodiče vzali do hlavy, že požádají o mé přeložení do místa bydliště. Nevím, čím to tehdy zdůvodnili, ale najednou jsem nemohla do obce Bělé, ale měla jsem jít do místa bydliště. Tehdy byl zákon, že pokud měl žák započatou zákl. školu, tak musel být přijat.
Šla jsem mezi nové žáky a novou učitelku.

Byla to hrůza. Učitelka mě od prvního setkání nenáviděla, protože jsem byla navíc, a ona měla stejné peníze. Krom toho (to mi došlo s odstupem času) považovala moje rodiče za „plebs“ a podvodníky. Posadila mě do poslední lavice, stále na mě řvala a na "výzo" mi dala v pololetí 2 a potom i další špatné známky. Jenže vysvědčení nemám, tak nevím přesně, co to bylo. Bála jsem se jí, byla to dáma v důchodovém věku, tlustá blondýna s velice arogantním chováním.

Na další rok šla do penze. Přišla jiná učitelka – paní Strnadová. Opět pro mě byla radost chodit do školy. Hezké známky, pochvaly… a také to byla taková druhá maminka. Měla jsem ji šíleně ráda, dneska už nežije, ale byla to moc hodná žena, učitelka, vychovatelka, matka.

Moc na ni v hezkém vzpomínám, dovedla mě do 5. třídy, kde už to zase bylo o něčem jiném.

Vaše Pastel.ka


Malá Pastel.ko,
myslíte, že to od rodičů byl opravdu podraz? Třeba vás chtěli ušetřit dojíždění...

Reklama