Foto: Shutterstock

Chápu, proč se lidi na takovou otázku ptají. Někteří totiž začnou nosit čepici, aby skryli vypadávání vlasů, a pak to vypadá, že plešatost způsobilo právě nošení pokrývky. Jednoduchou odpovědí je, že to ale není skutečný problém. To však nic nemění na tom, že nosit čepici neustále i doma není vhodné pro pokožku hlavy,“ říká dermatoložka Hayley Goldbach.

Hlavním důvodem vypadávání vlasů je ve skutečnosti genetika. Jde o částečně zděděnou citlivost na hormon zvaný dihydrotestosteron, který se objevuje ve vlasové pokožce, ale i v jiných částech těla. Odborníci se shodli na tom, že vlasům rozhodně neprospívá utahování v těsných copech, což  po  několika letech může opravdu způsobit nadměrné vypadávání vlasů.

Raději se vyhněte těsným copům

Co se týče vypadávání vlasů, jde tedy především o těsnost a tlak. Většina lidí ale nenosí tak těsné čepice, aby tlak působil na vlasové folikuly. „Kdyby ale někdo nosil opravdu těsnou čepici po velmi dlouhou dobu a neustále, třeba rok nebo dva roky po sobě, mohlo by to opravdu způsobit podráždění nebo zánět vlasového folikulu, což by mohlo vést k částečnému plešatění,“ říká Hayley Goldbach.

Foto: Shutterstock

Jediné, co by mohlo hrát roli při vypadávání vlasů, jsou barviva a syntetické látky, které se do textilií přidávají. Ty by mohly způsobit alergickou reakci na pokožce hlavy a následný zánět.

Vzácným případem může být, když se pod čepicí extrémně potíte. Soli z potu fyzicky dráždí pokožku. Pokud máte tento problém, raději se častému nošení čepice vyhněte a noste ji jen v případě, kdy je to opravdu nutné.

Z poznatků vychází, že čepice obecně sice plešatost nezpůsobují, ale rozhodně bychom ji nedoporučovaly nosit neustále. Vlasům rozhodně nepřispějete, když budete v létě nosit kulich, ale naopak sobě a své kůži prospějete, když budete nosit slamák. A to klidně celé léto. Když nesundáte v zimě kulich i ve vyhřáté místnosti, bude se vám hlava zapařovat a jediné, čeho tím docílíte, je to, že se vám budou vlasy rychleji mastit.
 

Reklama