Péče o zuby a dásně patří ke každodenní hygieně. V době těhotenství je to obzvlášť důležité a odborníci doporučují nastávajícím maminkám si nechat 2x za dobu těhotenství zkontrolovat stav zubů a dásní. S těhotenstvím a stavem zubů je také spojeno několik mýtů, které jsou velmi zažité. Na tato témata jsme pro vás připravili zajímavý rozhovor.

těhotenstvíNa naše otázky odpovídala Bc. Jana Křepelková, dentální hygienistka. Za její odpovědi děkujeme.

Stále se ještě setkáváte s tím, že ženy věří mýtům ohledně zubů a těhotenství?
Ano, tyto mýty jsou i přes stále rostoucí osvětu a informovanost častým jevem. Vřele jsou podporovány na různých diskusních fórech a blozích. Tyto mýty vycházejí v první řadě z neznalosti problému, v druhé řadě hledáním toho nejsnadnějšího řešení, které nevychází z konzultace s odborníkem. Míváme tendence neustále si omlouvat skutečnosti dějící se kolem nás, rovněž hledáme viníka stavu svého chrupu úplně jinde než v nás samotných.

Který mýtus je nejrozšířenější a který nejnebezpečnější?
Dovolím si tvrdit, že hlavní a také nejdůležitější mýty jsou dva.

Tím prvním je notoricky známý: „Co dítě, to zub“ (popřípadě i více zubů, když je třeba). Jedná se o progresi zubního kazu, který byl přítomen už před samotným otěhotněním. V průběhu těhotenství měníme své stravovací návyky, často trpíme nevolnostmi, kvůli kterým je sklovina ještě více oslabována a na preventivní či léčebná opatření (návštěva dentální hygienistky a zubního lékaře spolu s ošetřením) nám nezbude síla, čas ani chuť. Výsledkem jsou komplikovaná ošetření zubního kazu nebo dokonce extrakce zubu.

Druhý mýtus se týká krvácení dásní. Nastávající maminky si v období očekávání potomka všímají, že jejich dásně jsou značně citlivé, zarudlé a snadno krvácí. Čištění zubů se pak stává noční můrou a dásním se prakticky vyhýbají. Toto onemocnění se nazývá těhotenská gingivitida. Jedná se o chronický zánět dásní způsobený špatně odstraněným zubním plakem, plným nebezpečných bakterií. Zásadní informace je, že tento zánět byl přítomen již před samotným těhotenstvím! Vlivem hormonálních změn v těhotenství je však zánět vygradován do intenzivnější formy, který už žena zpozoruje, a dokonce může mít dopad na předčasný porod a tím pádem i nízkou porodní hmotnost dítěte.

Těhotenství

Měla by žena v těhotenství pečovat o zuby více? Případně jak?
Žena by především měla o zuby pečovat důkladně již před otěhotněním, aby v období gravidity nemusela podstupovat komplikovaná ošetření zubů a parodontu (tkáně, které se podílí na upevnění zubu v kosti). Během těhotenství by žena měla být poučena o správné péči o své zuby a dásně. Novorozenec má prakticky sterilní dutinu ústní, proto je potřeba, aby matka a rovněž okolí nepřenášely na dítě bakterie, které pro dítě nejsou přirozené.

U těhotných s nevolnostmi je nutné mít na paměti, že žaludeční štávy, které se dostanou do úst, mají hodnotu pH kolem 2. To je vysoce kyselé pH, které silně naleptá povrch skloviny, a proto nedoporučujeme čistit zuby minimálně půl hodiny po zvracení. Volíme raději výplach čistou vodou, abychom pH co nejdříve zneutralizovali.

V neposlední řadě nesmíme zapomenout pečovat o dásně. Toho docílíme čištěním zubním kartáčkem podél linie dásní. Přibližně polovinu hlavice kartáčku přiložíme na dáseň a polovinu na zub, vlákna kartáčku směřujeme vždy do dásně, aby čistila v dásňovém žlábku. Pokud jsou dásně citlivé a krvácí, je to signál, že způsob tohoto čištění je nezbytný. Kdybychom se dásním nadále vyhýbali, kolem by zůstával nebezpečný zubní plak, který by problémy pouze zhoršoval. Také pravidelná mezizubní hygiena nesmí být zanedbávaná. Volíme buď mezizubní kartáčky různých velikostí, nebo zubní niť. Pokud se ženě zasouvání pomůcek do mezizubních prostorů nelíbí nebo je pro ně zdlouhavé a obtížné, doporučujeme přístroj AirFloss Ultra, se kterým máte mezizubí vyčištěno během jedné minuty. Navíc přivádí kyslík do těchto uzavřených prostor plných bakterií.

Proč se u těhotných žen zvýší kazivost zubů?
Kromě hormonálních změn se v těhotenství často mění frekvence příjmu potravy a chutě k jídlu, často to pak bývají zvýšené chutě na sladké. Tím se vytváří optimální podmínky pro množení nebezpečných bakterií v zubním plaku, které se podílejí na vzniku zubního kazu. Samotné zuby nepodléhají během těhotenství zvýšené náchylnosti ke kazivosti! Nastávající mamince se mění životní styl a s tím dochází často k zanedbávání ústní hygieny. Toto je pravá příčina většího počtu zubních kazů v době těhotenství. Žena by proto měla dbát na řádnou péči o zuby o dásně. V žádném případě by neměla opomenout mezizubní hygienu. Čistý zub totiž neonemocní!

Těhotenství

Je pravda, že těhotenství zuby odvápňuje, nebo je odpovědné za jiné změny v dutině ústní?
Jedná se o velmi zažitý mýtus. Neexistuje žádný mechanismus, jak by dítě, vyvíjející se v těle matky, mohlo vápník ze zubů či kostí odčerpat. Vápník plod získává ze stravy matky. Proto by jídelníček ženy v jiném stavu měl být k tomu přizpůsobený. Jak již bylo zmíněno – v těle těhotné ženy dochází k významným hormonálním změnám, které se mohou odrážet i na stavu dutiny ústní, ale vždy jsou problémy podmíněny přítomností zubního plaku – tedy nesprávnou péčí o zuby a dásně. Těhotenství samo o sobě žádné onemocnění v dutině ústní nevyvolává.

Je důležité, aby těhotné ženy chodily na preventivní zubní prohlídky?
Jestliže žena těhotenství plánuje, je nejlepší zajistit si návštěvu zubního lékaře již před otěhotněním i v případě, že ji nic netrápí. Důvodem je včasné odhalení a naplánování ošetření zubního kazu či zánětu dásní, tím se sníží bakteriální zátěž. Mimo období jiného stavu je totiž možné bez rizik zhotovit například rentgenový snímek zubů, provést rozsáhlejší výkon v dutině ústní, aplikace anestezie či podání antibiotik. Během těhotenství má nastávající maminka nárok na dvě prohlídky u zubního lékaře - opět i v situaci, kdy ji nic nebolí. Zubní lékař provede kontrolu chrupu, případně opraví drobné potíže s minimálním zásahem. Veškerá ošetření, která nevyžadují okamžitý zákrok, by se měla řešit až v druhém trimestru. Na začátku těhotenství by totiž mohlo dojít k závažnému poškození plodu. Neměla by opomenout ani návštěvu u dentální hygienistky.

Když těhotná žena chodí na pravidelné zubní prohlídky (tedy 2x  za těhotenství), je třeba, aby šla i na dentální hygienu? Proč?
I na dentální hygienu je žádoucí přijít ještě před plánovaným těhotenstvím. Je vhodné, aby se žena na křesle u dentální hygienistky ocitla v průběhu gravidity celkem dvakrát až třikrát. Dentální hygienistka zhodnotí stav ústní hygieny, stav dásní a parodontu. Pokud v ústech shledá například zánět dásní či nánosy zubního kamene, je třeba to řešit ještě před otěhotněním, případně ve druhém trimestru. Hygienistka pacientce také poradí, jaké dentální pomůcky jsou pro ni vyhovující, a naučí ji správné technice čištění. Ta se pak liší u používání manuálního nebo elektrického zubního kartáčku. U elektrických kartáčků je nejpřijatelnější volit ze sonických zubních kartáčků. Sonický zubní kartáček Philips Sonicare velmi efektivně a šetrně odstraní bakteriální zubní povlak. Navíc přináší jemnou masáž dásní, která je v těhotenství blahodárná.

Co možná netušíte, je, že prevence onemocnění zubů a dásní u dětí probíhá ideálně ještě před jeho narozením. Ve třetím trimestru na to dentální hygienistka vymezí čas a poučí nastávající matku o správné péči nejen o zoubky dítěte, ale i péči o dutinu ústní například po kojení.

Dentální hygienistky

Na naše otázky odpovídala Bc. Jana Křepelková, dentální hygienistka a dentální hygienistka Bc. Kateřina Ciklová . Za odpovědi děkujeme.

Více o sonických kartáčcích najdete na produktové stránce společnosti Philips www.sonicare.philips.cz

Podívejte se na video zde:

Čtěte naše články

Reklama