V dnešní moderní společnosti se náš život neřídí tolika pověrami, jako tomu bylo v minulosti. Pokud ráda sbíráte bylinky při měsíčku, nemusíte se obávat, že vás někdo obviní z čarodějnictví a požene vás na hranici. Přesto některé mýty přetrvávají. Některé se týkají také tak běžné a přirozené věci, jakou je pro ženy menstruace a používání tamponů. Tyto „pověry“ vzbuzují u žen mnohé obavy a vedou v období menstruace ke zbytečným omezením. Pojďme tedy společně zbořit nejčastější mýty!

 

Jedním z hlavních důvodů, proč se ženy rozhodnou během menstruace používat tampony, je pohodlí. Přesto některé ženy dávají stále přednost vložkám, a to hlavně z důvodu obav o své zdraví.

 

Jsou však vložky zdravější než tampony?

Nejsou! Na základě odborných studií a zkušeností pacientek moderní gynekologové dospěli k názoru, že používání tamponů a vložek je zdravotně rovnocenné. Navíc používání tamponů může mít i několik možných zdravotních přínosů. Tampony jsou nošeny uvnitř těla, a tak by neměly způsobovat žádné podráždění na vnitřní straně stehen a v intimních částech, ke kterému může dojít při nošení menstruačních vložek. Používání tamponů také snižuje riziko rozvoje poševních zánětů a zrychluje obnovu přirozené obranyschopnosti pochvy po menstruaci.* Menstruační krev, která se bez použití tamponu shromažďuje v zadní klenbě poševní, bývá totiž živnou půdou pro množení nebezpečných bakterií. Tampon však nasává menstruační krev přímo v těle, a tak pochvu čistí.

 

Mohou tampony blokovat menstruační krvácení?

Nemohou! Ženy se často obávají, že tampon zadržuje krev v těle, a brání tak „čištění“ těla během menstruace. Tampon ale zcela nevyplňuje vaginální prostor, není zátka, a proto nemůže krev v těle blokovat. Absorbuje menstruační tekutinu podobným způsobem, jako houba pohlcuje vodu. Jakmile se tampon úplně nasákne krví, začne prosakovat, krvácení neblokuje.

 

Lze tampony používat při plavání a jiných sportech?

Ano! Klidně zorganizujte projížďku na koni, jděte si zaběhat, vyrazte na diskotéku. Výhodou tamponů je, že jsou efektivní ochranou, a přitom je při nošení téměř necítíte. Tampony je možné bez starostí používat dokonce i při plavání. Je nepravděpodobné, že by se voda do vagíny dostala. Pokud ano, jedná se jen o velmi malé množství, kterého se nemusíte obávat, pokud je voda jako taková bezpečná. Jestliže je tampon na svém místě, voda se odstraní s jeho výměnou. Ta by měla následovat ihned po plavání. Pokud budete dodržovat toto jednoduché pravidlo, vaše dny pro vás nebudou překážkou ani na dovolené u moře.

 

Co když s tamponem usnu?

Nic se neděje! Tampony můžete používat bez problémů i v noci. A to se stejnými výhodami jako ve dne. Umožní vám volnost pohybu, protože tampon zůstává vždy na svém místě. Tampony poskytují bezpečnou ochranu vleže, vsedě i během vstávání. Při používání menstruačních vložek může krev, jakmile opustí vagínu, stékat po povrchu těla. Tampony pomáhají udržovat vulvu suchou a čistou a eliminují pocit náhlého výronu menstruační tekutiny, který ženy mohou pociťovat při vstávání z postele. Tampon si zaveďte těsně před spaním a ihned po probuzení ho vyměňte.

 

Používání tamponů je čistší, pohodlnější a diskrétnější než používání vložek, které se mohou skrčit a posunout. Tampony jsou bezpečnou ochranou pro každodenní nošení v době menstruace, ať děláte cokoliv.

 

* V. Unzeitig a kol.: Bakteriologie pochvy u uživatelek menstruačních. vložek a tamponů. Česká Gynekologie, 72,2007, s. 416-419.

Reklama