seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Není žádnou novinkou, že používáním produktů s SPF můžete předcházet známkám stárnutí pleti, ale také se díky tomu můžete vyhnout rakovině kůže a dalším kožním onemocněním. Jenže dnes všude kolem putují matoucí a protichůdné informace právě o opalování a o používání opalovacích krémů, že je téměř nemožné oddělit fakta od mýtů. Pojďme si to ujasnit.

Mýtus č. 1: Čím vyšší SPF, tím lepší ochrana
Takzvanou třicítkou se mažete v Praze a k moři jezdíte jedině s padesátkou? Tak to možná netušíte, jaký je význam těchto čísel. Čím vyšší číslo na opalovacím produktu, tím delší ochrana, nikoliv lepší. Jde o dobu, po kterou budete chráněni před škodlivými paprsky. Takže pokud se namažete krémem, na kterém vidíte číslo 30, znamená to, že jste chráněni po dobu třiceti minut a po uplynutí byste se měli znovu namazat. Z toho vyplývá, že je praktické volit co nejvyšší číslo a tím se mazat neustále, bez ohledu na to, kde se zrovna nacházíte a kolik času na sluníčku strávíte.

Mýtus č. 2: Je jedno, jak se namažete, hlavně, že vůbec
To není žádná pravda, je velmi důležité, jakým způsobem krém na pokožku nanesete. Aby byl krém s ochranným faktorem účinný, musíte aplikovat dostatečné množství. Doporučuje se přibližně čajová lžička na každou končetinu i krém o velikosti čajové lžičky na celý obličej. Krém ale není spásný, myslete i na další ochranu, jako je nošení pokrývky hlavy, sluneční brýle i pobyt ve stínu. Je také důležité krém nanášet před tím, než půjdete na sluníčko a nechat ho vstřebat alespoň po dobu 30 minut.

Mýtus č. 3: Pokud jste doma nebo je zataženo, klidně opalovací krém vynechte
Pamatujte, že opalovací krém vás chrání před UVA a UVB paprsky, přičemž UVA mají delší vlnovou délku, pronikají přes mraky a mohou poškodit pokožku bez ohledu na počasí nebo na skutečnost, že sedíte u okna ve svém obývacím pokoji. Existuje několik druhů ultrafialových paprsků a ne všechny jsou na první pohled vidět jako slunečné paprsky. Doporučujeme proto používat ochranu po celý rok.

64b8d53a8410fblobid0.jpg
Foto: Shutterstock

Mýtus č. 4: Kůže s tmavším pigmentem se nemusí tolik mazat
Každá kůže se musí mazat a je jedno, jestli je světlá nebo tmavá. K překvapení je to právě tmavá kůže, která je extrémně náchylná a dokonce víc než světlá. Je velmi nebezpečné ji vystavovat slunečním paprskům bez ochrany. Stále ale platí, že byste se měli mazat, bez ohledu na to, jaký fototyp jste.

Mýtus č. 5: Čím budete opálenější, tím méně budete náchylní k poškození kůže
Možná jste si už udělali základ a máte pocit, že už se tolik mazat nemusíte. Sice se možná nespálíte hned, ale poškození kůže hrozí úplně stejné. Nezapomínejte se pořádně mazat ani v případě, že už opálení jste.

Neberte nebezpečí slunečních paprsků a záření na lehkou váhu a podívejte se, co se stane, když se spálíte na sluníčku:Zdroj: Instyle, Annabrandejs, Vitalia

Reklama