Dokonale čisté nádobí? Zní to jako sen i přesto, že na pomoc máte myčku nádobí? Možná se to na první pohled nezdá, ale i tato téměř plně automatická činnost v sobě ukrývá mnoho úkonů, kterými ovlivňujete jeho výsledek. Jak naskládat nádobí do myčky? Je nutné odmáčet nádobí předem? Podle čeho volit mycí prostředek? S čím a jak mycí prostředek kombinovat?

Na rozdíl od ručního mytí nádobí je tzv. automatické mytí i chemický proces. Myčky nádobí čistí nádobí pomocí proudu horké rozprašované a rozstřikované vody s mycím prostředkem, čímž jsou rozpouštěny a smývány nečistoty. Poté je vše několikrát opláchnuto a dochází k odplavení zbytků nečistot a mycího prostředku. Nakonec je odčerpána voda a nádobí se suší. Výhodou je, že v průběhu mycího procesu nepřichází naše ruce do kontaktu s mycím roztokem a lze tak použít silnější koncentrace účinných látek, stejně jako vyšší teplot u vody. Tím odpadají případné dermatologické problémy způsobené vlivem saponátu na pokožku rukou.

myčka

Volba čistícího prostředku

Čeká vás nelehké rozhodování, neb máte několik možností volby – multifunkční čistič nebo standardní čistič s aditivy.

  • Multifunkční čistič = všechny funkce mytí v jednom prostředku
  • Standardní čistič = čistící prostředek + sůl + oplachovač

Mezi multifunkční čističe se většinou řadí prémiové produkty, které poskytují více funkcí, především funkci soli a oplachovače. Ty nejlepší značky ale nabízejí i další funkce, jako lesk nerezového nádobí, ochrana skla a dekoru, ochrana před vodním kamenem.

Příklad:  Somat GOLD Micro Active tabletách – limitovaná edici.

Mezi standardní čističe řadíme produkty označené jako Classic – tablety, gely a prášek. Zatímco multifunkční produkty disponují řadou funkcí včetně oplachovače a soli, standardní čističe, tzn. produkty Classic tyto funkce v sobě nemají a pro skvělý výsledek je tedy nutné je s těmito aditivy kombinovat. To znamená, že pro dosažení optimálního mycího výsledku je potřeba standardní čistič doplnit o sůl a oplachovač.                                                                      

Somat

Příklad:   Somat Classic tablety, Somat Standard gel, nebo Somat Standard prášek.

Do skupiny aditiv spadá sůl, oplachovač/leštidlo, čistič myčky a osvěžovač myčky.

Pokud máte velmi tvrdou vodu (nad 21°dH) měli byste přidat sůl a oplachovač také k multifunkčním produktům. O tvrdosti vody vás bezplatně informuje vodárna v místě vašeho bydliště.

Jak, kam a jak často dávkovat

Všechny čisticí prostředky musí být vloženy do dávkovače tak, aby byly použity ve správný čas v průběhu hlavního mycího cyklu. Při používání gelů a prášku získáte dokonalý výsledek, pokud dodržujete doporučené dávkování, které je uvedeno na zadní straně balení každého produktu (např. Somat GOLD Gel). Tablety a gelové kapsle jsou  připraveny k použití ve formě doporučené dávky pro jeden mycí cyklus (např. Somat GOLD Micro Active tablety či Somat GOLD gelové kapsle).

Způsob dávkovaní závisí na tom, jaký druh čisticího prostředku používáte. Do hlavního dávkovače se vždy před každým použitím myčky umístí „hlavní“ čisticí prostředek – tableta, gelová kapsle, gel nebo prášek. Součástí myčky jsou standardně i další dávkovací komory, a to pro sůl a pro oplachovač/leštidlo. Ty do myčky v případě použití standardních čisticích prostředků dávkujeme do zásoby, přičemž si následně s ohledem na tvrdost vody a výsledek mytí regulujeme jejich dávkování. O nutnosti doplnění nás většinou informuje kontrolka v myčce. V případě použití multifunkčních prostředků dávkujete jen jeden prostředek a už se nemusíte o nic dalšího starat.

Programy a teploty mytí nádobí

Moderní myčky nádobí v současnosti disponují takovými programy, které pokryjí jakékoliv vaše přání, a věřte, že všechny z nich vám v porovnání s ručním mytím nádobí ušetří jak vodu, tak i energii, o vašem času nemluvě. Kromě normálních/univerzálních programů s mycí teplotou 55 – 70 °C, je možné použít pro sklo či málo znečištěné nádobí rychloprogramy/šetrné programy s rozsahem teploty 35 – 45 °C nebo ekoprogramy s teplotami v rozmezí 50 – 55 °C. Toto teplotní rozmezí berte jako orientační, konkrétní údaje hledejte u jednotlivých výrobců a modelů myček nádobí.

Reklama