Trápí vás nebo vaše dítě nepříjemný ekzém? Možná vaše informace o tomto onemocnění nejsou úplně přesné. Mezi laickou i odbornou veřejností koluje mnoho nesmyslných mýtů.

Co si o tom myslí odborník? Na naše otázky odpovídal MUDr. Radek Litvik z dermatologického oddělení FN Ostrava.

ekzem

S jakými mýty jste se ve své ordinaci setkal – co si pacienti myslí, že jim na pokožku s ekzémem zabere?
Pacienti aplikují na kůži nejrůznější přípravky, jedná se zejména o masti s obsahem propolis, heřmánku, konopí a jiné, které mohou obsahem uvedených látek paradoxně stav ještě zhoršit (cestou rozvoje místní alergie na tyto složky masti). Také se neustále myjí kostkovým mýdlem, které navyšuje pH kožního povrchu, zhoršuje se tak již zhoršená kožní bariéra, což vede k dalšímu  zhoršení projevů  atopického ekzémů. Těch mýtů je celá řady, většinou je probereme v ambulanci s pacientem, kdy součástí vyšetření jsou cílené dotazy na hygienu, ošetřování kůže atd.

Nedávno jsme narazili na zkušenost ženy s atopickým ekzémem, její kamarádka ji doporučovala mast s konopím. Co si o tom myslíte?
Mast s obsahem konopí může ovlivnit svědění projevů, neboť kanabinoidy obsažené v extraktu z konopí účinně blokují svědění. Ale nemůžeme očekávat, že by atopický ekzém zcela vymizel po aplikaci masti s obsahem extraktu z konopí.

Odpovídal MUDr. Radek Litvik, dermatologické oddělení FN Ostrava. Za odpovědi děkujeme.

O citlivé pokožce a ekzému se můžete více dozvědět na www.suchakuze.cz

Na stav pokožky má také vliv hygiena a výběr přípravků, které při hygieně používáme. Zde jsme k tomuto tématu vydali článek:

Dále také čtěte:

Redakční tip: Online klinika pro atopiky

OKA je audiovizuální internetový projekt, jehož cílem je pomoci všem lidem, kteří se léčí s atopickým ekzémem. Dětem, jejich rodičům i dospělým pacientům.

Jak OKA vypadá a funguje?

Na webových stránkách http://www.atopickyekzem.org/optin/ se může do vzdělávacího projektu zdarma zaregistrovat každý zájemce.

Skupina předních českých dermatologů zde připravila seriál edukačních videí o atopickém ekzému, jeho příčinách, projevech, léčbě a prevenci. Všechna videa tvoří 4 základní lekce, jimiž musí postupně projít každý registrovaný návštěvník online kliniky OKA. Lekce nelze přeskakovat, jsou na sebe navázány tak, aby poskytly pacientovi co nejkomplexnější pohled a porozumění v problematice atopického ekzému. Součástí videí jsou také názorné animace, co spouští atopický ekzém nebo jak fungují lokální léky na atopický ekzém.

Doporučujeme: www.atopickyekzem.org/optin/

Reklama