Cukrovka je chronické onemocnění metabolismu cukrů, způsobené poruchou tvorby inzulínu ve slinivce břišní, a projevuje se zejména zvýšenou glykémií (hladinou cukru v krvi). Viníkem diabetu jsou nejen dědičné vlivy, ale hlavně nezdravý způsob života. Je ovšem pověra, že cukrovku dostane ten, kdo jí hodně sladkého. Podobných mýtů koluje mezi lidmi celá řada.
Mýtus 1: Diabetes je nemoc tlouštíků.
Fakt, že obezita je těsně spjata s diabetem mellitem 2. typu, je dnes zcela jasný a prokazatelný. Mýtus o nemoci tlouštíků však plyne z toho, že lidé nerozlišují mezi cukrovkou
Avšak pacienti s cukrovkou 1. typu (cca 10 % pacientů s diabetem) ve většině případů nebývají obézní a rozvoj nemoci není důsledkem přejídání či přemíry příjmu cukrů. Tento typ cukrovky mají většinou děti nebo mladí lidé. Problémem je postupná destrukce buněk slinivky, zodpovědných za tvorbu inzulínu – hormonu, který jediný umí regulovat hladinu krevního cukru v krvi. Jeho absence není slučitelná se životem.
Mýtus 2: Diabetik si vždy musí píchat inzulín.
To platí u diabetiků 1. typu, kteří jsou zcela závislí na doživotní substituci inzulínem. Jejich tělo totiž inzulín neumí produkovat. Naopak u pacientů s cukrovkou 2. typu přistupujeme k léčbě inzulínem až v případě, kdy se nedaří kompenzovat hladiny cukru úpravou životního stylu, dietou ani antidiabetiky ve formě tablet. Jen asi 20 % diabetiků si musí píchat inzulín.
Mýtus 3: Diabetik už nikdy nesmí jíst sladké a musí dodržovat přísnou dietu.
Dieta patří bezesporu k základním léčebným prostředkům v terapii cukrovky. Úprava stravy však rozhodně nevede k úplnému vyloučení sacharidů. Snažíme se pacienty převést na racionální zdravou stravu, která se neliší od doporučení platných pro prevenci a léčbu ostatních civilizačních chorob. Pacientům s cukrovkou doporučujeme orientovat se při přípravě pokrmu dle tzv. výměnných jednotek. V případě cukrovky 2. typu nabízíme pacientům rámcové jídelní lístky pro diety s obsahem sacharidů
Mýtus 4: Diabetik je chudák, téměř invalida!!!
Uvažovat takto je velká chyba. Pacient s diabetem má šanci žít zcela plnohodnotným životem jako lidé z jeho okolí. Pokud poctivě dodržuje určitá pravidla a řídí se pokyny lékařů, není prakticky omezen v žádné činnosti. Problémem jsou chronické komplikace diabetu, které jsou důsledkem mnohaleté špatné kompenzace diabetu.
Mýtus 5: Cukrovka 2. typu je cukrovka stařecká.
Dříve byla skutečně cukrovka 2. typu diagnostikována u pacientů v pokročilejším věku. Vzhledem k současnému trendu životního stylu, kdy část populace ovládl svět televize, počítačů a hamburgerů, můžeme pozorovat prudký nárůst dětí a mladých lidí s nadváhou. Onemocnění cukrovkou 2. typu se posouvá stále do nižších věkových kategorií.
Mýtus 6: Ovoce je zdravé, můžu ho jíst, kolik chci.
I
Mýtus 7: Diabetik musí jíst pořád, hlavně musí mít druhou večeři.
Zde je důležité rozlišit, zda se jedná o diabetika léčeného inzulínem, či ne. Pokud jde o obézního pacienta s cukrovkou 2. typu, měl by jíst častěji, přiměřené dávky a především se stravovat podle zásad racionální stravy, aby dosáhl žádoucí tělesné hmotnosti. Dieta pacienta bez inzulínu nemusí zahrnovat druhou večeři. Jinak je tomu u pacientů léčených injekcemi inzulínu, kteří nemají přirozenou rovnováhu mezi hladinou krevního cukru a hladinou inzulínu, a proto musí být příjem sacharidů rovnoměrný v určitých časových intervalech. Tady je druhá večeře nutná k pokrytí nočního inzulínu.
Mýtus 8: Nemám rád sladké, nemůžu mít cukrovku.
Obliba sladkého není podmínkou rozvoje diabetu. Sacharidy, které jsou nedílnou součástí naší stravy, obsahují i nesladké pokrmy. Je důležité nepodceňovat diabetes a „objevit“ nemoc co nejdříve. Klinický obraz diabetu je pestrým souborem různou měrou vyjádřených příznaků. Zpočátku se pacient cítí unavenější, méně výkonný. Protože se cukr dostává do moči, objevuje se časté močení, a tím zvýšená potřeba příjmu tekutin. Dalšími příznaky jsou hubnutí, přechodné poruchy zrakové ostrosti, dech páchnoucí acetonem. S dalším rozvojem nemoci přichází porucha vědomí až kóma.
Mýtus 9: Jako cukrovkář můžu jíst normálně, stačí, když vynechám sladkosti.
K léčbě cukrovky rozhodně patří dieta, ale v posledních letech došlo v této oblasti k určitému posunu. Standardy dietní léčby diabetu, přijaté Českou diabetologickou společností v roce 1999, jsou v zásadě totožné s pravidly racionální výživy. Pokud je žádoucí, aby pacient zhubnul, mělo by dojít ke snížení nejméně o 500 kcal/d (2 100 kJ) oproti dosavadnímu dennímu příjmu. Množství sacharidů se zvyšuje na 50-60 % celkového kalorického příjmu, tuky je nutné snížit maximálně na 30 %, přičemž se doporučuje nahradit nasycené tuky nenasycenými (rostlinnými oleji) a snížit příjem cholesterolu pod 300 mg na den. Příjem bílkovin by se měl pohybovat kolem 10-20 % celkové energie. Důležitá je vláknina, doporučujeme potraviny s nízkým glykemickým indexem. Vhodné je omezit příjem kuchyňské soli, naopak více jíst potraviny bohaté na antioxidanty.
K základním bodům léčby diabetu patří i fyzická aktivita, která je velice žádoucí v primární prevenci diabetu 2. typu. U diabetiků léčených inzulínem nebo perorálními antidiabetiky závisí efekt fyzické aktivity na schopnosti adekvátně přizpůsobit režim, dávky inzulínu či léků a dietu.
MUDr. Barbora Červíčková
Nový komentář
Komentáře
fajn clanek
Super clanek, kde je to vsechno shrnuto, kez by si ho precetlo co nejvice lidi... Protoze kdyz me nekdo napada, ze mam cukrovku kvuli tomu, ze jsme se prezirala sladkym, tak furt musim nekomu vysvetlovat, ze je to blbost... Kdyz mam prvni typ a byl mi objeven pred 10 rokem veku... v dobe, kdy jsem mela vahu zcela normalni ...
Táta má na starý kolena diabetes 2. typu, navíc mu našli ještě dnu a tam je problém, že se dieta při těhle chorobách dost navzájem vylučuje. Snaží se jíst pravidelně, hodně zeleniny, jogurty, málo sacharidů, pije suché bílé víno v malém množství a poctivě si psal, co sní. Pak ho jednou doktroka přes cukrovku seřvala, že tohle není jídelníček pro cukrovkáře, on jí na to řekl, že ty párky, co mu předepisuje, na svoji dnu prostě konzumovat nebude a změnil raději doktora.... Přitom hladinu cukru už má dlouho příznivou a žádné léky nebere. Doktory fakt někdy raději neposlouchat.
urcite jsou na svete horsi veci, ale to zvykani si, ze si clovek musi pichat injekce a nemuze jist tak jak byl do te doby zvykly neni opravdu nic prijemneho.. nakonec to neni takova tragedie ale ten prvni rok byl hroznej. vsem drzim palce aby vas to nepotkalo
Můj tatínek je diabetik s dietou.Jeho jídelníček je velice přísný,ale už se s ním naučil žít.Naopak zvládne neuvěřitelně chutným způsobem kombinovat nekombinovatelné potraviny
.Občas si od jídelníčku "odpočine",ale to se mu hned objeví zdravotní obtíže,tak se radši vrátí zpět k dietě a dostane zdraví pod kontrolu.Zkoušela jsem jeho dietu zvládnout a je opravdu náročná,zvlášť když je člověk zvyklý jíst běžná jídla.