lipobase

Trápí vás nebo vaše dítě nepříjemný ekzém? Možná vaše informace o tomto onemocnění nejsou úplně přesné. Mezi laickou i odbornou veřejností koluje mnoho nesmyslných mýtů.

Mýty o atopickém ekzému (atopické dermatitidě, AD)

  • AD začíná vždy v kojeneckém věku (vs. forma větších dětí a dospělých)

Atopický ekzém se může projevit v jakémkoliv věku - nejčastěji se poprvé objeví u kojence. Vrozená atopie se však může ukázat v podobě atopického ekzému kdykoli v průběhu dětství, zejména kolem puberty a to v důsledku hormonálních změn. Ani dospělí, kteří měli doposud kůži bez projevů, nejsou ušetřeni. Provokačním momentem atopického ekzému u dospělých bývá i psychický stres (zkouškové období, nástup do zaměstnání, osobní problémy). AD může být spuštěna i jiným onemocněním, například infekcí (angínou, chřipkou apod.)

  • AD se vždy projeví svědivými pupínky (vs. lichenifikace, fléry)

Svědivé pupínky jsou nejčastěji příznakem akutní formy, která je typická pro raný dětský věk. U batolat, v předškolním a školním věku a především u dospívajících a dospělých jsou častější chronické projevy - tedy velmi suchá, drsná, někdy olupující se kůže, která svědí. V důsledku škrábání dochází k zhoršení zánětlivých změn a tím i poškození kůže.

  • Z AD se vždy „vyroste“

AD je celoživotní chorobou. Kožní projevy atopie se mohou zklidnit, často tomu bývá v průběhu druhého roku života, ale to neznamená, že je pacient vyléčen. „Pohotovost“ reagovat zánětem kůže přetrvává, stejně jako možnost, že se atopie začne projevovat jako sezónní (senná, alergická) rýma nebo astma. Z atopie se prostě nevyroste! Může však být pod kontrolou!

  • AD nemůže začínat v dospělosti

Může, ale projevy jsou většinou odlišné od dětské formy. Často AD uniká diagnóze, protože zánětlivé změny postihují jen malý okrsek kůže - například oční víčka, okolí úst, prsní bradavky, ušní lalůček a kůži za ním, dlaně a plosky, prsty. Příčina změn pak bývá mylně přičítána třeba alergii na saponáty nebo kovy, případně považována za mykózu.

  • Všechny svědivé pupínky, které se na těle objeví, jsou AD

Mnoho kožních onemocnění se projevuje svěděním, proto se nedá říct, že se vždy jedná o AD. Může jít třeba o kontaktní dermatitidu, svrab, kopřivku a další.

  • Kojené dítě nemůže mít AD

I kojené dítě může v době kojení trpět AD. Kojení nemá ochranný vliv na rozvoj AD.
Existuje studie, která byla provedena u pětiletých dětí. Polovina dětí byla v prvním roce kojena, polovina krmena náhradním mlékem. Studie prokázala, že výskyt AD a dalších atopických projevů byl v obou skupinách stejný.

  • AD vypadá po celý život stejně

Projevy AD se liší - u kojenců převládají akutní projevy - pupínky a mokvání, které postihují nejdříve obličej, odkud se šíří na celé tělo. Později (u batolat) se AD „přestěhuje“ do loketních a podkolenních jamek, kde je kůže v důsledku chronického zánětu velmi suchá, drsná, olupující se. U dospělých vídáme často místní změny, které jsou ohraničené na malý okrsek kůže (typicky oční víčka, okolí rtů, prsní bradavky, genitál, prsty rukou i nohou). Ale i u dospělých může být postižena jakákoli část těla. Převládají spíše chronické změny s občasnými akutními „fléry“, tj. zčervenáním kůže a intenzivním svěděním.

Omyly v diagnostice AD

Atypické formy AD bývají často považovány za jiné onemocnění. Například ekzém za ušima může být mylně pokládán za alergii na kov (z náušnic). AD v obličeji svádí na diagnózu alergie na kosmetické přípravky; AD v oblasti bradavek, rukou a nohou může být nesprávně léčena jako mykóza. Trhlinky kůže bradavek maminky považují za důsledek kojení.

Určitá stadia seboroické dermatitidy mohou napodobovat AD. Při seboroické dermatitidě vznikají mastné šupiny v oblasti kštice, v obočí, na čele. Léčba je však jiná - spočívá v odlučování (vyčesávání) žlutavých krustiček po olejových obkladech. Seboroická dermatitida má tendenci k ústupu v průběhu prvního roku, někdy se znovu ukáže kolem puberty nebo v mladé dospělosti. AD (sklon k ní) je celoživotní, i když může být kůže po dlouhou dobu (mnoho let i zbytek života) v klidu. Akutní stadia AD se léčí tlumením kožního zánětu (kortikoidy, imunomodulátory kožní reakce), mokvání se zvládá tzv. vysýchavými obklady (například z černého čaje). Chronické projevy AD je nutné trvale promašťovat vhodnými mastmi (z lékárny).

Omyly v léčbě AD

AD zklidňuje heřmánková koupel, koupel v odvaru z mandlových slupek, větviček jehličnanů...

Léčba chronické choroby, jako je AD, je pro pacienty nebo jejich rodiče velmi náročná na čas a trpělivost. Vždy se nedaří v krátké době projevy AD zvládnout, proto hledají radu a pomoc, kde se dá. „Babské“ recepty nemusí pomoci, naopak například heřmánek kůži vysušuje a působí jako alergen, stav tedy zhoršuje. Každou „novinku“ přírodního léčitelství je proto nutné konzultovat s ošetřujícím kožním lékařem.

Koupání v bazénu zlepší AD

lipobaseChlorovaná voda v bazénu vysušuje kůže. Atopici se obecně mají spíše sprchovat nebo koupat velmi krátce. Ihned po koupeli se musí důkladně promazat. Je vhodné používat olejové přísady do koupele (speciální pro atopiky).
Ani koupel v moři se nedá doporučit každému nemocnému AD. Někomu pomůže, jinému nikoli. Pokud atopika mořská voda nepálí, nemusí se sprchovat, ale po uschnutí se musí opět důkladně promazat. Také musí používat vysoký ochranný UV faktor.
Domácí koupele s přísadou mořské soli nejsou vhodné, mořská voda účinkuje ve spojení s klimatickými faktory i „prázdninovou“ pohodou (klimatoterapie).

Mokvavé plochy se musí „zasypat“ nebo namazat
Suchá kůže v loketních a podkolenních jamkách se musí oddrolit, nemá cenu ji mazat

Postupy při léčbě určuje lékař, dá se však říct, že když pomineme farmakologickou léčbu, tak se lze použít v jednotlivých fázích nemoci následující:

  • Mokvání - obklady z odvaru černého čaje, koupele/obklady v odvaru řepíku (na mokvavou plochu rozprostřít gázu, čistý přežehlený tenký kapesník namočený do vlažného odvaru, nechat 10 - 15 minut působit a pak plochu nechat uschnout) Mokvavé plochy nezasypáváme a neaplikujeme na ně krémy, masti!
  • Suchá kůže - promašťovat tzv. emolienciem (promazávadlem), optimálně z lékárny, speciální krémy a masti pro atopiky (LipobaseRepair)

Všechny přípravky, které používáme, musí být bez parfemace. Pozor na individuální snášenlivost!

Nejlepším promazávadlem je Indulona a vepřové sádlo.

Mohou být první pomocí nebo nouzovým řešením při chronicky suché kůži, když AD není v akutním stádiu a není po ruce vhodnější mast pro atopiky.

Svědění u AD je nejlépe odstranit lihovými obklady

V žádném případě - líh vysušuje kůži a stav se horší.

Kortikosteroidy jsou nebezpečné léky
Kortikosteroidy se musí podávat dlouhodobě

V lékařských kruzích existuje dokonce výraz kortikofobie (strach z kortikoidů). Lékaři se snaží, aby podávali kortikosteroidy v přesně definovaných stavech a co nejkratší dobu. U akutních stavů je však jejich podání nezbytné - používají se téměř výhradně kortikoidy v krému, masti, lotio (mléko). Není vhodné je podávat dlouhodobě a doba podávání je určena i výrobcem (obvykle to je maximálně 2 týdny, výjimečně čtyři). Kortikosteroidy existují ve třídě 1 - 7 (1 je nejslabší a 7 je nejsilnější). Lékaři se snaží předepisovat takové přípravky, které mají dostatečný protizánětlivý účinek a přitom co nejméně nežádoucích účinků. Kortikoidy v lokálním podání jsou zatím nezbytnou, účinnou a v rukou zkušeného lékaře bezpečnou léčbou AD.

Setkali jste se někdy s těmito mýty? Jakou máte s ekzémem zkušenost?

Více najdete na: http://www.atopickyekzem.cz/

Reklama