Mezi ženami se traduje, že muže nejvíce vzrušují zrzky. Symbolem nevinnosti zase bývají blond vlasy. Tmavá barva dodává na tajemnosti. S barvou vlasů jsou zkrátka poněkud mylně spojovány charakterové vlastnosti člověka. Jestli se dá podle zbarvení kštice soudit, s kým máte tu čest, to je sporné. Jisté je však to, že barva vlasů závisí především na množství, charakteru a rozmístění pigmentu ve vlasovém stvolu. Pigment vlasu - melanin - vzniká v buňkách (melanocytech), odkud se barvivo přesouvá do dřeně a kůry vlasu. Melanocyty produkují buď eumelanin (černý pigment) nebo feomelanin (žlutý pigment). Kombinacemi těchto melaninů jsou vytvářeny různé barevné odstíny - keltské typy s rezavými vlasy mají pouze feomelanin, černoši a asiaté mají převahu eumelaninu a u bílé populace je podle obsahu těchto pigmentů barva vlasů od blond do černé. Nejběžnější je černá barva vlasů. Rezavá barva je nejméně častá a bývá dědičná.

Kolem vlasů shromáždili lidé do dnešního dne spousty mýtů a domněnek, které se často nezakládají na pravdě. Zde jsou některé z nich i s vysvětlením, jak to je ve skutečnosti:
Zesílí vlasy stříháním? Ne. Vlasy po ostříhání ani nerostou rychleji ani nezesílí. Růstová část vlasu leží hluboko v pokožce hlavy, zkrácení vlasu ji nijak neovlivní. Dobrý sestřih však dá vlasům plnější dojem.

Lze přes noc zešedivět? Ne. Vlasy tvoří neživá rohovina, a ta nemůže o svou barvu přijít. Vlivem nemoci či vlivem šoku může dojít k vypadání vlasů, nové vlasy, které poté začnou růst, mají méně barviva a jsou světlejší. Nové vlasy však nevyrostou "přes noc", takže takto rychle zešedivět nelze.

Sto tahů kartáčem denně udrží vlas zdravý a dodá mu lesku. Nadměrným kartáčováním se vlas příliš mechanicky namáhá a kutikula (svrchní vrstva vlasu) se nadmíru opotřebovává. Silný lesk vznikající při kartáčování je způsoben pokrytím celého vlasu tukem z mazového váčku. Tím je vlas více zatížen.

Rostou vlasy do nekonečna? Každý den povyrostou vlasy o 0,2 až 0,5 mm, což za rok činí zhruba 15 až 17 cm. Vlasy však průběžně vypadávají a znovu rostou, takže po čtyřech až šesti letech se "porost hlavy" obnoví. Délka vlasů více než jeden metr bývá raritou.

Může častým mytím dojít k redukci porostu hlavy? Vlasová cibulka je v kůži uložena dostatečně hluboko, takže je před zevními vlivy chráněna. Současná vlasová kosmetika je natolik šetrná, že si lze hlavu mýt podle potřeby, třeba denně. Více o vlasech a péči o ně najdete na internetové stránce www.doktorvlas.cz.