Zeptali jsme se odborníka MUDr. Pavla Müllera na několik zásadních otázek o sexu v období těhotenství. Protože v této oblasti koluje mnoho názorů, polopravd, mýtů, poprosili jsme ho, aby nám některé z nich vysvětlil a uvedl na pravou míru.

Jsou při sexu v těhotenství povoleny jen určité polohy?
V těhotenství nejsou žádné polohy zakázány ani pouze některé povoleny. Pokud těhotenství probíhá bez problémů a těhotná je zdravá, lze říci, že omezení v rámci hranic „běžného“ sexuálního styku neexistuje. Samozřejmě s pokračujícím těhotenstvím a k tomu zvyšující se vahou těhotné jsou některé polohy spíše neproveditelné z fyzických důvodů.
 
Někteří muži si myslí nebo mají obavy že při sexu, zejména v posledních měsících těhotenství mohou penisem "štouchat“ do hlavičky dítěte... je to možné?
V posledních dnech i týdnech před porodem děloha takzvaně sestupuje  a potom je kontakt penisu s dělohou možný.  Plod je však chráně plodovou vodou, plodovými obaly a stěnou pochvy i dělohy a navíc je třeba si uvědomit, že hlavička dítěte je určitě tvrdší než penis i při sebelepší erekci. Dítěti nic nehrozí.

Je možné pohlavním stykem vyvolat předčasný porod?
Pokud je těhotná zdravá a těhotenství probíhá fyziologicky,  tak se domnívám, že nikoli. Avšak když se jedná o rizikové těhotenství (/pokročilý nález, dráždivá děloha, kontrakce, nepříznivá porodnická anamnéza atd. ) pak by prokrvení malé pánve při sexuálním styku mohlo být rozbíhajícím momentem předčasné porodní činnosti.
 
V počátečních měsících není styk povolen kvůli možnému potratu?
To je jen pověra. Uvědomme si, že ještě před 25 lety nebyl dostupný ultrazvuk a těhotenské testy dnešního typu neexistovaly, gravidita se posuzovala jen dle vynechání menses. Vrátíme li se ještě o pár desítek let zpět, byla diagnostika časného těhotenství ještě obtížnější. To by naše babičky a prababičky musely neustále potrácet a přežívali by pouze jedinci, kteří měli za rodiče  osoby se sníženým sexuálním pudem.
 
Při rizikovém těhotenství není dobré mít orgasmus
Při rizikovém těhotenství není dobré mít sexuální styk !! Ale je třeba si přiznat, že ne každé rizikové těhotenství je rizikové proto, že hrozí předčasný porod či potrat. Tam kde je žena rizikově těhotná například pro chronické onemocnění ledvin se samozřejmě ohledně sexu může chovat zcela normálně.
 
Má těhotná žena větší chuť na sex?
Je to velmi individuální. Některé těhotné, zejména ty, které otěhotněly po léčbě, či po mnoha letech snažení a pro které je gravidita určitým vysněným stupněm v jejich životní pouti,  jsou soustředěné jen na zdárný průběh těhotenství a svět kolem jich (včetně sexu) jakoby neexistuje. Naopak jsou ženy, které přiznávají, že následkem překrvení orgánů malé pánve v graviditě je jejich sexuální apetit zvětšen. Samozřejmě základ všeho je kvalita partnerského vztahu.
 
Měl by muž při pohlavním styku s těhotnou ženou používat kondom, aby náhodou ženě nezanesl do pochvy a následně do dělohy nějakou infekci a nenakazil plod?
Pokud je muž zdravý, je to zcela zbytečné. Když má muž nějakou urologickou či venerologickou chorobu, stejně myslí více na vyléčení a zbavení se příznaků než na sex, ale v tomto případě bych styk s kondomem určitě doporučoval od začátku do konce.
 
Může během ženina těhotenství dozrát výjimečně ještě jedno vajíčko a mohla by teoreticky již těhotná žena při nechráněném styku otěhotnět podruhé?

Tomuto jevu se biologii říká superfetace a je údajně u člověka málo pravděpodobný. Ale ne vyloučený. Narodí se dvouvaječná dvojčata,  jedno o měsíc menší.
 
Za jak dlouho po porodu může mít žena opět sex?
Ideální je asi vyčkat konce šestinedělí, ale pokud rodička má již zhojeny případné porodní poranění či nástřih a již nekrvácí, je možný styk již dříve. A taky ho spousta žen má, protože se nikoho neptají a jednají pudově.
 
Za jak dlouho po porodu smí otěhotnět?
Biologický stav to umožňuje  (pokud žena nekojí, tam je většinou blokáda ovulace) již měsíc po porodu, kdy by mělo dojít k první ovulací. Menses po šestinedělí se tak nedostaví. Pravdou ale je to, že čím více času po porodu se dá rodičce i její děloze na zotavení, tím lépe. Čím blíže k porodu předchozímu se otěhotní, tím je větší riziko komplikací v graviditě ve smyslu předčasného porodu či potratu. Kdysi jsem četl americkou studii, že děti počaté do jednoho roku od porodu předchozího sourozence mají nižší porodní hmotnost i IQ, ale opravdu nevím,  zda to nějaká další studie nevyvrátila.

Na otázky odpovídal MUDr. Pavel Müller, pracuje jako gynekolog  operatér v GynCentrum Praha, (Praha 10, Hloubětín) a jako gynekolog v soukromé ordinaci Plagyn v Praze na Smíchově – více najdete na jeho stránkách www.plagyn.cz
Je také specialistou na neplodnost.

 
 


 

Reklama