Mikrovlnná trouba se stala běžným vybavením

snad ve všech domácnostech.

Přesto kolem tohoto přístroje stále kolují různé

mýty a pověry.

 

Většinou jsou nepravdivé.

 

 Na jakém principu fungují mikrovlnné trouby?
Transformátor mění elektrický proud na mikrovlny, které pronikají do středu potravin. Tady rozkmitají jednotlivé molekuly. Jejich třením vznikne uvnitř potraviny teplo a pokrm se ohřívá. Zahřívání zevnitř je rychlejší než klasické. Proto se tyto přístroje používají hlavně k ohřevu potravin. K tomu vám stačí základní typy, které vás při různých nabídkách přijdou na tisícikorunu. Značkové koupíte zhruba za tři tisíce. Pokud jste však ochotni přidat více peněz, tedy zhruba třicet tisíc korun, získáte mikrovlnku, která umí péct i grilovat. Bez problému v ní připravíte kuře s křupavou kůrčičkou nebo upečete bábovku.


Přitom přípravy v mikrovlnné troubě se opravdu bát nemusíte. Někdo sice tvrdí, že je nutné pokrm po vyjmutí z mikrovlnné trouby nechat několik minut odstát, aby z něj vyprchalo škodlivé záření, ale to je nesmysl. Příprava jídla a potravin v mikrovlnné troubě nijak nepoškozuje lidské zdraví. Jediný důvod, proč musíte nechat pokrm odstát, je ten, že neodhadnete správné nastavení teploty a času a jídlo je prostě tak horké, že ho nelze konzumovat.

 
Ale i na to existuje jednoduché pravidlo: Čím více tekutin pokrm obsahuje, tím vyšší výkon se doporučuje. Ohříváte-li polévku, nevadí, že je na okrajích horká a uvnitř studená. Stačí ji promíchat a teploty se vyrovnají. To s knedlíky neuděláte. Proto zvolte nižší výkon a delší dobu.  Pozor na tlak při vaření vajíček nebo ohřívání uzenin. Před vložením do trouby je propíchněte, aby měl tlak kam unikat a potraviny uvnitř neexplodovaly. Nejen byste si nepochutnali, ale také byste museli čistit troubu uvnitř.  


Že kov do mikrovlnky nesmí, ví i malé dítě. Ale pozor, není to zcela pravda! Jestliže v hrnečku necháte lžičku, nic tím nezkazíte. Působí jako "hromosvod" a zabrání přetečení nápoje, pokud na něj několik vteřin či minut zapomenete.

foto: archiv firmy Whirlpool