Nepravdivých a zavádějích tvrzení o antikoncepci je hodně. Některé, ty nejčastější, jsem pro vás zpracovala podle serverů www.antikoncepce.cz a www.antikoncepce.com.
Je jedno, kterou značku pilulky si zvolíte, všechny jsou stejné.
Není to pravda. Univerzální tableta, která by vyhovala všem ženám neexistuje. S výběrem vám musí poradit váš gynekolog a měl by vzít v úvahu více věcí. Váš věk, aktuální zdravotní stav a samozřejmě také vaši finanční situaci. Můžete si také vybrat pilulky, které příznivě ovlivní vzhled vaší pleti.
Pilulka je spolehlivá jako kondom.
Není to pravda. Pilulka je při správném užívání asi třicetkrát spolehlivější než kondom.
Je vhodné vystřídat po nějaké době značku pilulek.
Není to pravda. Pokud vám vaše značka hormonální antikoncepce vyhovuje, není nutné ji měnit. Vyměňte je jen v případě, že vám současné pilulky působí nějaké zdravotní potíže a nežádoucí vedlejší účinky. Opět je namístě poradit se s gynekologem.
Při užívání pilulek se tloustne.
To už dnes také není pravda. Průměrný váhový přírustek u žen, které užívají hormonální antikoncepci je stejný jako u žen, které ji neužívají.
Tato pověra pochází z doby, kdy pilulky obsahovaly mnohem více hormonů a opravdu se po nich přibíralo na váze. I dnes můžou některé ženy při užívání některých značek pilulek pozorovat váhové přírustky. Souvisí to se zadržováním vody v těle nebo se zvýšenou chutí na jídlo.
Není vhodné užívat pilulky dlouhodobě.
Není to pravda. Pilulky lze užívat nepřetržitě až do období přechodu. Potom je vhodné na ně navázat hormonálními substitučními léky v přechodu, aby se předcházelo stárnutí a nemocem, které je provázejí.
Důvodem pro ukončení užívání pilulek je spíš nemoc než věk.
Dnes se už ani nedoporučuje vynechat užívání pilulek na nějakou dobu. Není důvod v užívání dělat zbytečné přestávky (samozřejmě s výjimkou těhotenství a kojení). Tělo si vlastně od užívání odpočívá každý měsíc, když máte přestávku v užívání.
Během týdenní přestávky v užívání pilulek není žena chráněna.
Není to pravda. Žena je chráněna i při této pauze v užívání. Není zapotřebí se v tuto dobu chránit ještě další, doplňkovou antikoncepcí.
Pilulka se musí vysadit několik měsíců před otěhotněním.
Hormony obsažené v pilulce nemají žádný negativní vliv na dítě ani tehdy, pokud žena otěhotní hned v prvním cyklu po vysazení hormonální antikoncepce.
Pilulky způsobují rakovinu.
Není to pravda. Naopak, rakovina dělohy a rakovina prsu jsou méně časté u žen, které hormonální tablety užívají.
Užívání pilulek vás po čase učiní neplodnou.
Tohle samozřejmě taky není pravda. Neexistuje souvislost mezi užívání tablet (i dlouhodobým) a neplodností.
Nový komentář
Komentáře
bjelka: já to radši všude hlásím , že beru HA, i na alergologii
fakt je to jistější
Líza@:
souhlasím beru HA 8 let s pauzou na druhé
které mimochodem se podařilo "udělat" po 3 měsících od vysazení a nikdy jsem si na nic nestěžovala. Ještě mi perfektně zlepšila pleť předtím jsem v 25letech vypadala jak 16-letý puberťák
luciko: Já ho taky brala 2 roky, ale potom už mi dělal problémy, přešla jsem na třífázovou HA.
Marvelon pomáhá i na akné.
luciko: brala jsem ho asi 2 měsíce, ale mně nevyhovoval, neboť je jednofázový a mně lépe seděla třífázová HA.
Haník: kdyby HA nebrala, nadělala by si kupu dětí a ten infarkt by z nich tak jako tak dostala
Na příbalovém letáku je uvedeno, že se to má brát ve stejnou hodinu a co se všechno může stát, co bylo pozorováno - je tam úplně všechno, snad kromě pádu ze střechy. Je to proto, aby se po firmě nemohl v případě jakéhokoli průšvihu nikdo vozit, aby firma neměla žaloby třeba kvůli tomu, že mi vypadají vlasy a svedu to na HA, i když je to kravina. Je to ze stejného důvodu, jako když v návodu na vozidlo napíšou, že je třeba ho při jízdě řídit, jinak může dojít k nehodě (i taková žaloba existuje - chlap si koupil bydlíka, zašpéroval rychlost a šel si vařit kafe - pak zažaloval prodejce, že nutnost řízení nebyla přímo uvedená v návodu, když tam jde dát automat. rychlost). Tak proto se do příbalového letáku na lék napíše raději úplně všechno. Takže klíííd
Marka15: neřekla bych, že HA je jediný medikament, který se neužívá na léčení nemoci
... pilulí, které bereme pouze preventivně (t.j., abychom něčemu předešli) je o moc víc, ale to nejsou léky v pravém slova smyslu
Ani HA není lék/medikament (v pravém slova smyslu). Právě proto, že nic neléčí.
LETHE, na zistovanie neziaducich ucinkov liekov a hormonov sa sere vsade - stoji to totiz vela penazi a farmaceuticke spolocnosti nechcu platit a krajiny na to nemaju. Vacsinou sa robia iba kratke studie, pri ktorych sa vedlajsie ucinky liekov nepreukazu alebo iba nepatrne. Vela liekov v poslednej dobe schvalenych v US sa po nejakom case ukazali ako velmi skodlive a sposobujuce velakrat smrt. A obycajne co sa schvali v US je potom automaticky schvalovane v Europe.
Exupery: přesně, taky kupujeme zásadně Durexy, ty v černé krabičce, a maximální spokojenost (podotýkám, že na OBOU stranách).
Anonym: já to vím takřka na minutu přesně i bez HA a dokonce mám bez ní MS kratší, slabší a méně bolestivou - i když ten rozdíl není až tak markantní.
Ťapina: Jasně, to je asi logický, ale kdo nerad (nebo nemůže) brát hormony, tak jich spíš snese jednou za pár let vyšší dávku, než je jíst furt. Ale pokud prezervati vespadne nebo nepraskne, myslím, že je stoprocentní, a to ta HA není nikdy. Navíc i podle těch letáků, aby byla spolehlivá tak, jak píšou, musí se brát přesně ve stejnou dobu, což podle mě nejde stoprocentně dodržet. Já osobně jsem to nedodržela nikdy, ani jeden měsíc se nestalo, že bych ani jednou nezapomněla aspoň o několik hodin. A prezervativy nám praskaly celkem často, taky tak dvakrát za měsíc. Měli jsme nějaký primerosy vyhraný v tombole a oni jsou nějak menší než Durexy (ten teda nepraskl nikdy). Ale já už jsem tu o tom kdysi vtipkovala. On ten můj
je dost nadměrnej
lucrezia:věřím tomu
...jenže tady se ještě žádná taková statistika,která by se tohoto problému týkala nedělala.Prostě se na to,jako na hodně jiné věci se*e.
Žábina: To já přece vím,taky jsem vás tu na to hned upozornila
.Jenže i dnes se dostávají ženy na plicní z touto diagnózou.
a rozloučila jsem se i se svou gynekoložkou,která prý riziko embolky u mě přehlídla
.
Já pak ještě jednou zkusila HA brát,když mi ho na zmírnění menstruace předepsala gynekoložka,která mou dřívější embolii ignorovala.Byl to Logest…musela jsem ho přestat brát hned první měsíc
LETHE, na Novom Zelande robili vyskum zien s plucnou emboliou v plodnom veku v rokoch 1990-1998 (cize dlhodoby vyskum) a zistili, ze dve tretiny zien, ktore nasledkom toho umreli uzivali HA. Rozborom dat sa zistilo, ze zeny uivajuce HA maju 10-NASOBNE vyssiu SANCU UMRIET NA PLUCNU EMBOLIU (krvna zrazenina v plucach).
Exupery: kupodivu tam ta možnost selhání prezervativu je - spíš při sklouznutí nebo podobně - já osobně Postinor (jmenuje se to tak i dneska) nemůžu, to bych skončila na neschopence, jak to se mnou zamává... zatím (používáme jenom prezervativ 12 let) jsme potíže neměli...ani nám nějak nepraskají...asi je to praxí
Exupery: Prasknutí už se bere jako selhání, když to pak musíš dohánět jinou antikoncepcí.
Exupery: no já to chápu tak, že u prezervativu je vždycky ta možnost že praskne a žena otěhotní; kdežto když bere prášky správně a nevynechá je ta možnost minimální....
Žábina: Já kdysi brala Norbioges, podle názvu to nebude o moc novější, ale bylo to už v 90. letech a bylo to O.K., netloustla jsem, nechlupatěla... Ale nebrala jsem to víc než jeden rok.
Omlouvám se pokud už se o tom mluvilo, nemám čas číst všechny příspěvky, ale zajímalo by mě, co to znamená 30x spolehlivější než prezervativ. Jakým způsobem, se dá otěhotnět při použití prezervativu, aniž by prasknul, to snad každej vidí a může si dojít pro Postinor, nebo jak se to jmenuje dneska.
Léthé: Biogest byla snad úplně první pilulka a někde jsem četla, že měla 20x více hormonů než dnešní....
..
to vůbec nejde srovnávat
Ty jo
…vy zase jedete.Já měla po pětiletém užívání HA embolii plic.A tak jsem málem chcípla
.Nikdy jsem nekouřila
,křečové žíly nemám
…nebo alespoň nejsou vidět. Vím, byly to jiné mnohem „hutnější“ antikoncepční pilule(Biogest),ale ani dnes to není až tak výjimečná diagnóza,s kterou přiveze záchranka pacientku na plicní oddělení...