Nepravdivých a zavádějích tvrzení o antikoncepci je hodně. Některé, ty nejčastější, jsem pro vás zpracovala podle serverů www.antikoncepce.cz a www.antikoncepce.com.

A tady jsou...
Je jedno, kterou značku pilulky si zvolíte, všechny jsou stejné.
Není to pravda. Univerzální tableta, která by vyhovala všem ženám neexistuje. S výběrem vám musí poradit váš gynekolog a měl by vzít v úvahu více věcí. Váš věk, aktuální zdravotní stav a samozřejmě také vaši finanční situaci. Můžete si také vybrat pilulky, které příznivě ovlivní vzhled vaší pleti.

Pilulka je spolehlivá jako kondom.
Není to pravda. Pilulka je při správném užívání asi třicetkrát spolehlivější než kondom.

Je vhodné vystřídat po nějaké době značku pilulek.
Není to pravda. Pokud vám vaše značka hormonální antikoncepce vyhovuje, není nutné ji měnit. Vyměňte je jen v případě, že vám současné pilulky působí nějaké zdravotní potíže a nežádoucí vedlejší účinky. Opět je namístě poradit se s gynekologem.

Při užívání pilulek se tloustne.
To už dnes také není pravda. Průměrný váhový přírustek u žen, které užívají hormonální antikoncepci je stejný jako u žen, které ji neužívají.
Tato pověra pochází z doby, kdy pilulky obsahovaly mnohem více hormonů a opravdu se po nich přibíralo na váze. I dnes můžou některé ženy při užívání některých značek pilulek pozorovat váhové přírustky. Souvisí to se zadržováním vody v těle nebo se zvýšenou chutí na jídlo.

Není vhodné užívat pilulky dlouhodobě.
Není to pravda. Pilulky lze užívat nepřetržitě až do období přechodu. Potom je vhodné na ně navázat hormonálními substitučními léky v přechodu, aby se předcházelo stárnutí a nemocem, které je provázejí.
Důvodem pro ukončení užívání pilulek je spíš nemoc než věk.
Dnes se už ani nedoporučuje vynechat užívání pilulek na nějakou dobu. Není důvod v užívání dělat zbytečné přestávky (samozřejmě s výjimkou těhotenství a kojení). Tělo si vlastně od užívání odpočívá každý měsíc, když máte přestávku v užívání.

Během týdenní přestávky v užívání pilulek není žena chráněna.
Není to pravda. Žena je chráněna i při této pauze v užívání. Není zapotřebí se v tuto dobu chránit ještě další, doplňkovou antikoncepcí.

Pilulka se musí vysadit několik měsíců před otěhotněním.
Hormony obsažené v pilulce nemají žádný negativní vliv na dítě ani tehdy, pokud žena otěhotní hned v prvním cyklu po vysazení hormonální antikoncepce.

Pilulky způsobují rakovinu.
Není to pravda. Naopak, rakovina dělohy a rakovina prsu jsou méně časté u žen, které hormonální tablety užívají.

Užívání pilulek vás po čase učiní neplodnou.
Tohle samozřejmě taky není pravda. Neexistuje souvislost mezi užívání tablet (i dlouhodobým) a neplodností.

 
Reklama