V první řadě je potřeba si uvědomit, co přesně od plastiky očekáváte. Pokud se vám nelíbí hrbol nebo takzvaná skoba, je pravděpodobné, že budete muset podstoupit úpravu kostěného skeletu. Tento druh operace bývá, co se týče rekonvalescence, poměrně časově náročnější než částečná rhinoplastika.

V mnohých případech ale stačí, aby se poupravila chrupavka. Jde například o různé deformace ať vrozené či po úrazu, nebo když je chrupavčitá část větší a nepřispívá k symetrii obličeje. Časté jsou i korekce nosních dírek. Tak jako tak, aby chirurg na provedení jemných chirurgických manévrů dobře vidět, bude provádět plastiku takzvaně otevřeným přístupem, kdy se malý příční řez vede dolním okrajem nosní přepážky a přes nosní dírky.

Bez-nazvu.jpg
Foto: se souhlasem kliniky Aesthevita

Plastika nosu  neboli rhinoplastka se vždy provádí v celkové anestezii, ačkoliv se můžete v některých článcích zabývajících se touto tématikou dozvědět opak. „Jde velký zákrok a lokální anestezie v takovém případě nepřipadá v úvahu. Tedy alespoň na kvalifikovaném pracovišti,“ říká chirurg MUDr. Peter Chovan z kliniky Aesthevita, který se na rhinoplastiku specializuje a je členem Slovenské rhinologické společnosti.

Operace trvá podle náročnosti jednu až tři hodiny, a pokud se rozhodnete právě pouze pro úpravu chrupavky, nebudete muset odcházet se sádrou, ale s malou dlahou. Postačí tamponáda na 24 hodin a náplasťová fixace. „Trochu nepříjemné může být to, že pacient může dýchat jen ústy, ale pokud je opravdu odhodlaný pro změnu, vydrží to,“ říká MUDr. Chovan. Vzhledem k tomu, že operce probíhá v celkové anestezii, počítejte s jednodenní hospitalizací na klinice.

Převazování a masáže jsou jedním krokem k úspěchu

Spolehnout se můžete na to, že po plastice nezůstávají viditelné jizvičky. Ty jsou schované v dolním okraji nosní přepážky a jejich rychlejší mizení ovlivníte promazáváním mastných krémů, některé pacientky si nemohou vynachválit klasické sádlo. Co se týče podlitin, ty jsou individuální. Většinou mizí s odstraněním fixačního lepení, to znamená okolo 2 až 3 týdnů.

Bez-nazvu2.jpg
Foto: se souhlasem kliniky Aesthevita

I po sundání dlahy budete muset o nos ještě pár týdnů pečovat. Na noc je potřeba nalepovat takzvané stripy, které ho upevnění. „Po třech až čtyřech týdnech po operaci je nutné provádět tlakové masáže po dobu dvou až třech měsíců, aby se předešlo vytváření vnitřních jizev. Masáže jsou velmi důležité a ovlivňují výsledný tvar nosu,“ říká MUDr. Peter Chovan z kliniky Aesthevita a dodává „Poopereční lepení je nedílnou součástí především při velké rhinoplastice, kdy se nos lepí páskami tak, aby tlačily proti tkáním do požadované formy nosu po sundání dlahy. Tkáně se uvnitř nosu mohou hojit až půl roku, a především v počátcích hojení / růstu nových je třeba hlídat jejich směrování vzhledem k tvaru nosu.“

Ceny za plastiku nosu se liší, ale na renomovaných klinikách, stojí okolo 50 až 80 tisíc. Pokud toužíte jen po drobné úpravě chrupavky, měli byste se do padesáti tisíc vejít i s konzultací, anestezií, pobytem a balíčkem pooperační péče. Vše je ale individuální, ceny se mohou po konzultaci vyšplhat. I přes to, že se každý organismus chová jinak a výsledek nelze garantovat, šikovnost chirurga si můžete ověřit z fotografií před a po pacientek, které by měly být dostupné na webu kliniky nebo o ně můžete požádat. Zároveň hledejte takové chirurgy, kteří mají dostatečně dlouhou praxi a jsou členy rhinologických společností.

Reklama