Lehká sádra se stala symbolem připravovaného nadstandardu. A oprávněně, protože představuje jednoznačný přínos pro pacienta. Je pohodlnější, lehčí a s některými se lze i koupat. Kolují kolem ní ale různé pověry a nepravdy.
Mýtus: S lehkou sádrou se můžete/nemůžete koupat
Lehká sádra je voděodolná a na rozdíl od klasické se nerozmočí. Lehkou sádru tvoří tkanina a pryskyřice, která reaguje s vodou a tkaninu vytvrdí. Na druhou stranu ale neplatí, že byste s každou mohli chodit plavat. Záleží na tom, jaký druh lehké sádry lékař použije. Pokud lidé zmiňují možnost koupání, mluví často o polotuhé sádře (semirigidní). Ta se aplikuje přímo na tenkou bavlněnou punčošku, která dobře schne. Polotuhé sádry jsou vhodné ke sprchování a dá se s nimi i koupat. Venkovní koupání se však nedoporučuje, aby se pod sádru nedostaly nečistoty.
Mýtus: Lehká sádra se nehodí na všechny typy zlomenin
Lékaři, kteří mají s aplikací lehké sádry zkušenosti, neuvádějí, že by s nimi měli jiné léčebné výsledky. Naopak - při volbě polotuhé sádry se zpravidla můžete těšit na kratší rehabilitaci. Lehká sádra se dokonce používá i tam, kde běžná nemá šanci. Existují případy, kdy bylo možné aplikovat lehkou sádru v situaci, kdy by běžná sádra nezaručovala dostatečnou stabilitu, a muselo by se operovat.
Mýtus: Lehká = plastová sádra způsobuje kožní problémy a alergické reakce
Záleží na materiálu, z něhož je sádra vyrobena. Většina výrobců pro lehké sádry používá tkaniny napuštěné pryskyřicí. Starší druhy sádry připomínaly spíše laminát, který mohl způsobovat u některých jedinců alergické reakce. Spíše se stává, že se lidé začnou se sádrou koupat, ale nedbají doporučení lékařů o nutnosti proschnutí a propláchnutí podkladu, tehdy se pak může kůže zapařit a objevit se vyrážka. „
Mýtus: Aplikace lehké sádry je pro lékaře složitá
Stejně jako se musí lékař naučit sádrovat klasickou sádrou, je potřeba si vyzkoušet i aplikaci syntetické sádry. U tuhé lehké sádry není aplikace problém. Princip je velice podobný, jenom je potřeba nasadit rukavice, protože pryskyřice, která po kontaktu s vodou tvrdne, nejprve lepí. Jiná je situace u polotuhé fixace, kde na specifickém způsobu aplikace velice záleží. U polotuhých fixací je základem přesné doléhání na poraněnou končetinu, proto jsou zde kladeny vyšší nároky na správné provedení aplikace
Mýtus: Sádra musí být především tvrdá a nepovolit žádný pohyb
U pevné lehké sádry tomu tak je. Polotuhá však svým názvem dává tušit, že půjde o něco jiného. Nedává zlomenině prostor, aby se mohla hnout, ale dovoluje pohyb svalům. Tento druh „sádry“ je na pohmat pružný, stlačitelný, ale končetina je znehybněna pouze a právě jen na místě, kde je to potřeba.
Zdroj: 3M Česko
Za takový nadstandard bych si klidně připlatila
Nikdy jsem neměla nic zlomeného. Až na poslední článek prostředníčku pravé ruky. Navzdory takové „prkotině“ jsem dostala „kilovou“ sádru, která sahala až k lokti. Žel, poslední článek stejně nezafixovala. Nechtěla jsem rýpat, spokojila se s ošetřením a šla se domů potýkat s překážkou do té doby nevídanou. Když už jsem si začala zvykat, ztratila jsem obezřetnost a zlomila sádru o kliku.
Vypravila jsem se znova k lékaři v domnění, že mi sádru vymění. Nevyměnil. Na stávající bakuli navršili další kilo, takže jsem ruku tahala po zemi, jak byla těžká.
Nemohla jsem se dočkat chvíle, kdy mě toho otravného závaží zbaví. Stejně to bylo k ničemu, článek srostl špatně a zůstal na něm malý hrbolek.
Kdybych byla bývala věděla, že už v té době mohu mít lehkou sádru, určitě bych na ní trvala.
A co vy, milé ženy-in?
Jaké máte zkušenosti se sádrami? Měla jste už něco zlomeného? Jakou vám dali sádru? Obyčejnou, nebo už odlehčenou? Máte dokonce srovnání s oběma variantami? Jaké jsou klady a zápory obou variant? Jak dlouho víte o existenci lehké sádry? Připlatila byste si za ni, kdybyste si (nedej bože) něco zlomila?
Napište nám na dnešní téma s názvem „Sádra“ na adresu redakce@zena-in.cz
Nový komentář
Komentáře
evusche — #8 no nevím, ale já bych se snažila svému dítěti to trápení ulehčit právě tím, že bych mu zaplatila lehkou sádru já jsem platila 600,- za lehkou sádru na celou ruku
já jsem měla sádru jen 2x za život, poprvé v mládí po operaci ramene, měla jsem 3 měsíce sádrový krunýř a 2 měsíce sádru na celé noze a to celé v létě, jedním slovem děs běs a podruhé jsem měla kvůli zlomenině lokte lehkou sádru na celé ruce, nedá se srovnat
Právě probíhá průzkum o lehké sádře, zapojit se může každý : http://postoje-k-novemu-zdravotnick.vyplnto.cz/
Moje holčička měla už dvakrát sádru a pokaždé jsem poslouchala tchyni, PROČ jsem jí nenechala dát lehkou sádru? PROČ? Protože ona si to se svým platem může dovolit. My ne no a co, tak měla holka obyčejnou sádru. Důležitý je, že jí ruka srostla tak, jak měla
bokul — #2 já taky někdy nechápu jednání doktorů- 3 hodiny čekáte v čekárně, a pak když přídete do ordinace , je doktor hotový za 1 minutu. Tomu říkam -důkladný přístup , k pacientovi
Syn měl zlomený palec na ruce a taky dostal sádru až k lokti.Ale na tom palci jí měl volnou,že si ji vždy vyvlíknul
Já ji měla jednou a už nikdy více.Je sice lehčí a tak nějak omyvatelná-ale je na prd.Tenkrát jsm hned jak jsem došla domu valila k taťkovy do dílny si ji poupravit.Protože obyčejna sadra jde přizpusobit zmačknutím ruky do pěst,aby si člověk například mohl zapnout knoflík:) Ale u té lehké to nejen že nejde,ale ješte mě jaksi "řezala"..takže jsem čapla par nastrouju a sádru si na dlani upravila tak,aby mě netýrala:) zlata obyč sádra:) Jo a taky mi tenkrát na střední nemohli lidi po té umělé malovat:) Takže další plus obyčejné je,že se na ní dá malovat.Teda to je plus spíš pro mladší:) Dneska bych si po sádře malovat nenechala a lehkou sádru bych si nepořídila:) teda doufám(musím to zaklepat) že se "bezsadrové období" neukončí:) Ale když už sádra,tak klasická:)
Sádra a vůbec obvaz je pro mě noční můrou, dá se říci fobií. Zlomené jsem měla také jen prsty u nohou a rukou... a raději s nimi nikam nešla. Procházelo mi to, až na poslední zranění kloubu, do kterého se dala atritida a zřejmě mě pro zvyšující se bolesti při psaní na PC operace stejně čeká.
bokul — #2 Aplikace obyčejné sádry je jednodušší
Před 13 lety jsem musela mít vysokou nechodící sádru. Bylo zrovna léto a já si za tu lehkou chtěla připlatit. Lékař to odmítnul... Dodnes jsem to nepochopila :-( (myslím, ten jeho přístup)
dobrý den
já měla před 12lety normální sádru a ted momentálně mám lehkou ,ale žádnej rozdíl nevidím jen v penězích a už se těším až ji sundají ,ale asi se ještě načekám