Jaké mýty doprovázejí Aspirin a které z nich jsou nepravdivé?

1. Aspirin je překonaný lék, který užívaly naše babičky a v dnešní době již nic nového nepřináší.

aspirinToto tvrzení není pravdivé. Aspirin se používá na celém světě zejména jako lék proti bolesti. Používá se k tlumení mírné až střední bolesti různého typu (např. bolest hlavy, zubů, bolest v krku, menstruační bolest, bolest svalů a kloubů). Při respiračních onemocněních - zánětech horních cest dýchacích nebo onemocnění chřipkou - je použití, v tomto případě Aspirinu C, vhodné pro úlevu od počátečních příznaků, zejména od bolesti a horečky. Přestože je Aspirin nejstarším uměle připraveným léčivem a zdálo by se, že nic nového nemůže přinést, opak je pravdou. Účinná látka kyselina acetylsalicylová (dále jen ASA) je i v současné době předmětem dalších výzkumů a nová zjištění z posledních let naznačují její další možnosti užití, a to zejména v oblasti prevence kardiovaskulárních a nádorových onemocnění.

2. Užívání Aspirinu a léků ze skupiny analgetik je nebezpečné.

Toto tvrzení nelze považovat za pravdivé. Vzhledem k tomu, že se Aspirin používá na celém světě v masovém měřítku, objevují se bohužel i některé nežádoucí účinky léku spojené zejména s jeho nesprávným nebo dlouhodobým užíváním. To se ovšem může stát u všech běžně používaných léků ze skupiny analgetik (léků proti bolesti). Pokud jsou respektována doporučená opatření, jako je krátkodobé užívání (doporučené dávkování ASA je 500-1000 mg 2-4x denně, maximálně 4000 mg denně), neužívat lék nalačno a dostatečně jej zapíjet, je použití Aspirinu bezpečné a přináší velmi dobrý léčebný efekt.

3. Aspirin je nejlepší lék na kocovinu.

Toto tvrzení se nezakládá na pravdě, neboť kombinace alkoholu a Aspirinu je nevhodná a nedoporučuje se. Pravděpodobné vysvětlení tohoto oblíbeného a rozšířeného mýtu mezi pacienty je v možné úlevě od bolestí hlavy (analgetický účinek Aspirinu na bolest hlavy), avšak žaludek podrážděný účinkem většího množství alkoholu může reagovat zhoršením obtíží. Nejlepším lékem po alkoholickém excesu je dostatek tekutin, spánku a abstinence.

4. Užívání Aspirinu může zapříčinit krvácení ze zažívacího traktu.

Při dlouhodobém užívání vysokých dávek ASA může dojít k nežádoucím účinkům, jako je krvácení do trávicího traktu nebo porucha funkce ledvin. Musí se proto vždy pečlivě vyhodnotit poměr mezi rizikem a přínosem u každého jednotlivce. V době, kdy nebyly moderní léky, se k léčbě revmatismu celkem běžně užívaly dlouhodobé vysoké dávky ASA, a proto se více vyskytovalo i poškození sliznice trávicího traktu (krvácení, dyspepsie). Dnes se Aspirin v indikacích vyžadujících vysoké dávky neužívá nebo se užívá jen krátkodobě.

Zvláštní opatrnosti je zapotřebí u pacientů, kteří současně užívají další léky, například protisrážlivé léky, při anamnéze žaludečních či dvanáctníkových vředů, u pacientů s krvácivými projevy nebo při poškození jater a ledvin. Rovněž tak při astmatu, pylové alergii, v první a druhé třetině těhotenství a během kojení.

Možným nežádoucím účinkům na trávicí trakt lze do jisté míry zabránit užitím pufrované formy (rozpustné šumivé tablety), která je šetrnější. Nejdůležitější je však vyhodnotit, jak již bylo zmíněno, správně míru rizika a případný efekt léčby, dodržovat doporučené dávkování, neužívat Aspirin nalačno a podaný lék dostatečně zapíjet. V případě užívání dalších léků konzultovat vždy s ošetřujícím lékařem či lékárníkem.

5. Aspirin se používá jen na bolest? Nebo je přípravkem i na nachlazení a chřipku?

Aspirin patří mezi léky s analgetickým účinkem (působí na různé typy bolesti) a řadíme ho do skupiny tzv. nesteroidních antirevmatik, což jsou protizánětlivé léky bez obsahu steroidů. Účinnou látkou je kyselina acetylsalicylová (ASA), která blokuje tvorbu prostaglandinů. Prostaglandiny jsou působky, které si tělo vytváří v nepatrném množství, přesto však ovlivňují řadu procesů v lidském těle včetně bolesti, horečky, zánětů a dalších. Proto Aspirin uleví v krátké době od mírné až středně těžké bolesti různého typu a je také dobrým pomocníkem v léčbě nachlazení a chřipky (horečka, zánět, bolesti kloubů), kde se doporučuje doplnit ještě vitaminem C (Aspirin C).

6. Není rozdíl mezi Aspirinem a generickým přípravkem.

Aspirin je originální léčivý přípravek. Na trhu je celá řada přípravků se stejnou účinnou látkou kyselinou acetylsalicylovou, to jsou však kopie (tzv. generika). Každý přípravek může mít jiné vlastnosti v závislosti na použitých pomocných látkách a technologii výroby, která ovlivňuje například rychlost vstřebávání, rozpustnost léku a tedy i možnou míru nežádoucích účinků. Když se říká, že Aspirin je léty prověřený přípravek, myslí se tím velké počty náročných dlouhodobých klinických studií, ve kterých Aspirin prokázal svou kvalitu a bezpečnost. Tímto náročným testováním obvykle prochází přípravek, který se objeví jako první - jedná se o originální přípravek i originální technologii výroby. Generické přípravky (kopie), proto, že využívají stejnou a již klinicky otestovanou účinnou látku, testování nepodstupují.

7. Vitamin C je vhodnější užívat samostatně.

Vitamin C svým antioxidačním působením váže volné kyslíkové radikály a v době nachlazení či chřipky je jeho spotřeba organizmem mnohem vyšší.

Obvykle je vitamin C při léčbě nachlazení doporučován k celkovému posílení obranyschopnosti organizmu. Právě Aspirin C obsahuje v jedné šumivé tabletě kromě kyseliny acetylsalicylové i 240 mg vitaminu C, a je proto ideálním spojením požadované účinné léčby.
Speciální technologie výroby navíc umožňuje rychlejší nástup účinku a snižuje také možnost případného nežádoucího působení kyseliny acetylsalicylové na sliznici zažívacího traktu.

MUDr. Jana Vojtíšková
praktická lékařka, Praha 4

Reklama