Kakaové máslo na těhotenské strie, které vznikají v těhotenství na břiše, ňadrech, někdy také na bocích, stehnech nebo hýždích? Doporučují to kamarádky, mnohdy i lékaři či porodní asistentky. Zbytečná námaha a vyhozené peníze. Ukázal to výzkum, který nějakou dobu prováděli vědci z Centra medicíny Americké univerzity v Bejrútu.

 

Vědci se chtěli ujistit, zda metoda, kterou používali už staří Mayové, má skutečně nějaký dopad. Nakonec, profituje díky ní kdejaké současné wellnes centrum či kosmetický salon. Do výzkumu zapojili 210 těhotných, které byly v prvním trimestru. Polovina z nich si natírala břicho, stehna a ňadra kakaovým máslem, druhá krémem, který ho neobsahoval. A výsledek? Vliv kakaového másla je jen iluze. Strie vznikly u 45 procent těhotných, které se mazaly kakaovým máslem, a u 49 procent těhotných, které používaly jiný krém. Procentuální odchylku považují vědci za nepodstatnou.

 

„Nepotvrdilo se nám, že by tělová mléka s obsahem kakaového másla byla skutečnou prevencí proti těhotenským striím,“ konstatovali vědci ve svých závěrech.

Po zboření jednoho mýtu se vědci pustili do ověření dalších přípravků, o kterých se tvrdí, že fungují proti striím. Chtějí totiž dojít k poznání, co by proti jizvám, které vznikají nejen po těhotenství, ale i v důsledku rychlého ztloustnutí nebo rychlého nárůstu svalové hmoty, například kvůli posilování, pomohlo.

 

Věřily jste během těhotenství krémům s kakaovými másly?

Reklama