6502c3ecc912dobrazek.png

Co je to kolagen?

Zásadní protein přirozeně se vyskytující v lidském těle, který má klíčovou roli v udržování struktury a elasticity tkání, včetně pokožky, kloubů, šlach a vaziv. Je to jakýsi stavební blok těla, který pomáhá udržet pokožku pevnou a pružnou. S věkem může produkce kolagenu postupně klesat, což může vést ke ztrátě elasticity a vzniku vrásek na pokožce. Kolagen je proto často spojován s péčí o pleť a zdravým stárnutím. Je tvořen aminokyselinami, zejména glycinem, prolinem a hydroxyprolinem, a vyskytuje se v různých formách v různých tkáních těla.

Jak kolagen ovlivňuje stárnutí pleti?

Kolagen na pleť hraje klíčovou roli při udržování pružnosti, pevnosti a zdravého vzhledu pokožky. S věkem se jeho produkce snižuje, což může způsobit řadu známek stárnutí, jakými jsou vrásky, ztráta elasticity a zhoršená textura pleti. Péče o kolagen je proto často součástí strategií pro zpomalení tohoto procesu a udržení mladistvého vzhledu pokožky.

Ztráta elasticity

Kolagen je zodpovědný za pevnost a pružnost pokožky. S věkem dochází k poklesu produkce kolagenu, což může vést ke ztrátě elasticity a napnutí pleti. To může být patrné zejména ve vzniku vrásek, volných kůžových partií a poklesu kontur obličeje.

Vytváření vrásek

Kolagen pomáhá udržet pokožku hladkou a vyplněnou. S úbytkem kolagenu se může objevit tvorba vrásek a jemných linií, zejména kolem očí, na čele a kolem úst.

Zhoršení struktury pleti

S menším množstvím kolagenu může být pokožka náchylnější k vytváření nerovností, nerovnoměrné textury a ztrátě jasnosti.

Zpomalení regenerace

Kolagen hraje roli i při procesu hojení ran a regeneraci tkání. S nižší hladinou kolagenu může regenerace pokožky po zranění nebo slunečním poškození trvat déle.

Ztráta hydratace

Kolagen podporuje udržení vlhkosti v pokožce. Nedostatek kolagenu může vést k suché pleti a zhoršené schopnosti udržet vodu.

Účinek prostředí

Vystavení prostředí, jako je sluneční záření, znečištění a kouření, může způsobit poškození kolagenu a zrychlit proces stárnutí pokožky.

Kde ho můžeme najít?

Kolagen se nachází v potravinách (maso, ryby, vaječný bílek), v kolagenových doplňcích, kolagenových nápojích, nebo kolagenové kosmetice.
 
Kolagen je nedocenitelným prvkem v udržení pružné a zdravé pokožky. S postupem času jeho produkce klesá, což může způsobit vrásky a ztrátu elasticity. Ovšem skrze stravu, péči o pleť a vhodné doplňky můžeme aktivně podporovat jeho účinky a usilovat o krásný a mladistvý vzhled pokožky.

www.notino.cz
6502c40c07d39obrazek.png

Reklama