Moje auto vypadá jako nasolená bílá koule zvenku a štěrkovna uvnitř. Jak já už se těším, až zajedu do myčky a uvidím zase jeho původní barvu! Jenomže: Neškodí autu mytí v mrazech? Také by vás to zajímalo? Co na to pracovník myčky a co automechanik?

car

Tuhle jsem jela ve svém nasoleném autě za nablýskaným Peugeotkem a přemýšlela, jak to jeho řidič dělá, že jeho auto vypadá, jako by právě vyjelo z myčky. A to bylo mínus patnáct a na silnici rozježděná břečka. Když jsem ho předjížděla, všimla jsem si řidiče. Typický pedant, který vyjede jen svátečně, a pak kolem svého miláčka skáče s hadříkem, štětečkem a neustále ho oprašuje. Auto má pochopitelně v garáži. Jenomže já také, přesto moje auto vypadá jak „prašivé“. Co kdybych zajela do myčky, abych nemusela závidět? Jenomže jde to vůbec?

Můžu auto umýt i v mrazu, aniž bych mu uškodila?

Zeptala jsem se na názor pracovníka automyčky a automechanika. Schválně, jestli se shodnou.

Obsluha myčky: „ ANO“

„Pokud je auto dobře připravené na zimu, tak mu mráz rozhodně škodit nemůže. Auto není živý organismus. Doporučoval bych speciální program, který karosérii i podvozek ochrání před agresivní solí. Vosk udělá ochranný film, který odpuzuje vodu. Hlavně chrání přední skla, která se mohou díky špinavé vodě s drobnými částečkami prachu lehce poškrábat.

Mráz může spíš poškodit motor, spoustě dieslových aut zamrzala nafta, ale rozhodně ne karosérii. Může dojít k mechanickému poškození laku odlétajícím štěrkem, ale tomu ani vosk nezabrání. Musíte si držet patřičný odstup“. 

Takže i v mrazech hurá do myčky. Ale co jsem také mohla čekat od firmy, která se mytím aut živí. A tak jsem si chtěla své „znalosti“ rozšířit ještě u automechanika z autoservisu Mida.

Automechanik: „NE“

„Tak to bych rozhodně nedoporučoval. V těch extrémních mrazech, které panovaly o víkendu a minulý týden, měly stejně myčky zavřeno, protože jim zamrzala voda.

No vidíte, to jsem ani nezaregistrovala, ale co když na mytí trvám?

„Pokud máte pocit, že bez čistého auta nevyjedete, tak se obraťte se na myčku, kde nabízejí ruční mytí. Tam vám umyjí auto v hale, kde je relativně teplo, pořádně ho vysuší a vy si pro něj pak za pár hodin přijdete.

Může mráz poškodit i lak?

„Lak rozhodně ne, ten musí odolávat vodě i nízkým teplotám běžně. Voda nevadí ani motoru, ani stěračům, pokud je nenecháte přimrznout na sklo. Ale nejvíce vadí gumovému těsnění u dveří. Když přimrzne, snadno se pak roztrhne. Mráz škodí i tím, že při změnách teplot gumy dříve zpuchří a pak popraskají. Pak do auta při velkém dešti zatéká a těsnění se musí vyměnit.

Pozor také na vodu v zámcích. Když si necháte v mraze umýt auto, může se stát, že ho pak už nezamknete.“

Takže jak tak koukám, raději to mytí odložím, až bude nad nulou, což bude snad už o tomto víkendu.

A co vy, milé žen-in? Kdy jste naposledy myly své auto?

Čtěte také:

Reklama