Mít auto jako ze škatulky je vizitkou každého řidiče. Jak je to ale s mytím auta v zimě? Na to jsme se za vás zeptali odborníka na auta Jaroslava Krajníka

car

Když i v současné nevlídné době plné bláta a špinavé vody občas potkávám napulírovaná auta, je mi záhadou, jak to jen ti řidiči dělají? To jezdí denně do myčky, nebo snad mají nějakou špíně odpudivou úpravu? Zrovna v sobotu jsem si řekla, že se do mytí auta také pustím, abych zase jednou viděla, jakou má vůbec barvu.

Pěkně jsem ho vyšamponovala, naleštila, vnitřek vyluxovala, byla na něj radost pohledět. Ale sotva jsem vyjela na silnici, po pár kilometrech bylo stejné jako předtím. Má to vůbec smysl? Vždyť je to sisyfovská práce a ztráta času. Máte stejný pocit? Je lepší si tuhle činnost odpustit  a nechat ji až na jaro?

Zeptala jsem se tedy svého dvorního automechanika pana Krajníka na názor a jeho dopověď mě docela překvapila.

Já to s mytím auta v zimě moc nepřeháním. Určitě je dobré ho před zimou pořádně umýt a nechat ho ošetřit. Včetně podvozku. Ve všech myčkách mají speciální program, který auto alespoň částečně zakonzervuje a ochrání před agresivní solí. Vosk udělá na karoserii ochranný film, který odpuzuje vodu. Hlavně přední skla, která se mohou díky špinavé vodě s drobnými částečkami prachu poškrábat. Může mě pak vzít čert, když se na mě vrhnou nějací snaživci na pumpách s jarovou vodou a chtějí mi umýt okna. To je ženu dost nevybíravým způsobem.

Už se mi párkrát stalo, že jsem nemohla otevřít dveře a odtrhla je násilím...
Hm, tak to je ta nejlepší cesta, jak potrhat těsnění. Nejen že do auta pak teče, ale oprava těsnění není zrovna levnou záležitostí. A je hlavně zbytečná. Doporučil bych všechna gumová těsnění na dveřích natřít silikonovým olejem. Ten zabrání přimrznutí gumy a její poškození.

Nejen dveře, ale i stěrače mi v zimě často přimrznou ke sklu a musím je každou chvíli měnit.
Na to stačí obyčejné korkové zátky, kterými na noc stěrače podložíte, aby se nedotýkaly oken. Ráno vám to ušetří práci při škrábání ledu a hlavně si stěrače nezničíte. Existují i speciální folie, kterými můžete podložit celé okno, a ráno nemusíte škrábat vůbec.

Reklama