Kamenné kruhy Callanish hledejte ve Skotsku. Jejich domovem je severozápadní souostroví Vnější Hebridy, největší ostrov Lewis. Jedná se o odlehlé místo s čarokrásnou drsnou krajinou plnou vřesovišť, s vůní rašeliny a vysoké trávy. Větrem ošlehané štíty skal a rozeklaného pobřeží dodává romantice a magičnosti těchto míst originální atmosféru. Pokud dojedete až sem, inspirací pro vás můžou být i severní souostroví Orkneje a Shetlandy. Odlehlost těchto míst dodnes láká řadu umělců, kteří sem přijíždějí pro načerpání inspirace.
5aeae1244d522obrazek.jpg

„Stonehenge severu“, to jsou místní Callanish Standing Stones. Jsou často cílem návštěvníků, kteří přijíždějí na ostrov Lewis. Jejich vznik se dle odborníků datuje mezi roky 2900 až 2600 př. n. l. V blízkosti se také nachází hrobka s lidskými ostatky, ale není tak stará jako křížový komplex. Menhiry, kterých je celkem 54, jsou postaveny zhruba do tvaru keltského kříže. Hlavních 13 kamenů tvoří kruh s průměrem okolo 13 metrů, s nejdelší řadou kamenů k severu a kratšími k východu, jihu a západu. Výška jednotlivých kamenů se liší od 1 m do 5 m, s průměrem 4 m. Jedná se o nejstarší kamenný kruh v Británii. Menhiry stojí na malém kopci západně od vesnice Callanish. Nejedná se ale o jediné menhiry, v okolí je rozeseto jejich větší množství. Nejznámější a nejtajemnější jsou ale popsané kruhy.5aeadfa97b8feobrazek.jpg

Místní legenda říká, že jde o zkamenělé obry, prokleté sv. Kieranem protože se odmítali nechat pokřtít. Tvar kamenných kruhů, který připomíná keltský kříž, připomínal důležité místo konání křesťanských bohoslužeb. Jednalo se však o mylnou myšlenku, protože Callanishské menhiry jsou prokazatelně mnohem starší. Podle současných odborníků kamenný komplex Callanish sloužil jako pravěká observatoř. Americký astronom Gerald Hawkins při zkoumání tohoto místa zjistil, že seskupení jednotlivých kamenů, jejich poloha a orientace vyjadřuje minimálně 12 významných orientačních prvků, které se váží ke vztahu k Měsíci. Nejvýznamnějším prvkem je nejspíše orientace menhirů na západ Měsíce v době letním slunovratu. Na zkoumání menhirů se podílí pobočka katedry archeologie Edinburgské univerzity.

Zajímá vás takové místo? Chtěli byste ho zažít na „vlastní oči“? Myslíte, že je plné energie? Pak se tam vydejte a vyzkoušejte to.

Mohlo by vás také bavit:

Uložit