Uvádí se, že až čtvrtina obyvatel Evropy trpí zácpou. Jde tedy o poměrně častý problém. Pravidelnému vyprazdňování lze pomoci úpravou jídelníčku, ale také správnou pozicí na toaletě.

5cd3da62adab9image.png

Zdravá strava s dostatkem vlákniny, která se nachází zejména v ovoci, zelenině a luštěninách, je pro optimální vyprazdňování základ. Pravidelné porce jídla a pitný režim by měly být samozřejmostí.

Vlákniny se doporučuje přijmout kolem 25 gramů za den. Češi této hodnoty ale příliš nedosahují, v průměru se zaseknou mezi 10 a 15 gramy denně. Pokud s tím máte problém, je dobrým pomocníkem například doplněk stravy psylium, tedy rozpustná vláknina, která se dá vypít se sklenicí vody, popřípadě přidat do jogurtu a dalších pokrmů.

Na WC se stoličkou

Neméně důležitou roli hraje i správná poloha. Na toaletě si většina lidí ráda posedí, jenže klasický sed, který je nejpohodlnější, má značná úskalí. Střevo se spolu s konečníkem dostává do nepřirozené pozice, což ztěžuje průchod stolice. K vykonání potřeby je nutné použít větší tlak a výsledkem mohou být mimo jiné hemeroidy nebo kýla. Ženy jsou ohroženy poruchami v oblasti pánevního dna a jsou více náchylné k infekcím močového ústrojí a gynekologickým potížím.

Přitom řešení je jednoduché a může vám dost usnadnit život. Stačí si podložit nohy, například stoličkou. Mezi osou těla a kyčelním kloubem by měl být úhel pětatřicet stupňů, čehož se při běžném sezení na toaletě nedosáhne. Když si podložíte nohy stoličkou, dostanete se do podřepu a „práce“, kterou na WC odvedete, bude snazší. 

image.png

Turecké záchody jsou tedy z hlediska zdraví mnohem vhodnější než ty, na které jsme zvyklí v Evropě. Balancovat v podřepu přímo na záchodovém prkénku si ale asi troufne málokdo.

Přečtěte si také:

Foto: Shutterstock

Reklama