Tento rozhovor navazuje na první část rozhovoru – najdete jej na této stránce
Dentální hygienistka: Péče o zuby dětí je v rodinách nedostačující


V našem průzkumu mezi čtenářkami polovina matek uvedla, že si myslí, že si jejich děti čistí zuby správně. Druhá polovina matek uvedla, že neví, zda si jejich děti čistí zuby správně (20%) nebo rovnou, že si myslí, že si děti čistí zuby špatně (30%). Co si o tom myslíte?

Jednou věcí je čištění správnou technikou a druhou, stejně důležitou, je efektivita čištění zubů. Tzn. 1x denně si čistit zuby tak dlouho, dokud nejsou úplně čisté. Každopádně za obojí je ve zodpovědný rodič. Zuby je dětem potřeba dočišťovat, či jejich péči kontrolovat zhruba do deseti až dvanácti let.

Dobrou zprávou je, že 75% maminek kontroluje děti, zda si pravidelně čistí zuby. Jedná se ale o samotný akt čištění, ne o kvalitu. Jakou s tím máte sama zkušenost? Umí si děti čistit zuby? Jaké dělají chyby?
Navážu na předchozí odpověď. Dítě se samo čistit zuby nenaučí. Stejně jako se samo nenaučí psát. Když ho bude učit čistit rodič, který si sám zuby nečistí dobře, není to předpoklad úspěchu. Snadno se pak stane, že dítě zuby čistí špatně. Doporučuje se proto odborné vedení dentální hygienistkou a každodenní pomoc poučených rodičů úměrná věku dítěte. Pokud dítě obojí uvedené má, je na dobré cestě. Pokud ne, je nečastější chybou v čištění u dětí nevyhovující technika a nečištění mezizubních prostor.

Necelá polovina maminek uvedla, že svým dětem dočišťuje zuby, třetina uvedla, že to nikdy nedělá a zbytek maminek to dělá jen někdy. Je to ideální stav? Jak se správně dětem dočišťují zuby? Do jakého věku je dobré dětem dočišťovat zuby – pokud to doporučujete?
Ideální stav je takový, že každé dítě bude mít v rodiči oporu a pomoc v péči o zuby. Čím je dítě starší, tím více zvládne samo. Každé dítě je ale individualitou a jemnou motoriku, která je nutností ke zvládnutí správné techniky čištění zubů, zvládají děti v různém věku. Rodičům doporučuji dočišťovat zuby svým dětem tak dlouho, dokud péče není plně schopno samo, jak už jsem zmínila, je to zhruba do deseti až dvanácti let věku dítěte

Preventivní projekt Dětský úsměv, který si mohou zaplatit rodiče – zajímá vás tato investice do zdraví vašeho dítěte?
Děti v ČR mají 2,5krát více zkažených zubů než děti ve státech, jako je Švýcarsko nebo Finsko a Dánsko. Platí, že zubnímu kazu i parodontitidě je možné předejít správnou péčí.

Projekt Dětský úsměv předává dětem v mateřských školách a na 1. stupni základních škol návod na správnou péči o zuby. Vyškolené lektorky učí děti v šesti pravidelných lekcích během školního roku souvislosti mezi účinným čištěním zubů, způsobem výživy a vznikem zubního kazu a parodontitidy, jak si správně čistit zuby, aby zůstaly celý život zdravé, že čištění zubů je jednoduché, když víte, jak na to, a může být i zábava.

Roční náklady na jedno dítě jsou jen 300 Kč (zahrnují 6 vyučovacích hodin vedených vyškolenou lektorkou, pracovní sešit, kvalitní zubní kartáček s krytkou a další pomůcky). Pro rodiče investice, jejíž návratnost je zřejmá.

Podpořit projekt Dětský úsměv se rozhodl i AquaLife Institute, který sleduje potřeby české společnosti v oblasti výživy a zdraví s důrazem na pitný režim. Z hlediska příjmu potravy je pro vznik zubního kazu totiž nejrizikovější neustálý přísun cukrů, to znamená průběžné popíjení slazených nápojů nebo uzobávání sladkostí. Rodiče by měli naučit své děti pít čistou vodu, nejlépe přírodní pramenitou a slabě nebo středně mineralizovanou.

Více o projektu na www.detskyusmev.org a na www.aqualifeinstitute.cz.

Uložit

Uložit

Reklama