Měníte zaměstnání? Zkrachovala vaše firma, kde jste dlouhá léta pracovala a znala kolegy téměř jako členy své rodiny? Bojíte se, co vás čeká? Jak se budete zamlouvat novému „potencionálnímu“ šéfovi? A zaměstná vás vůbec?

inter

Měníte zaměstnání? Zkrachovala vaše firma, kde jste dlouhá léta pracovala a znala kolegy téměř jako členy své rodiny? Bojíte se, co vás čeká? Jak se budete zamlouvat novému „potencionálnímu“ šéfovi? A zaměstná vás vůbec?

První návštěva v „budoucí“ firmě, kde se ucházíte o práci, je hodně důležitá. Může dokonce ovlivnit váš budoucí život. Vybavte si proto všechna pravidla, jak vystupovat, která aspoň jakž takž znáte, srovnejte třas kolen a vyrazte…

Oblečení
Pro personalisty či samotného šéfa je důležitý už první dojem. Proto si nejprve vyberte vhodné oblečení. To je velmi důležité a mnohdy bývá i rozhodující. Nejprve si přivstaňte, abyste vybírali s rozvahou. Určitě zpátky do skříně (na křeslo) vraťte džíny, byť to nejsou ty, ve kterých jste se včera – dokonce s předstihem a včas – vrátili z oblíbené hospůdky.

Zvolte střízlivé, decentní, solidní oblečení a doplňky, nezapomeňte ani na úpravu vlasů. A protože nestíháte kadeřníka, o něco si přivstaňte, aby i make-up byl dokonalý a ne jen načmáraný ve spěchu u zrcadla na poslední chvíli kdesi ve výtahu či v autobuse…

Líčení zvolte nenápadné a jemné, nikoliv jako do nočního podniku (co kdyby vás uváděla blonďatá sekretářka, která se bude k vašemu skoro budoucímušéfovi až příliš důvěrně naklánět a její štiplavé poznámky budou evidentně určeny vašemu zevnějšku). Muži zvolí kvalitní deodorant, ženy lehčí parfém. Samozřejmě budete mít upravené nehty a žvýkačku vyplivnete ještě před vrátnicí…

Včas a v klidu
Do „budoucího“ zaměstnání dorazte včas, rozhodně s takovou časovou rezervou, která umožní důstojně vstoupit do správné místnosti a v ten správný čas. Žvýkačku už naštěstí nemáte, a tak bez problémů můžete zdravit všechny kolemjdoucí, které na chodbách i v přijímací místnosti potkáte. Pozor na servilnost!

Naposledy se zkoukněte v zrcadle – knoflíček u krku zapnut, kravata utažena, zip u kalhot zatažen, botky nezablácené, nos přepudrovaný a sukně skasaná a –a můžete vstoupit. Nikdy už nebudete mít šanci udělat lepší první dojem. Hlavně musíte nasadit úsměv od ucha k uchu!

Tajný trik
Dobře si zapamatujte jména členů přijímací komise a v průběhu konkursu je používejte. Účinek je zaručený! Mimochodem, pokud jste kuřák, raději nekuřte, i když členové komise (či jeden jediný člen = předseda = šéf personalistiky = majitel firmy) budou kouřit, a i vám nabídnou!

V průběhu pohovoru se usmívejte,jinak výrazně negestikulujte, aby vaše nervozita nebyla nápadná. V ruce stále cosi žmoulejte– tužku, kapesník… Vhodný není ani hřeben, ani lžička, ani rtěnka, Tužkou si totiž jakoby můžete psát poznámky!

Posez
Způsobů, jak se posadit je několik. Poloha při sezení o nás totiž mnohé vypovídá, aniž by nás to těšilo.

Sedící dáma by měla mít kotníky i kolena u sebe, případně si může přehodit nohu přes nohu, ale nevyzývavě. Pozor! Křeslo je zrádnější než židle – nemůžete si do něj lehnout, i když vás to svádí. Proto usedněte co nejvíc dozadu a seďte vzpřímeně!

Konverzace
Abyste alekvůli oblečení a správnému usednutí nezapomněli, proč tu vlastně jste! Co a jak říci? Nikdy není na škodu si doma před zrcadlem nacvičit své vystoupení! Vyzkoušejte si celou mimiku i s gesty. Budete se pak cítit mnohem jistější a nebudete dělat chyby!

Konečná
Na závěr pohovoru neskákejte členům komise do řeči a případné dotazy typu: „Dostanu auto?“, „Jaký je telefonní kredit?“ a samozřejmě „Kolik mi dáte?“ si nechte až na závěr pohovoru.

Mimochodem, velmi příbuzná pravidla platí i pro jakékoliv přijímací zkoušky, ač se při nich neptáte, covám univerzita – snad vyjma koleje a ubytování – může poskytnout.

Přijímací pohovor VŽDY končí personalista (osobář/ka, šéf/ka či majitel/ka firmy), nikoliv uchazeč!!! I kdyby se mu někdy hodně nechtělo…

Zdroj: Etiketa

Udělala jste někdy nějaké pořádné faux pas? Za co se nejvíc stydíte? Připadá vám přijímací pohovor nedůstojný?


Reklama