Včera jsme psali, že zdravá jídla prospívají jak tělu, tak myšlení, článek si můžete najít ZDE. Není to však všechno, nejde totiž jen o zdravá jídla, ale i nadváhu. A vědci v tomto směru přicházejí se stále novými a novými zjištěními.

Švédští  vědci tak nedávno varovali v odborném časopise Neurology před obezitou a demencí ve vyšším věku. Ženám, které jsou celý život obézní, podle oborníků hrozí, že budou postupně ztrácet mozkovou tkáň. Úbytek mozkové tkáně je přitom jedním z prvních příznaků rozvoje demence. Zprávu zahraničních vědců přinesly tiskové agentury, odkud ji převzal i server www.doktorka.cz

O obezitě mluvíme tehdy, pokud hodnota BMI překročí 30, u BMI přes 35 jde o morbidní obezitu. Jak jste na tom s BMI vy? Spočítejte si ho ZDE.

Vědci 24 let sledovali 300 žen ve věku 46 až 60 let, které byly sledovány 24 roků. Každých šest let je vyšetřili prostřednictvím počítačové tomografie, při níž zkoumali jejich mozkovou tkáň, a počítali BMI. Studie ukázala, že čím vyšší BMI ženy měly, tím větší bylo riziko úbytku mozkové tkáně, označovaného jako mozková atrofie. Vlivem obezity na mozkovou tkáň mužů se studie nezabývala, je ale pravděpodobné, že by výsledky byly srovnatelné.

Vědci připomínají, že výsledky studie se shodují s jejich předchozími zjištěními, podle nichž je nadváha rizikovým faktorem pro Alzheimerovu nemoc. Známá je také souvislost mezi obezitou a kardiovaskulárními chorobami a srdečním infarktem.

"Obezita přispívá k onemocnění vaskulárního systému, a tedy i k vyššímu riziku demence. Při obezitě se také může zvýšit sekrece hormonu kortizolu, což následně může vést k atrofii," řekla vedoucí studie Deborah Gustafsonová.

Nadváha a obezita vedou nejen k chorobám ve středním věku, ale také k degenerativním chorobám ve stáří. Je tedy třeba brát je v potaz v boji proti nemocem pokročilého věku, jako je degenerace mozku a demence, uvádějí švédští vědci. Zároveň však upozorňují, že obezita má negativní dopad na každou část těla, žádná není chráněna.