Ačkoliv má v posledních letech v České republice počet ročních případů nákazy VHA a VHB sestupnou tendenci, nesnižuje se nebezpečí nákazy.
„Stále více občanů ČR cestuje do oblastí s vysokým výskytem infekčních žloutenek, často bez jakékoliv ochrany. Riziko přenosu viru se zvyšuje i s celkovým nárůstem migrace obyvatelstva. Zejména infekční žloutenka B může mít velmi těžký průběh. Onemocnění může být celoživotní a při prudkém průběhu i smrtelné,“ říká prof.
Za zmínku jistě stojí, že Evropská cestovní zdravotní rada (ETHAB) upozorňuje, že existuje 60-70% riziko, že se cestovatel na cestě do rozvojových zemí setká se zdravotními komplikacemi, ačkoliv mnoha z nich by se mohl vyvarovat včasnou přípravou před cestou, například očkováním.
Žloutenky si přitom lidé nepřivážejí jen z klasických rozvojových zemí, rizikové jsou i oblíbené přímořské lokality jako Egypt, Itálie, Chorvatsko, Řecko, Španělsko a další.
Tři nejčastější nemoci cestovatelů – žloutenka typu A, žloutenka typu B a malárie – pak v důsledku nedostatečné ochrany celosvětově každoročně zbytečně zabijí na 4 000 000 lidí a dalších 700 000 000 se jimi infikuje.
„Proto by očkování proti žloutenkám A a B mělo patřit k základní výbavě každého cestovatele,“ říká prof.
„Člověk nikdy nemůže předvídat, co ho na cestách potká.
To platí nejen ve vztahu k nedávné přírodní katastrofě v Asii. Žloutenka typu A hrozí i na idylické rodinné dovolené, kde se zdrojem nákazy můžou stát nevinná kola s ledem, salát nebo zmrzlina,“ a dodává: „Riziko nákazy se však může nečekaně prudce zvýšit i v České republice, jako v případě povodní v roce 2002.“
Zatímco možnost nákazy žloutenkou typu A je spojena především s cestováním, riziko nákazy žloutenkou typu B hrozí i v běžném prostředí.
Mezi rizikové aktivity patří např. tetování a piercing v místech s nízkým hygienickým standardem. Další rizikovou skupinu představují lidé, kteří nežijí ve stálém partnerském vztahu a dávají přednost nevázanému životu.
Mohou se nakazit při nahodilém nechráněném pohlavním styku, a to jak v České republice, tak v zahraničí. „Mladí lidé se nejčastěji nakazí nechráněným pohlavním stykem, nitrožilním užíváním drog anebo při tetování či piercingu,“ říká MUDr. Dana Vurmová, praktická lékařka pro děti a dorost.
Nakazit se můžete i na první pohled neškodným použitím zubního kartáčku nebo holicího strojku nakažené osoby!
Léčba infekčních žloutenek je komplikovaná, nákladná a nepříjemná. Pro aktivní lidi, kteří se rádi věnují různým sportovním aktivitám, představuje nákaza žloutenkou typu A i B skutečný problém - musejí se vyvarovat veškeré nadměrné fyzické zátěže, tedy i sportu, dodržovat přísnou dietu a na konzumaci alkoholu můžou zapomenout.
Onemocněním žloutenkou typu B se mnohonásobně zvyšuje riziko vzniku cirhózy nebo rakoviny jater. Pacienti, kteří jednu z forem žloutenky prodělali, svorně uvádějí, že kdyby se proti žloutenkám mohli preventivně očkovat, určitě by to udělali.
MUDr. Vurmová má bohaté zkušenosti se žloutenkami u dětí a teenagerů a radí „Očkování proti hepatitidám typu A a B doporučuji rodičům všech dětí a dorostenců. Kombinovaná vakcína Twinrix zajistí dlouhodobou ochranu a představuje určitou devizu, dar pro budoucí život. Zdraví je to nejcennější, co máme, a proto bychom jej měli chránit všemi dostupnými prostředky. U dětí i dorostenců je tato odpovědnost podle mého názoru na rodičích.“
Zejména u žloutenky typu A hrozí dětem několikanásobně vyšší riziko nákazy než dospělým, především díky obtížnějšímu dodržování hygienických pravidel.
Průběh nemoci u nich navíc bývá mnohdy bez příznaků, a během každodenního kontaktu tak nemoc mnohdy nepozorovaně přenesou na dospělé. Vzhledem k pozvolnému rozvíjení příznaků žloutenky typu A (horečka, zežloutnutí, únava, nevolnost, tmavá moč apod.) je většinou bohužel příliš pozdě na jejich izolaci.
Pamatujte, že jednorázová investice do očkování proti žloutenkám typu A a B vám zajistí celoživotní ochranu proti nepříjemným infekčním onemocněním a mnohonásobně se vrátí v možnosti žít i cestovat bez obav z nákazy.
Očkování proti žloutenkám představuje dar na celý život, dar pro zdraví, u kterého nezáleží na tom, zda jej věnujete sami sobě nebo svým blízkým.
A pozor! Právě nyní můžete využít 30% slevy. Více informací naleznete na: www.zloutenky.cz
Nový komentář
Komentáře
Vivian:
Bu bu bu nechte se očkovat, nebo umřete
ja vyuzila pro dcerku slevu 50%nou..byla to v zime..a ockovani,jako darek ma na cely zivot