V době, kdy se Tomášovi narodil syn Míša, ještě na trhu nebyla možnost si dětské penzijko založit. Nicméně v tom, že mu chce ukládat peníze stranou, měl s manželkou jasno, takže nejprve zvolili akciové fondy v ČSOB a akcie na pražské burze. O penzijku pro děti se Tomáš doslechl v průběhu roku 2015. Prošel si celou nabídku dětských produktů, které byly na trhu k dispozici, a penzijko ho rychle přesvědčilo, přestože tenkrát ještě v ČSOB Penzijní společnosti nepracoval.

Osobně nenašel žádný důvod, proč penzijko pro děti nemít. Zaujala ho především možnost zhodnocení, nulový poplatek za sjednání, vedení, výpisy, možnost vybrat si od konzervativního přes vyvážený až po dynamický fond nebo například možnost částečného výběru v 18 letech, pokud spoření trvá 10 let - tedy řada výhod, které obdobné produkty pro děti nemají. Druhým hlavním důvodem pak byly státní příspěvky. V průběhu let se příspěvky od státu zhodnocují a výnosy z nich dítěti zůstanou, i kdyby své penzijko vybralo předčasně a příspěvky státu tak muselo vrátit.  

5b27854101170image.png

Penzijko pro děti také nabízí možnost využít částečné odbytné v 18 letech. Až přijde čas, dítě má našetřené peníze a samo se pak rozhodne, jak s nimi naloží. Může ve spoření pokračovat, ale také peníze investovat třeba do vzdělání nebo do bydlení.

Stát nabízí pomocnou ruku, neodmítejte jí  

5b27855786de8image.png

„Penzijko pro děti bych rozhodně doporučil všem rodičům a zároveň jim vzkázal, aby s jeho založením neváhali. Vezmu-li jako příklad, že budou rodiče od narození spořit dítěti 300 Kč s vyváženou strategií, může v 60 letech získat až 920 000 Kč na výnosech a státních příspěvcích, což je při hrubém rozpočítání více než 15 000 Kč ročně, o které se rodina dítěte teoreticky ochuzuje. Já vím, že to zní skoro neuvěřitelně, ale to je prostě výhoda pravidelných investic – že se vám zhodnocují nejen investice, ale i zhodnocení a zhodnocení ze zhodnocení atd. Je to tedy taková sněhová koule, která se za tu dlouhou dobu může opravdu pěkně „nabalit“. A ta částka může být ještě vyšší, můj příklad počítá s vyváženou strategií, ale u dětí bych volil dynamickou strategii a vyšší výnosy“, říká Tomáš Novák. Zhodnocení a zejména státní příspěvky jsou peníze navíc a je škoda, aby lidé tyto peníze od státu nevyužívali. U penzijka navíc dosáhnete na minimální státní příspěvek 90 Kč měsíčně již při úložce 300 Kč měsíčně, což je obvykle únosné i pro užší rodinný rozpočet. Navíc není problém podle rodinné finanční situace výši příspěvků různě měnit. Někdy lze platit méně nebo třeba na čas přestat úplně a pak zase příspěvky navýšit, protože tato služba je bez poplatků za vedení účtu a bez různých sankcí. Ve skutečnosti je to velmi flexibilní produkt.

Dnes už si navíc penzijko můžete obsluhovat i on-line, tedy kdykoli a kdekoli chcete.

Zjistěte více na těchto stránkách.

Reklama