V Česku žije více jak 1 600 000 dětí ve věku do 15 let a skoro dvojnásobek seniorů. Česká populace neustále stárne, a tak je jasné, že se tento rozdíl bude neustále navyšovat. Na jednu stranu se rodí stále méně dětí a na druhou stranu se dožíváme čím dál vyššího věku. Na jednoho důchodce teď připadá 2,1 daňového poplatníka, ale v roce 2050 to zřejmě bude už jen 1,2 pracujícího člověka. Rozhodně tedy nemáte na co čekat vy, ani vaše děti. Čím dříve začnete myslet na to, jak se na stáří zajistíte, tím lépe. Myslete i na vaše potomky a darujte jim penzijko hned do kolébky. Že je to brzy?

1.       Kdo dřív přijde, ten dřív spoří

„Co já vím, co bude za 40 let! Tak proč bych si měl spořit na důchod?“ Právě to napadá mnoho mladých, když se jim řekne, že by měli myslet také na budoucnost. Představa toho, že jednou budou i oni v důchodovém věku a nebudou mít peněz na rozhazování, natož na udržení si dosavadního životního standardu, nikoho ve 20 letech příliš netíží. Na sjednání penzijního spoření tak vlastně není nikdy dost brzy. Jako průměrný Čech strávíte v důchodu čtvrtinu svého života. Další čtvrtinu jako dítě a student. Zbývá tedy polovina života, kdy jste v produktivním věku a kdy si díky drobné a pravidelné úspoře nebo investování můžete zajistit svou budoucnost. Penzijko ale není produkt, který by nešel vybrat dříve než v důchodu. Pokud tedy klient bude potřebovat, může si peníze kdykoliv po dvou letech spoření vybrat.

ŠIKOVNÝ TIP: Usnadněte svému potomkovi start do života nebo splnění jeho snu. Od ledna 2016 můžete penzijko založit dětem hned od jejich narození. Přispívat na něj můžete vy, ale i další příbuzní. Peníze lze vkládat pravidelně nebo formou jednorázových plateb. V 18 letech si pak dítě může až třetinu vložených peněz včetně jejich zhodnocení vybrat a financovat jimi třeba svá studia nebo bydlení. 

2.       Stát nabízí pomocnou ruku, neodmítejte jí

Vítaným bonusem pro ty, kteří si spoří na penzi, jsou státní příspěvky (v případě spoření 300 Kč měsíčně) a slevy na daních. Čím více si spoříte, tím více dostanete od státu. Můžete tak získat až 6 360 Kč ročně. Vaše úspora na daních může být až 3 600 Kč za rok a výše státního příspěvku může dosáhnout až 2 760 Kč. Při spoření minimálně 1 000 Kč měsíčně dosáhnete na maximální státní příspěvek ve výši 230 Kč. Pokud vaše měsíční platba bude trojnásobná, dosáhnete i na maximální slevu na dani z příjmu.

ZEPTEJTE SE V PRÁCI: Kromě státu vám na penzijní spoření může přispívat i zaměstnavatel. To, zda přispívá, i výše takového příspěvku je čistě na jeho rozhodnutí.

3.       Nechte své peníze růst

Že nejste zrovna typ pro nejisté investice? Nevadí, nemusíte hned přemýšlet o riskantním investování, které vám sice může, ale také nemusí, přinést slušný výnos. Pokud vám teď každý měsíc nějaký finanční obnos zbývá, začněte si spořit. Penzijko je ideální i z toho důvodu, že můžete výši plateb měnit dle vaší aktuální životní situace. Nejhorší, co může být, je nechat své peníze jen tak ležet na běžném účtu. „Nepracující“ peníze se každým rokem znehodnocují o výši inflace. Za 100 Kč si za pět let koupíte rozhodně méně než nyní.  

NĚCO NAVÍC: Penzijko založené v dětském věku má výhodu dlouhodobého spořícího horizontu, během kterého mají peníze možnost se zajímavě zhodnotit.

graf

4.       „Pojistěte“ se na více frontách

Ideálním způsobem, jak se zaopatřit na budoucnost, je vybrat si více variant zajištění. Doporučují se kombinace různých forem investování a spoření. Zásadou také zůstává spořit pravidelně. Odborníci radí dávat si stranou alespoň 10 % příjmu, proto začněte s pravidelným spořením co nejdříve. Nebo také vezměte svůj věk, podělte ho třemi a vyjde vám procento příjmů, které byste měli odkládat. Pokud budete otálet, tak se daleko více „nadřete“ na zajištění životní úrovně v důchodovém věku.

NECHTE SI PORADIT: Samozřejmě také můžete navštívit vašeho bankéře, který vám sestaví finanční plán přesně na míru.

Čtěte také:

Reklama