Není to tak dávno, co v našich diskusích existovala jedna „komůrka“, ve které se psaly pohádky. Pak zmizela a dodnes se neobjevila.
Pajda a Ferdička se totiž rozhodly, že internet jim nestačí ... a rozhodly se rozšířit vaše knihovny o jednu roztomilou knížku. Žena-in navíc zešílela a rozhodla se naše věrné čtenářky a spolupracovnice podpořit vydáním té jejich pohádkové knihy.

Nenapadá mne nic, co bych k tomu mohl napsat navíc, než níže uvedený lektorský posudek. Vlastně ano.
Výtisk vychází v nákladu 500 ks, jeho cena je 200 Kč. Nejde koupit jinde než TADY.
V knihkupectvích ji neseženete, a můžete ji dostat poštou nebo se pro ni stavit v Praze a Brně.
Vyjde koncem tohoto týdne (snad už) a závazně objednat si ji můžete ZDE.

 

Lektorský posudek

Název: Myšky z domku i z lesa
Autorky: Alena Pechová, Miriam Sedláčková
ilustrace: Klára Hockeová
Počet stran: 32 stran rukopisu, A4
Lektorovala: Jana Pellarová

Původní, kvalitní literatury pro nejmenší děti u nás, bohužel, vzniká stále méně, a proto velice vítám snahu i odvahu obou autorek, že zvolily právě tento žánr, který rozhodně nepatří k nejlehčím.
Jejich knížku tvoří volně navazující krátké epizody ze života Myšky domácí, Myšky lesní a jejich nejrůznějších kamarádů. Oblouk děje celého vyprávění se klene od konce prázdnin až k Vánocům, kdy děj vrcholí.

Zpočátku se jednotlivé kapitoly jeví zdánlivě samostatné, ale v průběhu vyprávění se autorkám podařilo je nenásilně a přirozeně spojit, takže se dvě základní dějové linie nakonec spojí v jednu – obě Myšky se setkají a začnou prožívat svá malá dobrodružství společně.

Dělení do krátkých, relativně uzavřených kapitol je přesto nadále zachováno, což jistě ocení především rodiče, kteří by chtěli knížku o myškách číst večer dětem před spaním – úpěnlivá prosba o ještě jednu kapitolu navíc se v tomto případě nechá lehce splnit, aniž by se příliš odkládal kýžený okamžik usnutí.
Děj plyne přirozeně, postupně se objevují další postavy, ale vše zůstává přehledné a podřízené jasné struktuře syžetu.
Každá postava má svou promyšlenou, nezastupitelnou roli, nic jim nechybí, ani nepřebývá.

Lapidárně řečeno, text je košatý, aniž by působil zbytečně upovídaně.
Knížka „Myšky z domku i z lesa“ má řadu nesporných kladů.
Jedná se o laskavé a přitom napínavé příběhy, ideální pro děti od tří let.

Velmi oceňuji, že se autorkám podařilo najít a použít jazyk, který je na jednu stranu jasný, explicitní, moderní a velmi srozumitelný i pro nejmenší děti, na druhé straně ovšem bohatý na ne zcela obvyklá slova, slovní spojení či idiomy, které dětem mohou obohatit slovní zásobu. V textech pro dětské čtenáře se někdy setkáváme s přemírou zdrobnělin, jakoby se někteří autoři snažili tímto způsobem dětem podbízet.
Líbí se mi, že se paní Pechová a paní Sedláčková tomuto nebezpečí při své práci dokázaly vyhnout.

Velkým přínosem pro knížku budou zcela jistě i kouzelné ilustrace paní Hockeové, tvořící v dnešní době velmi osvěžující protiváhu různým, často velmi nekvalitní snahám o napodobení stylu Walta Disneyho.
V souvislosti s nimi dávám autorkám i nakladateli k úvaze, zda by přece jen nestálo za to, zamyslet se nad jejich provedením v barvě.

Pokud bych tedy vůbec jako lektorka měla mít vůči autorkám nějakou připomínku, poprosila bych je, aby ještě jednou zvážily, zda by neměly mít Myška z domečku a Myška z lesa jako hlavní postavy nějaká konkrétní jména, když další postavy – třeba myšák Eduard – je mají. Pokud by se ovšem rozhodly zachovat stávající podobu, rozhodně to vyprávění nijak neublíží.
Na závěr mi nezbývá, než práci obou autorek vřele doporučit k vydání.

Knížka „Myšky z domku a z lesa“ by byla dárkem, kterým bych určitě ráda potěšila svou dcerku pod vánočním stromečkem.

Mgr. Jana Pellarová, překladatelka  

         
Reklama