Určitě znáte přirovnání zpocený jako myš. Že je toto rčení založené na pravdivém základě, jsem se přesvědčila v den, kdy jsme cestovali spolu s klecí plnou myší. Chuděry se zpotily tak, že se skoro utopily.

Že máme psa a kočku, už víte, ale v minulosti se naše domácnost skládala ještě s morčat, křečků, andulek, rybiček, želvy, potkana a hnízda bílých myší. Neměli jsme vždy celý zvěřinec najednou, ale byly doby, kdy to přesto doma vypadalo jako v zoo. Myší období vypadalo jako velké skleněné terárium s asi deseti příslušnicemi  poměrně výrazně páchnoucích hlodavců. Bílých s růžovými ocásky a sametovými tlapkami, které sice byly roztomilé a miloučké, ale nejvíc tak jeden den poté, co se jim vyčistila klec. Pyk už jejich plyšatost přebyl čpavý odér moči, kterou myši po kapkách trousí každých pár vteřin. Neměla jsem kvůli tomu ty myši moc ráda, ale jsou to také tvorové boží, a když jsem jejich nákup a rozmnožení jednou připustila, postarat jsem se musela.

Myši na cestách

Dceři bylo asi sedm let, když jsme se vypravily o prázdninách na chalupu a vzaly s sebou celou klec těchhle hlodavců. Dcera byla nadšená a šťastně držela terárium dvě hodiny na klíně, aby se jejím miláčkům nic nestalo. 

Pak jsme míjeli Horažďovice, kam se občas chodíme koupat do místního aquaparku, a rozhodly se, že si na hodinku odskočíme do vln umělého vlnobití, a až potom dojedeme posledních 15 kilometrů na chalupu. Venku bylo zataženo, trochu i poprchávalo. Zaparkovaly jsme před plovárnou, myškám dokonce nechaly pootevřená okýnka, aby jim nic nechybělo, a odešly. Hodinu jsme se vozily na tobogánu a skotačily ve vodě, a pak se v klidu vracely k autu. Místo deště a šedé deky na obloze se na nás venku krásně smálo azuro zalité sluncem. To je fajn, že se udělalo hezky!

I myši se koupaly

Naše myšky si to však nemyslely. Po nahlédnutí do jejich domova mě až zamrazilo. Všech deset jich leželo natažených na pilinách a také se koupalo. Na rozdíl od nás ale ve vlastním potu.

Nikdy jsem nic takového neviděla a byla jsem přesvědčená, že nepřežijí. Okamžitě jsme je vytáhly na vzduch a nechaly stát čtvrt hodinky ve stínu a vánku. Naštěstí nejen kočky, ale i myši mají devět životů, takže jim tahle chvilka stačila na oschnutí a probuzení z vedrové letargie. 

Nadávala jsem vlastní nepředvídatelnosti, pak celou cestu k cíli a myším jako omluvenku vystrojila hostinu plnou zrní a sladkých sušenek. 

Od té doby jsem už  ale v autě nikdy s myšmi necestovala a doufám, že mi to tak vydrží i nadále.

Reklama