myom

Děložní myomy jsou nezhoubné nádory, které vyrůstají z děložní stěny tvořené hladkou svalovinou. Někdy se stává, že je myom diagnostikován až zároveň s těhotenstvím. Co to pro budoucí maminku znamená? Může průběh těhotenství ohrozit?

Jsem těhotná a našli mi myom. Co teď?

Když jsem se dozvěděla, že jsem opět těhotná, byla jsem ta nejšťastnější ženská na světě. Mé štěstí však netrvalo dlouho. Ve 14. týdnu těhotenství, jsem se dozvěděla na velkém ultrazvuku, že mám v děloze myom, který je 4x6cm velký a miminko má málo místa. „To se mi nelíbí,“ mumlal si lékař sám pro sebe. Skutečně, když mi to pan doktor na ultrazvuku ukazoval, bylo vidět, jak miminko leží na velkém kulatém polštáři, díky tomu mělo nepřirozeně zakloněnou hlavičku. Nejdřív jsem se zděsila, ale po chvilce jsem se srovnala, probrala jsem se jako bojovnice a řekla „Tak co s tím budeme dělat?“

Odpověď mě zaskočila, pan doktor hodně laxním hlasem řekl: „Já nic, domluvte se s ošetřujícím lékařem!“ Nevěřila jsem vlastním uším, tak tohle je ta péče, kterou si platíme? Ten člověk snad v sobě nemá kousek citu! Bohužel i přes mé otázky jsem se nedozvěděla prakticky nic. Tedy něco přece, myom je velký, díky hladině hormonu v těhotenství určitě poroste a miminko bude utlačovat. A řešení? Bylo opět ticho.

Z vyšetření jsem odcházela zklamaná, posléze i uplakaná s proklínáním všech hormonů i doktorů. Okamžitě jsem volala svému doktorovi, protože k jinému už nikdy nepůjdu, tvrdila jsem zarytě. Pan doktor mě vzal bohužel až za týden (byl na dovolené). Ten týden bych nikomu nepřála! Byl to týden, ve kterém jsem neprospěla sobě, ale hlavně ani miminku. S odstupem času si uvědomuji, že jsem víc času probrečela, než byla v pohodě. A to jsem si říkala pořád „buď v klidu, nic nevíš“, ale nějak to nefungovalo.

Konečně přišel den „D“ a já šla ke svému panu doktorovi, vzhlížejíc na něj jak na modlu. Ultrazvuk mi dělal snad 45 minut, všechno vysvětloval, jen ten myom mi ukázat a vysvětlit, co budeme dělat, nedokázal. Myom v děloze nebyl. Prosila jsem ho ještě několikrát, ať se podívá raději ještě jednou, ale ať se díval, jak se díval, myom nikde. Odcházela jsem opět jako nejšťastnější mamina na světě. Miminko jsem donosila do zdárného konce, myom se už nikdy neukázal a já ve 42. týdnu porodila krásnou holčičku 51cm a 4 832 g.

Už jsem na tuhle nepříjemnou epizodu pomalu zapomněla, jen se nemůžu srovnat s přístupem některých lidí. Všem v podobné situaci radím, nedejte na názor jednoho doktora, ale raději to konzultujte ještě jinde. A pokud to jen trochu půjde, nepropadejte panice jako já. Myom se dá řešit.

Co na to lékař?

Myom v těhotenství není nic neobvyklého. Myomy do určité velikosti bývají obtížně rozeznatelné a až v průběhu těhotenství se mohou znenadání objevit. Neznamená to ale, že naprosto zdravé ženě se najednou objevil několik centimetrů velký myom. Myom v děloze byl nejvyšší pravděpodobností už předtím, ale díky hormonálním výkyvům v těhotenství začal nyní rychleji růst.

Myomy mohou mít vliv na schopnost otěhotnět, na průběh těhotenství i samotný porod. „Myom na děloze u ženy, která se snaží bez efektu otěhotnět, je vždy možnou příčinou neúspěchu. Velmi bych doporučoval myom odstranit před případným mimotělním oplozením. Na druhou stranu je pravda, že u některých žen se myom diagnostikuje až zároveň s těhotenstvím. V tom případě pak myom představuje rizikový faktor pro průběh gravidity, myom je totiž velmi citlivý na zvýšené hormonální hladiny v těhotenství a může proto růst velmi rychle a při určitém uložení ve stěně děložní je pak důvodem k ukončení těhotenství císařským řezem,“ vysvětlil MUDr. Pavel Müller, gynekolog operatér z GynCentra v Praze.

„Růst myomu je ale vždy (i v graviditě) závislý na mocnosti přívodní cévy do myomu, proto někdy myomy naopak přestávají růst, protože již nemají výživu,“ dodává lékař.

O děložních myomech nejen v těhotenství připravujeme podrobnější informace, které si již brzy budete moci přečíst na Ženě-in.

Setkala jste se i vy s myomy?