Koho myomy nejčastěji postihují? Lze je léčit? Lékař Pavel Müller odpovídá na několik zásadních otázek ohledně jednoho z nejčastějších gynekologických onemocnění vůbec.

Jak se myomy projevují a jaké jsou možnosti léčby?

 

Myom je nezhoubný svalově-vazivový nádor vznikající jako okrsek tkáně, která je na estrogeny citlivější než okolní tkán děložní stěny. Zhoubně se vyvine v poměrně málo případech – jen asi ve dvou promile.

Nejčastěji se myomy projevují zesílením menstruace, nepravidelným krvácením či bolestmi v podbřišku. Velmi často ale myomy rostou do poměrně velkých rozměrů zcela bez příznaků.

Nejčastěji používanou (a podle mě nejlepší) možností léčby je chirurgické odstranění myomů (laparoskopicky), ve vyšším věku a při mnohočetné myomatose se doporučuje odstranění dělohy.

Dále lze užít i některé méně invazivní a nekonvenční metody jako sklerotizace přívodních cév určitou látkou či elektrokoagulace těchto cév, kdy se zmenší či zcela zruší přívod krve do myomu. V tomto případě myom zůstává, ale po určité době se zmenší. Dále je možnost konzervativní, tj. medikamentosní léčby, kdy po několikaměsíční „protihormonální“ terapii se myomy zmenšují, je to však jen přechodné řešení, po návratu k normální hormonální situaci opět vyrostou.

 

MUDr. Pavel Müller pracuje jako gynekolog  operatér v GynCentrum Praha, (Praha 10, Hloubětín) a jako gynekolog v soukromé ordinaci Plagyn v Praze na Smíchově – více najdete na jeho stránkách www.plagyn.cz Je také specialistou na neplodnost.

 

Mají myomy vliv na plodnost žen? Co znamená výskyt myomů pro ženu, která chce otěhotnět?

Myom na děloze u ženy, která se snaží bez efektu otěhotnět, je vždy možnou příčinou neúspěchu. Velmi bych doporučoval myom odstranit před případným mimotělním oplozením. Na druhou stranu je pravda, že u některých žen se myom diagnostikuje až zároveň s těhotenstvím.

V tom případě pak myom představuje rizikový faktor pro průběh gravidity, myom je totiž velmi citlivý na zvýšené hormonální hladiny v těhotenství a může proto růst velmi rychle a při určitém uložení ve stěně děložní je pak důvodem k ukončení těhotenství císařským řezem.

 

Ženy postižené myomy by neměly užívat antikoncepci s vysokým obsahem estrogenu. Proč a jakou formu antikoncepce v tomto případě doporučujete?

Hormonální antikoncepce s vysokým podílem estrogenu může „vyživovat“ myom, který potom výrazně roste (stejně jako v těhotenství). Růst myomu je ale vždy (i v graviditě) závislý na mocnosti přívodní cévy do myomu, proto někdy myomy přestávají růst, protože již nemají výživu.

Jako antikoncepci lze doporučit preparáty s nízkým obsahem estrogenů či jen gestagenní preparáty (bez estrogenů) či při určitém uložení myomů lze použít nitroděložní tělísko. Ideálním řešením je ale myomy z dělohy odstranit.

 

Jak často a jakou skupinu žen myomy postihují?

Nejčastěji postihuje ženy kolem 40. roku, ale výjimkou nejsou ani dvacetileté. Četnost předchozích těhotenství, užívaní antikoncepce či celkové choroby nemají vliv. Procentuální vyjádření je nepřesné s ohledem na stále se lepšící ultrazvukovou diagnostiku, která prokazuje i myomy, o kterých bychom při pouhém palpačním vyšetření neměli potuchy.

Jinými slovy, žena, která v rámci gynekologické prevence dosud není vyšetřována ultrazvukem, může mít na děloze myom, nevíme o něm a statisticky tak patří do skupiny žen bez myomu.

 

Je možné vzniku myomů předcházet?

Nikoli. 

Reklama