Každá žena má individuální zastoupení mikroorganismů ve vagině. Jejich poměr není stálý, ale žijí ve vzájemné rovnováze a vytvářejí přirozenou vaginální mikroflóru. Tuto mikroflóru ovlivňuje i věk ženy, užívání hormonální antikoncepce a samotný menstruační cyklus. Kromě laktobacilů patří k běžné vaginální flóře v reprodukčním věku i řada bakterií, např. gardnerely, stafylokoky, E.coli, enterokoky a další, své zastoupení mají i kvasinky. Pokud se tento poměr naruší a přemnoží se některá z bakterií, nebo se dostane do tohoto prostředí další patogenní bakterie, dochází ke vzniku vaginální infekce.

mykóza

Jedna z nejčastějších infekcí je kandidóza (neboli kvasinková infekce). Projevuje se bělavým tvarohovitým výtokem a bělavými povlaky na sliznici, úporným svěděním, pálením a může dojít až k otoku a začervenání sliznic.

Jaké jsou nejčastější rizikové faktory pro vznik mykózy?

  • návštěva bazénu, vířivky
  • nevhodná osobní hygiena
  • neprodyšné spodní prádlo
  • nyní v zimě teplé oblečení, které zůstává na těle i ve vytopených místnostech
  • antibiotická léčba
  • hormonální změny (např. před menopauzou, v období puberty nebo v těhotenství)
  • hormonální antikoncepce

V zimě často navštěvujeme bazény, vířivky a sauny.

Velmi často ženy, které kvasinkovou infekci překonaly, přesně neví, jak ji dostaly. Myslí si, že ji chytily v bazéně nebo vířivce při plavání. Kvasinky, které tuto infekci způsobí, se vyznačují tím, že se jim daří ve vlhkém a teplém prostředí spojeném s nošením syntetického spodního prádla. Vlhké plavky tyto podmínky splňují. Pokud žena nějakou dobu přetrvává v mokrých nebo vlhkých plavkách, připravuje kvasinkám ideální půdu pro množení a růst. Mylná je představa, že infekci chytily z vody, protože ji tam někdo „ zanesl“. Paradoxem je, že riziko vzniku kvasinkové infekce zvyšuje čistota bazénu a přítomnost látek, které působí dezinfekčně. Dezinfekční prostředky a chlór se při plavání dostanou do vaginy, kde mohou vyhubit některé bakterie, které jsou součástí přirozené mikroflóry a ta chrání ženu před případnou infekcí. V případě, že dojde k narušení rovnováhy a k pomnožení kvasinek, můžeme hovořit o začínající mykóze.

Jak předejít vzniku mykózy?

  • nosit prodyšné prádlo
  • nebýt dlouho ve vlhkém oblečení
  • používat správnou intimní hygienu

Intimní hygiena je velice důležitá pro prevenci mykózy. Kvasinky dobře rostou ve vlhkém, teplém a kyselém prostředí. Kyselé prostředí umožňuje lepší přilnutí kvasinky k povrchu sliznice a kůže. Neprovádějte výplachy pochvy, i tím se naruší přirozená vaginální mikroflóra. Saforelle gel pro intimní hygienu, s účinnou látkou Dynaphytols, působí preventivně proti vzniku kvasinkové infekce. V případě vzniku infekce léčbu konzultujte se svým gynekologem. Saforelle gel pro intimní hygienu má své místo i při léčbě doporučené Vaším gynekologem. Působí proti pálení a svědění a otokům podrážděné sliznice. Pro prodloužení účinku gelu je možné použít Saforelle krém.

Reklama