Problematika mykóz je široká a existuje celá řada otázek, které naše čtenářky trápí. O odpověď na některé z nich jsme poprosili přední odbornici na toto onemocnění, doc. MUDr. Ivanu Kuklovou, CSc. z Dermatovenerologické kliniky 1. LF UK a VFN.

Je možné léčbu plísní přerušovat?
Je lepší léčbu nepřerušovat, i když nejsme tak striktní jako u léčby bakteriálních infekcí antibiotiky, kde při přerušení léčby hrozí vznik rezistence. Pokud vynecháte jeden nebo dva dny léčby, nic závažného se nestane. Léčba musí být dlouhodobá, dokud infekce zcela nevymizí.

mykoza

Co když plíseň nehtu zaměním s nějakou jinou deformací nebo vadou nehtu a budu tento nehet intenzivně léčit (například dva měsíce) léčivým roztokem? Uškodí to nehtu a lůžku?
Není zřejmé, jaký roztok máte na mysli. Pokud budete léčit antimykotiky z lékárny, léčba neuškodí.

Lze plíseň nehtu vyléčit jednorázovou akcí - stržením nehtu na chirurgii?
Strhnutí neboli ablace se u mykóz nehtů nedoporučuje. Tato metoda se používala v minulosti, kdy na trhu nebyla systémová antimykotika, ale ukázalo se, že mykóza přetrvávala i na nově dorůstajících nehtech. A navíc nehty rostly často deformované.

Jsou bílé skvrny na nehtech příznakem nějaké nemoci, například mykózy?
Drobné bílé skvrny na nehtech nejsou příznakem mykózy, tyto skvrny vznikají v důsledku tzv. mikrotraumatizací (drobných poranění) nehtové matrix. Nejedná se o nic závažného.

S jakými mýty ohledně léčby mykóz kůže a nehtů se nejčastěji setkáváte?
Mnoho lidí se domnívá, že mykózy souvisí se špatnou hygienou. Není to pravda, i lidé velmi čistotní jsou ohroženi mykotickými infekcemi. Časté mytí mykóze nezabrání.

Často se také traduje, že zdrojem infekce je voda v bazénu. Největší riziko mykotické infekce není v samotné vodě bazénu, ale ve společných prostorech, kde lidé chodí bosi. K rizikovým místům patří např. dlaždičky kolem bazénů, rohože v umývárnách, podlahy ve fitcentrech, hotelové koberce a dalším častým zdrojem infekce je vypůjčená obuv.

Dalším mýtem je, že negativní výsledek laboratorního mykologického vyšetření vylučuje mykózu. Záchytnost mykologického vyšetření není stoprocentní, výsledek může být falešně negativní např. tehdy, pokud byl nehet před odběrem léčen antimykotiky. Platí, že pozitivní výsledek mykózu potvrzuje, negativní ji zcela nevylučuje.

Když k nám přijde návštěva, která trpí mykózou, a chodí u nás naboso, je možné, že se nakazíme i my?
Při jednorázové návštěvě se nenakazíme, ale kdybychom se často pohybovali např. v různých hotelech a chodili po kobercích bosi, je už riziko nákazy vyšší.

mykoza

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Co nejlépe zabrání přenosu mykózy? Ponožky?  
Přenosu zabrání nejlépe vlastní obuv. Ponožky sice zabrání bezprostřednímu přenosu, ale pak je nutné je vyprat na 60 stupňů.

Může mykózu vyléčit pobyt u moře?
Pobyt u moře má blahodárný účinek na řadu kožních nemocí včetně mykotických infekcí. Suchý písek, slunce, chůze v otevřené obuvi, to všechno jsou faktory, které vedou k rychlejšímu hojení a postupnému vymizení mykotických infekcí.

Pro dobrou orientaci jsme pro vás připravili speciální stránku www.nechciplisen.cz, kde najdete základní důležité informace, ostatní články najdete v rubrice zdraví, budou vycházet celé léto. Pokud by vás napadl nějaký dotaz, nějaký problém, který sami řešíte, napište nám na redakční email nechciplisen@zena-in.cz, vaším tématem se budeme zabývat.

Užijte si léto bez plísní, a pokud se s ní perete nebo ji během léta objevíte, u nás na stránkách najdete řešení. Vše na www.nechciplisen.cz.

Čtěte také:

Reklama