Je to právě léto, kdy se nejčastěji skloňuje slovo mykóza, ať už jde o tu na kůži, či na nehtech. Právě v tomto období je totiž naše tělo více na očích. A také si můžeme onemocnění, které postihuje až polovinu dospělých, snadno přinést, třeba z veřejných koupališť. Otázkou však zůstává, zda jej vůbec poznáme a víme, jak s ním bojovat. Podle výzkumu mezi našimi čtenářkami to tak až příliš často není.

Nepoznáme příznaky

I když se naprostá většina našich čtenářek o svou pokožku a nehty zajímá, více než třetina z nich přiznává, že by příznaky mykózy nerozeznala. I když velká část z nich tuší, že by mohla kůže při takovém onemocnění svědět (81 %), a některé odhadují, že praská a loupe se (53 %), pouze třetina respondentek je obeznámena s tím, že se při mykóze mohou objevit na kůži červené skvrny a že mykózu v oblasti chodidel a meziprstí může doprovázet i nepříjemný zápach.  Téměř 40 % dotázaných si navíc není jisto ani tím, že poznají mykózu nehtů, tzv. onychomykózu. 38 % účastnic ankety navíc přiznalo, že neměly ani tušení o tom, že kromě rukou, chodidel a nehtů může mykóza postihnout i další části těla jako pokožku hlavy a celého těla nebo vousy.

feet

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Více o příznacích mykózy si přečtete zde: Odhalte kožní mykózu včas! Víme, za co ji lze zaměnit.

Pomoc hledáme v lékárně

Když už se dotázaným nezdá s jejich pokožkou či nehty něco v pořádku, koupí si nejčastěji přípravek bez receptu a začnou s léčbou, poradí se s lékárníkem, či navštíví lékaře. Největší oblibě se těší antimykotické masti, krémy a roztoky.

Léčbu někteří zanedbávají

Jenže zdaleka ne všichni potíže s pokožkou či nehty řeší. Mykóza je 92,5 % respondentů považována za estetický problém a pětina postižených se za ni dokonce stydí tak moc, že je jim trapné už jen zeptat se v lékárně na možnou léčbu. Našli se však dokonce i tací, kteří se do léčby nepustí vůbec. Buď proto, že čekají, až mykóza sama odezní (1,6 %), nebo z důvodu, že na léčbu zkrátka nemají čas. To je ale velká chyba!

Že je s plísněmi někdy těžký boj a není radno jejich léčbu odkládat, potvrdila i naše čtenářka Líba, kterou trápí už mnoho měsíců: „Plísně nehtu na ruce se nemohu zbavit,“ říká.

Jaká je prevence?

Mykóze bychom měli v nejlepším případě předcházet. Tuší ale respondenti, jak? Nejčastěji se shodli na tom, že není radno používat cizí obuv (74 %) ani ručníky (64 %). Vědí také, že by si měli po koupeli pečlivě utírat nohy, hlavně mezi prsty (57 %). Ale že by neměli také chodit na veřejných koupalištích bosi nebo nosit neprodyšné oblečení a obuv, nevěděla ani polovina dotázaných.

Na co si dát pozor, se dozvíte v rozhovoru s odbornicí: „O mykóze nohou někteří pacienti nevědí celá léta,“ říká kožní lékařka.

Výzkumu Poznáte mykózu nehtů a pokožky se zúčastnilo přes 1 000 čtenářek magazínu Žena-in.

Pro dobrou orientaci jsme pro vás připravili speciální stránku www.nechciplisen.cz, kde najdete základní důležité informace, ostatní články najdete v rubrice zdraví, budou vycházet celé léto. Pokud by vás napadl nějaký dotaz, nějaký problém, který sami řešíte, napište nám na redakční email nechciplisen@zena-in.cz, vaším tématem se budeme zabývat.

Užijte si léto bez plísní, a pokud se s ní perete nebo ji během léta objevíte, u nás na stránkách najdete řešení. Vše na www.nechciplisen.cz.

Čtěte také:

Reklama