Každodenní hygiena je pro vás bezpochyby naprostou samozřejmostí. Věnujete ale potřebnou péči celému tělu? Pravidelnou součástí péče o zuby by měla být také často podceňovaná mezizubní hygiena a čištění dásní. Po rozhovoru s dentální hygienistkou Janou Křepelkovou pochopíte, proč zubní kartáček a pasta opravdu nestačí.

SonyCare

Jaké máte zkušenosti s péčí o mezizubní prostory? Proč je potřeba je čistit?
Většina lidí si ani neuvědomuje, že si mezizubní prostory mají čistit. Přitom v nich ulpívají zbytky potravy, které tam můžou přetrvávat a rozkládat se i několik týdnů. Dále v mezizubí dochází k množení bakterií a tvorbě zubního plaku. Pokud zubní plak z mezizubních prostor pravidelně neodstraňujeme, může způsobit zánět dásní, obávané mezizubní kazy nebo dokonce ztvrdne v zubní kámen a „ucpe“ prostor. Ten se pak těžko dostává pryč. 

Je pravda, že 40 % povrchu zubu je v mezizubním prostoru?
Přibližně tomu tak je. Z anatomických odlišností jednotlivých zubů se však poměr různí. Mých pacientů, kteří nepoužívají mezizubní pomůcky pravidelně, se často ptám: „ Myjete se od pasu dolů?“ nebo: „Na záda si také nevidíte, ale myjete si je…“. Většinou se tomu zasmějeme, ale když se k tomu přidá ukázka právě vytaženého mezizubního kartáčku z jejich mezizubních prostorů, uvěří a do příští návštěvy se polepší. Viditelné zbytky potravy, nánosy zubního plaku a silný zápach je přesvědčí, že tyto prostory je opravdu nutné čistit. Nikdo přece něco takového ve vlastních ústech mít nechce.

Jaký je význam pravidelného čištění mezizubních prostor a dásní?
Prevence zánětu dásní a parodontitidy. Podél linie dásní – v dásňovém žlábku, se množí bakterie, které mohou vyvolat zánět dásní. Pokud bakterie z prostor podél linie dásní odstraníme, zvítězíme! Dalším významem čištění dásní je mechanická masáž dásní, která je zpevňuje. Při mezizubní hygieně rovněž přinášíme kyslík do těchto prostor. Tím dochází k likvidaci těch druhů bakterií, které kyslík rádi nemají.

Podívejte se na video k novince: Philips Sonicare Airfloss Ultra

Mohla byste doporučit pomůcky pro čištění zubů a dásní pro jednotlivé typy pacientů:

  • Citlivé dásně, které trpí opakovanými záněty

Běžné záněty dásní řešíme s pacientem důkladnou a pravidelnou domácí péčí. Z pomůcek vyberu jemný zubní kartáček, vhodné velikosti mezizubních kartáčků, které se můžou časem měnit, či zubní nit.

Na trhu jsou dnes již dostupné elektrické zubní kartáčky či elektrické přístroje na mezizubní hygienu. V tom případě volím z řady sonických zubních kartáčků, které byly primárně vyvinuty právě pro parodontologické pacienty za účelem efektivního a šetrného odstranění bakterií a masážím dásní, aniž by je poškozovaly. U citlivých dásní navíc zvolím vyměnitelnou Sensitive kartáčkovou hlavici s ultra jemnými vlákny. Jak u manuálního, tak u sonického zubního kartáčku je vždy nutná instruktáž, jak s kartáčky zacházet. Vhodné je také použití dalších pomůcek dentální hygieny, jako jsou antibakteriální ústní vody, léčivé gely nebo účinné pasty. Ty vybírám vždy individuálně a na určité časové rozmezí.

SonyCare

  • Zuby a dásně bez problémů

Prevence je nejlepším krokem a někdy pro nás nemusí být ani otravná. Se sonickým zubním kartáčkem je čištění zubů mnohonásobně jednodušší i zábavnější než s manuálním zubním kartáčkem. Pacienti si navíc mohou vybrat z různých typů těl kartáčků i kartáčkových hlavic. U všech je ale společná efektivita vyčištění a šetrnost k měkkým i tvrdým tkáním, stejně jako masáž a oxidace dásní. I u zdravého chrupu je ale nutné dbát na pravidelné mezizubní čištění.

Jaké dělají lidé nejčastější chyby – myslíme tím nadměrné či chybné používání mezizubního kartáčku či zubní nitě?
Lidé si často nedopřejí návštěvu u dentální hygienistky, která by jim vše vysvětlila, ukázala, doporučila. Jak bylo poznamenáno, většina si ani neuvědomí, že by se prostory mezi zuby měly čistit. Dalším obvyklým jevem je mýlka, že se do jejich mezizubních prostorů nic nedostane, protože mají stěsnané zuby. Většinou mají ale zuby uspořádány v pořádku a jen nevědí, kam se přesně kartáček zasouvá, případně můžou mít mezizubní prostory ucpané zubním kamenem.

V opačném případě se často mýlí například ve výběru velikosti a použití mezizubních kartáčků. Mnohdy se setkám s tím, že pacient si sám vyzkouší mezizubní kartáček a vyleká ho právě zmiňované krvácení a už to nikdy nezkusí. Posléze mu vysvětlím, že při pravidelném používání správných pomůcek, krvácení během týdne až dvou ustává. Dalším případem je nadměrné používání mezizubních kartáčků, nekvalitních pomůcek, nebo zasouvání kartáčku na nesprávná místa. Dochází pak k traumatizaci dásně, mezizubní papily a také k mechanickému obrušování skloviny. Při nesprávném používání zubní nitě si pacient může mezizubní papilu dokonce skalpovat! Přesto se těchto pomocníků nemusíme obávat, stačí správná indikace a jejich aplikace.

Podívejte se na video: Sonický zubní kartáček Philips Sonicare DiamondClean

Rádi bychom čtenářkám dali tip na použití přístroje na mezizubní hygienu – jakou s ním máte zkušenost a pro koho je vhodný?
Vhodná je pro ty, kteří svým zubům chtějí dopřát něco víc, nebo pro ty, kteří se neztotožňují s používáním klasických mezizubních pomůcek. Ocení ho určitě i milovníci elektroniky. Pozitivní zkušenosti mám u mladých pacientů s rovnátky a u pacientů s implantáty či můstky. U starších pacientů, kteří bojují s manuální obratností, je to pro nás výhra. S přístrojem na mezizubní hygienu pouze zamíří a vyčistí.

Jaké jsou výhody AirFlossu od Philips Sonicare?
Na rozdíl od běžných ústních sprch, které jsou k dostání na trhu, využívá AirFloss Ultra k čištění mezizubních prostor směs vzduchu a mikrokapiček vody. Tento přístroj na mezizubní hygienu naplníte pouze 15 ml čisté vody nebo antibakteriální ústní vody, namíříte ústí trysky do mezizubního prostoru a stisknete tlačítko. Během jedné minuty jsou takto vyčištěny všechny prostory! U nejnovější verze si můžete dokonce zvolit počet prostřiků jednotlivých prostorů nebo využít automatické prostřikování. AirFloss Ultra umožňuje efektivní odstranění zubního plaku z těžko dostupných míst, což má blahodárné účinky na zdraví dásní.

Více najdete na www.philips.cz/peceozuby

Reklama