Právě v tomto letním období je v plném rozkvětu rostlinka s tak trochu nevšedním názvem: Mydlice lékařská. Jak přišla k tomuto prapodivnému jménu, to už se dozvíte po přečtení následujících řádků.

Roste u železniční trati i u kostela

kytka

Mydlice lékařská je rozšířená téměř po celé Evropě, na Sibiři, na Dálném východě i v Severní a Jižní Americe. Dobře se ji daří ve vlhkých živných půdách a na zastíněných plochách. Hojně roste podél vodních toků i na březích stojatých vod. V Čechách se s ní můžeme setkat podél železničních tratí, v příkopech, na rumištích, při okrajích cest a křovin a velmi často ji nalezneme také u kostelů či různých kapliček.

Mydlí a pere

kytkaMydlici rozšířili dál po Evropě pravděpodobně Římané, kteří její léčebné i čistící účinky znali už od dob antiky, kdy květy této rostlinky využívali ke změkčení vody a poté na praní jemných tkanin.
Mydlice lékařská totiž obsahuje velké množství saponinu, což je látka, která má mírné čistící účinky a ve vodě pění. Ještě koncem 19. a začátkem 20. století se rozlámané kousky kořene mydlice prodávaly jako prací prostředek pod názvem „mýdlový kořínek“ i u nás. Hospodyňky v mydlici praly jemné tkaniny, hedvábí a vlnu. Po vynalezení technologie výroby mýdla se mydlice používat přestala, přesto ji ale dodneška ještě někteří restaurátoři používají k čištění historických oděvů nebo choulostivých starých tapet.

Chcete důkaz?

Důkaz obsahu saponinu v této rostlince si můžete provést i samy. Stačí, když hrst čerstvých květů, listů, případně kořínků, rozmačkáte, rozdrtíte nebo rozkrájíte a dáme do pet lahve, kterou posléze naplníte přiměřeným množstvím vody. Když pak s láhví pořádně zatřepete, obsah v ní, právě díky vysokému obsahu saponinu, silně zpění.
A můžete prát. Třeba kapesník :)

Proti akné i pro krásné vlasy

Anebo si můžete takto namočený kapesník přiložit jako obklad na zanícenou pokožku, například při léčbě akné či při tvorbě pásového oparu. Krom toho je mydlice vynikající také k mytí a regeneraci vlasů.
„Šampon z mydlice“
l lžičku sušeného nakrájeného kořene mydlice, nebo hrst stonků s listy, nakrájejte nahrubo a přelijte 0,5l vroucí vody. Nechejte 30 minut odstát a poté sceďte. Šamponový roztok uchovejte mimo přímé světlo, lze ho používat asi týden.

Vnitřní využitíkytka

Díky pěnivému saponinu se mydlice v lidovém léčitelství používala také jako léčivka proti zácpě, na pročištění krve a rozpouštění hlenů. Saponin je však látkou jedovatou a při dlouhodobějším používání se může objevit nutkání na zvracení a postupně může docházet i k rozpadu červených krvinek. Proto se dlouhodobější vnitřní užívání nedoporučuje.

Voní i čaruje

Mydlice lékařská nejen hezky vypadá, ale také příjemně voní. Kvete od června do října, ale jen v červenci a srpnu má prý i čarovné účinky.
Dívka, která si utrhne v těchto letních měsících kytičku mydlice přímo u kapličky, nalezne do roka mládence svého srdce a vdá se. Pokud si ji utrhne u železniční tratě, odjede daleko do světa.
O vdaných a zadaných ženách nebylo ohledně čarovných účinků mydlice řečeno nic. Asi na nás zbývá už jen to praní :(

Použitý zdroj: www.lecive-bylinky.cz a Lesley Bremnessová, Bylinář - zdraví, krása a radost, Fortuna Print, 1990

Přečtěte si také: