Traduje se, že žena má mít uklizenou kuchyň a prázdný dřez.

Špinavé nádobí je nálepkou pro nepořádné hospodyně a ženušky pořádku nedbalé.

Ale také se vám často po večeři nebo obědě nechce nádobí hned mýt? A co teprve po večírku, kdy se na kuchyňské lince nahromadí množství upatlaných sklenic a dezertních talířků. To se potom pomocník jménem myčka nádobí stává skutečnou záchranou…

 

Žena-in.cz radí - poříďte si do domácnosti praktického pomocníka, který nereptá a s radostí udělá vše za vás. Zatímco chladnička a mikrovlnná trouba nechybí v téměř žádné české kuchyni, vlastnictví myčky nádobí se ještě stále chápe jako nadstandard.

 

U nás ji podle statistik vlastní jen kolem 7 % domácností, přestože ceny myčky a například pračky, které se využívají v podstatně stejně, jsou zhruba stejné.

 

Jaké má myčka výhody?

Kromě toho, že vás zbaví nepříjemné práce a ušetří spoustu času (za rok to v součtu údajně dělá až 15 dní), sníží zátěž životního prostředí i náklady na mytí nádobí, a to téměř o 40 %!

 

Nemusíte se obávat velké spotřeby vody!

Myčka na nádobí je v porovnání s ručním mytím mnohem úspornější. Běžné myčky potřebují na umytí 12 jídelních sad asi 13 litrů vody, přičemž při ručním mytí pod tekoucí vodou spotřebujete při takovém množství nádobí až 80 litrů.

 

Talíře a skleničky se navíc v myčce nejen umyjí, ale také dokonale vysuší a vyleští. Navíc, jelikož v myčce můžete mýt nádobí ve velmi horké vodě, (například při teplotě 70 °C, v níž byste stěží udrželi ruce), snadno se zbavuje různých mikrobů a bakterií.

Kolik spotřebuje energie?

Spotřeba energie se u různých modelů liší. V porovnání s klasickým mytím nádobí pod tekoucí vodou ušetří myčka přibližně 35 až 60 % elektrické energie.

 

Průměrná spotřeba se za jedno mytí pohybuje v průměru od 1 do 2,5 kWh, čtyřčlenná domácnost tedy může počítat s roční spotřebou od 400 do 650 kWh.

 

Pozor na hluk

Míru hluku, který myčka při chodu vydává, byste měli zařadit mezi priority, zvláště v případě, máte–li kuchyni spojenou s obytným prostorem. Kdysi myčky dosahovaly hlučnosti více než 60 dB, dnes běžné myčky dosahují méně než 50 dB, špičkové typy dokonce skoro o deset míň, což je mnohem tišší než běžný hovor.

 

Pokud tedy chcete, aby vás myčka nerušila (například, pokud ji chcete využívat i v noci na levnější proud), vyberte si model s hlučností nižší než 50 dB. Myčky, které jsou vestavěné do linky, bývají zpravidla ještě o něco tišší.

 

Jakou velikost?

Při volbě vhodných rozměrů a kapacity přístroje vycházejte z prostorových možností a z počtu osob v domácnosti. Myčky nádobí se podle velikosti dělí na tři typy:

 

  • Standardní myčka má výšku 85 cm, hloubku 60 cm a šířku 60 centimetrů. Patří mezi nejprodávanější a dobře ji využije čtyř- a vícečlenná domácnost. Její kapacita je 12, někdy až 14 standardních jídelních souprav (12x talíř hluboký, mělký a dezertní, šálek, podšálek a příbor), čtyřčlenná rodina tuto myčku hravě naplní za jeden den, zejména pokud do ní skládá nádobí větších rozměrů jako hrnce a pekáče.

 

  • Úzká myčka má rozměry 85 x 60 x 45 cm (v x h x š) a vejde se do ní 8 až 9 servírovacích souprav. Nádobí by se v ní ale nemělo moc překrývat a již dva hrnce zaberou téměř polovinu spodní přihrádky. Hodí se pro majitele malých kuchyní a garsoniér, pro jednotlivce či mladé dvojice. Tříčlenná rodina už musí počítat s častějším mytím, nebo zvolit širší myčku.

 

  • Stolní neboli kompaktní myčka svou velikostí i vzhledem připomíná spíše mikrovlnnou troubu. Vejdou se do ní jen čtyři jídelní soupravy, proto jde spíše o nouzové řešení pro případ minimálního prostoru v kuchyni, kdy myčku umístíte například na desku kuchyňské linky. Cena stolních myček se příliš neliší od běžných modelů.

Zdroj: iDnes