Zdá se vám myčka příliš marnotratná, když můžete těch pár kousků nádobí opláchnout v ruce? Omyl! Moderní přístroje s nízkou spotřebou umí umýt jednu várku nádobí i v deseti litrech vody. Když si spočtete, kolik litrů potřebujete na napuštění dřezu a také kolik vody vám proteče při oplachování, zjistíte, že je myčka šetřivý domácí pomocník. A to si k tomu ještě připočtěte několik hodin času, které během dne či týdne prostojíte u dřezu.  Přitom myčka už dávno nepatří mezi drahé a luxusní spotřebiče. Běžně je seženete pod deset tisíc korun, vybírat si můžete samostatně stojící nebo vestavné. Pro menší prostory jsou určené místo klasických typů užší, které potřebují do šířky pouze 45 cm. Místo by však nemělo být jediným kritériem pro výběr. Důležitý je i počet lidí v domácnosti. Šedesátky se doporučují pro větší rodiny a vejde se sem dvanáct jídelních souprav. O patnáct centimetrů užší kolegyně budou zcela vyhovovat dvoučlenným domácnostem. Umyjí osm až devět jídelních souprav. I když je to poměrně dost, potíže mohou nastat při mytí pekáčů, velkých kastrolů - ty se sem často nevejdou.
Méně se potom vyrábějí takzvané kompaktní myčky - tedy myčky, které bez problému zvládnou mýt nádobí po jednom člověku. Ty se mohou prodávat jak samostatné, svou velikostí připomínají mikrovlnnou troubu, tak jako součást takzvaného tria. Tento název se používá pro spotřebič velikosti obyčejného sporáku, kde je zkombinovaná myčka, elektrická trouba, a to vše doplňuje plynová nebo elektrická varná deska.Nové typy myček patří mezi velmi inteligentní spotřebiče, které dokážou poznat množství mytého nádobí i jak je špinavé a tomu přizpůsobují mycí programy a množství vody. Tyto spotřebiče jsou vybavené senzory, které během opláchnutí z odtékající vody zjistí, jak moc je nádobí zašpiněné. Tomu potom přizpůsobí teplotu, mycí program. Množství nečistot, tedy zbytků jídla, ale také mycích prostředků, zjišťují i během samotného mytí. Jsou napojeny na mikroprocesor, který na základě jejich informací buď ukončí mytí, nebo například přidá oplachování. Díky tomu můžete ušetřit čas, peníze za vodu a elektrickou energii. Ale také máte jistotu, že z myčky nevyndáte nádobí, na kterém budou ještě zbytky jídla. Možná vás překvapí, že myčka spotřebuje méně vody, jestliže je v ní jen několik velkých kusů, než když ji máte zaplněnou spoustou drobných věcí. K ovládání těchto přístrojů většinou stačí pouze jedno tlačítko.
Stejně tak už novější myčky rozeznají, kolik v sobě  mají nádobí a podle toho fungují i ostřikovací ramena. Při poloviční náplni je nutné dodržovat doporučení okolnosti výrobce, do kterého košíku nádobí uložit. Většinou to bývá ten spodní.


Jestliže si koupíte myčku vybavenou podobnou elektronikou, oceníte u ní ještě další funkce, které levnější typy mohou, ale nemusejí mít. Mezi ty patří časová předvolba, která umožní oddálit mytí například na dobu, kdy rodina odebírá proud za levnější tarif. Na displeji se může objevit i časový údaj, kolik minut ještě zbývá do konce mytí a sušení.
Zvlášť v těch domácnostech, kde dali majitelé přednost spojené kuchyni s obývacím pokojem, by se měla jedním z kriterií pro výběr stát hlučnost. Nikdo by si zřejmě nepřál poslouchat hodinu i více při sledování televize nebo čtení knížky hučení a šplouchání zapnutého přístroje.
A tyto požadavky myčky dokáží splnit. Nejtišší pracují při 40 decibelech, ale za velmi dobré se považují i takové, kde se hlučnost pohybuje kolem 50 decibelů. Jak tvrdí odborníci, rozdíl dvou decibelů člověk prakticky nerozezná, deset decibelů navíc už prý považuje za dvojnásobnou hlasitost.
Údaje o hlučnosti najdete na takzvaném energetickém štítku, který musí být na každé prodávané myčce. Kromě hlučnosti oceníte i další nabízené údaje: spotřebu elektrické energie a vody, účinnost mytí, účinnost sušení, rozměry a mnoho dalších.
Také vnitřní prostor nabízí více variant. Sklopné stojany na talíře najdete v obou patrech a do myčky se vejde i větší tác či jiné vyšší kusy nádobí. U horního koše si většinou lze nastavit dvě výšky, podle toho, zda právě potřebuje více místa nahoře, nebo dole. A jde to jednoduše i tehdy, když už v něm máte naskládané nádobí.

ilustrační foto Miele, Bosch a Siemens


Reklama