Kdo má doma kromě dalších kuchyňských spotřebičů i myčku, určitě mi dá za pravdu, že je určitě nejoblíbenějším pomocníkem. Jen přiznejte, kdo rád umývá nádobí?

A ten kdo myčku nemá a chystá se ji koupit, pro toho je tady dnešní článek o myčkách na nádobí, se spoustou rad, které nám poskytnul Pavel Janovský, výrobce kuchyní na klíč.

"Pokud si vyberete správnou myčku nádobí, ušetří vám nejen asi 40 % nákladů na mytí nádobí, ale také spoustu času. Někde jsem četl hezké výpočty kolik času strávíme nad ručním mytím nádobí. Za rok to dohromady dělá asi 20 dní, a to je vlastně celá dovolená strávená mytím nádobí. A to ani nemluvím o tom, že umyje vaše nádobí mnohem důkladněji, než když jej myjete ručně."

Myčky se dělí na dvě základní skupiny. Můžeme si vybrat z myček volně stojících, nebo z těch, které se vestaví do kuchyňské linky. Pokud si zařizujeme novou celou kuchyni, je vhodnější zvolit myčku vestavnou. Jednak nám nenarušuje vzhled kuchyně, a navíc - vestavné myčky nejsou tak hlučné než ty volně stojící.

Podle toho, kolik máme místa v kuchyni, si také zvolíme, jestli koupíme myčku širokou 45 nebo 60 cm. Do té užší se pochopitelně vejde méně nádobí, mívá ale také nižší spotřebu.

A co ti, kteří si chtějí pořídit myčku do stávající kuchyňské sestavy?
"U starších kuchyní se většinou myčka umisťuje místo jedné ze spodních skříněk. Je důležité pro ni zvolit správné místo. Měla by být blízko přívodu vody a blízko odpadu, čili v těsné blízkosti dřezu. Naopak by neměla těsně sousedit se sporákem."

Jak je to u myček se spotřebou vody a elektřiny?
"Stejně jako u dalších spotřebičů - vybíráme myčku, která má co nejnižší spotřebu energie, nejlépe A - C. Za takovouto myčku zaplatíme o něco více než za myčku s vyšší spotřebou, vložená investice se nám ale pochopitelně vrátí na úspoře elektřiny.
Spotřeba vody se standardně pohybuje okolo 15 litrů, dražší modely mají ale spotřebu třeba i o další 4 litry nižší."

Když si vybíráme myčku, určitě nás zajímá i to, co všechno umí?
"Čím více programů myčka má, tím je dražší. Musíme si ale sami zvážit, jestli velké množství programů opravdu využijeme, nebo za ně platíme zbytečně navíc. Starší typy myček mají třeba jen tři programy (mytí, mytí s předmytím a pouhé oplachování), dnešní standardní myčky mívají programů třeba šest, ty luxusnější i deset."

K čemu je nám tolik programů?
"Program si většinou vybíráme podle toho, jak moc je nádobí zašpiněné, nebo kolik nádobí v myčce máme. Pokud máme myčku plnou skleniček a lehce zašpiněných talířů, je zbytečné zvolit program s předmytím a vysokou teplotou, a použijeme spíš ten, který má teplotu nižší a nádobí umyje rychle.

Pro myčku, kterou máme naplněnou jen do poloviny, můžeme použít úsporný program, který myje pouze nádobí umístěné v horním koši.
U špičkových spotřebičů dokonce existuje program, který si sám přizpůsobí spotřebu vody, energie i mycích prostředků podle náplně myčky."

Při koupi myčky se díváme také na její vnitřní vybavení. Myčky bývají vybaveny třeba speciálními koši na různé druhy nádobí, které podle potřeby zasunujete do kolejniček namísto standardního dolního nebo horního koše. Některé myčky mají navíc ještě jednu horní přihrádku na příbory, jinak se příbory skládají do košíčku, který je umístěn v dolním koši myčky.
Horní koš bývá u většiny myček nastavitelný, na dvě různé výšky.

Na co dalšího se máme zaměřit při koupi myčky?
"Máte-li kuchyni spojenou s obytným prostorem, musíte brát ohled na to, jak je myčka hlučná. Nechcete-li, aby vás myčka rušila, vyberte si tu, která má hlučnost asi 49 dB. Myčky, které jsou vestavěné do linky, bývají zpravidla ještě o něco tišší.

Žádné myčce by neměla chybět ani dveřní brzda, kdy se dveře zastaví v jakékoliv poloze. Nutnost je také několik filtrů (čím více, tím lépe), které by se měly dát snadno vyjmout a vyčistit.

A pokud vám nevadí si za myčku trochu připlatit, vyberte si tu, která má turbo nebo aktivní sušení. Z myčky po otevření neodchází žádná pára a usušené nádobí je také teměř studené a můžete jej z myčky ihned vyskládat."

Je nějaké nádobí, které do myčky nepatří?
"Samozřejmě. Myčka nesvědčí dřevěnému nádobí, které může zdeformovat. Neriskujeme ani mytí starožitného porcelánu, u kterého nevíme, jestli má dekor malovaný pod glazurou, či ne. Z takového porcelánu bychom dekor časem úplně vymyli.

Do myčky nepatří ani kuchyňské nože. Myčka škodí jak jejich rukojeti, tak čepeli nože. Stříbrné příbory byste měli v myčce mýt pouze samostatně, myté spolu s ostatním nádobím zčernají."

Jaké čisticí prostředky do myčky používáme?
"Do každé myčky patří především sůl, kterou bychom měli pravidelně doplňovat. Zabraňuje tomu, aby se na topném tělese myčky usadil vodní kámen, tím se také prodlouží životnost vaší myčky.
Pravidelně byste měli doplňovat také leštidlo, díky kterému se bude nádobí krásně lesknout, ale jeho použití usnadňuje také sušení.

Při používání samotného čisticího prostředku se můžete rozhodnout, jestli budete používat sypký prášek, tekutý prostředek nebo tablety. Já bych se přikláněl k tomu poslednímu. V tabletě je prostředek přesně nadávkován, dnešní nejmodernější tablety už obsahují také leštidlo a třeba i sůl. Pro sypké a tekuté prostředky zase mluví jejich nižší cena."
 

   
Reklama