Víte, proč Tři králové obchází domy a přejí krásný nový rok? Co se skrývá za touto, dnes už bohužel čím dál více komercionalizující se tradicí? Nahlédněme do doby, kdy ještě žádná komerce nefungovala, kdy Tři králové věděli, proč klepou na dveře.

Stejně jako řada jiných tradic, i tradice Tří králů vychází z křesťanství a z Bible. Dvanáctý den po narození Ježíška, 6. ledna, přišli k jeho jesličkám mudrcové, aby mu přinesli cenné dary. Jezulátko obdarovali zlatem, myrhou a kadidlem. Snad právě pro počet a vzácnost oněch darů se ve 12. století v legendě objevili právě králové a byli tři. Přibližně v téže době dostávají i svá jména – Kašpar, Melichar a Baltazar.

 kaspar

Kašpar, Melichar a Baltazar na obrázku Josefa Lady

Svátek Tří králů je také svátkem zjevení Páně. V tento den se totiž Bůh jako člověk zjevil i pohanům. Ty v tomto případě ztělesňují právě oni tři pohanští králové.

Datum 6. ledna značí opravdové zakončení křesťanských Vánoc.

V tento den se v našich ulicích vyrojí ve trojicích děti oděné do bílých košil, s papírovými korunami na hlavách a „ten černý vzadu vystrkuje na nás bradu“, to je ten, který má tváře od sazí. Umouněná tvář symbolizuje tmavou barvu pleti.
Pokud zazvoní u našich dveří, zazpívají koledu: „My tři králové jdeme k vám, štěstí zdraví přejeme vám…“ a poté symbolicky požehnají našemu domu. Na důkaz jejich návštěvy zanechají nad vchodovými dveřmi značku K † M † B † a příslušný rok. Křída, kterou se tento nápis značí, by měla být svěcená.

trikr

Co znamenají písmena K+M+B?

nadpusVětšina lidí si myslí, že jsou to první písmena jmen oněch králů, ale je to omyl. KMB neboli latinské CMB ve skutečnosti znamená Christus mansionem benedicat – Kristus ať obydlí žehná po celý rok (proto se za písmena píše letopočet). A co křížky mezi písmeny? To nejsou žádná plus jako ve školní rýmovačce. Jsou to opravdové kříže na znamení Svaté trojice – Otce, Syna a Ducha svatého.

Tři králové - zástupci charitativních organizací

Dnes už po českých a moravských ulicích nepobíhají jen tak nějaké děti. Jsou to většinou zástupci charitativních organizací. A že by měly svěcenou křídu a znaly pravý smysl svého chození? Kdo ví.
Výjimkou nejsou ani řady podvodníků, kteří se jako Tři králové jen tváří, dům vám ani nepožehnají, jen čekají, co dostanou.

Tři králové je tradice, která na rozdíl od Vánoc pomalu upadá. Svého času však byla stejně významná, ne-li významnější.
Pojďme i my zakončit křesťanské Vánoce důstojně. Společně se Třemi králi. 

Téma dnešního dne 6. ledna 2012: Tři králové

  • Udržuje se ve vašem městě nebo vesnici tradice Tří králů?
  • Měly jste už někdy na vašich dveřích nápis K † M † B ?
  • Líbí se vám tato tradice?
  • Věděly jste, co vlastně přesně značí?
  • Setkáváte se dnes spíše s tradiční podobou charitativních organizací?
  • Nebo s různými falešnými lidmi, kteří se Třemi králi štítí?
  • Nebo přijdou i ti, kteří znají pravý smysl této tradice?   
  • Odstrojujete dnes s koncem křesťanských Vánoc vánoční stromeček?

Vše o dnešním dnu - Tři králové pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz
Můžete přikládat i fotografie

Jednu z pisatelek odměním pěkným dárkem, a to dvěma vstupenkami na výstavu Pražské módní salony 1900-1940, která probíhá v pražském uměleckoprůmyslovém muzeu a potrvá až do 29. dubna 2012.

 vstupenky

 

Reklama