...štěstí zdraví vinšujeme vám… možná, že v neděli zaslechnete známý trojhlas v podání stylizovaně oděných koledníčků s papírovými korunami. Dáte jim nějakou tu korunu do kasičky, nebo se jim obloukem vyhnete s tím, že vám také nikdo nic nedá?

tři králové

Nastávající „neděle tříkrálová“ mě přiměla k zamyšlení. Jak jsme na tom s dobrodiním, charitou a soucitem s postiženými, opuštěnými, chudými, nemocnými, zkrátka s těmi, kteří se ocitli v nouzi, nebo tak trochu stranou společnosti. Ať už vlastním přičiněním, či ranou osudu.

V obci, kam jezdíme na chalupu, chodí každoročně děti v převleku za tři krále. Chalupu od chalupy, zazpívají „My tři králové…“ a všude dostanou nějakou tu kačku do kasičky. Je tu stále dost věřících a nepřispět do sbírky by bylo nepřípustné, nehledě na to, že každému domu, který daruje, se přece dostane požehnání… „štěstí, zdraví, dlouhá léta...“

A tak i my, ačkoliv do kostela nechodíme, jsme se přiřadili k dárcům.

Já osobně se vůči štědrým a soucitným lidem stále cítím být dlužníkem, protože vím, jaké to je ocitnout se v nouzi. Ze dne na den bez střechy nad hlavou při povodních 2002. V takové situaci nejlépe poznáte, co je to lidská solidarita.

A tak si vždycky vzpomenu na lidi, kteří pomohli, a zastydím se, když váhám něco dát. Neobdarovávám každého žebrajícího na ulici, ale snažím se vždycky přispět na dobrou věc. Ať už je to Liga proti rakovině, Bílá pastelka pro nevidomé nebo Pomozte dětem. Jsou to sice malé částky, ale korunka ke korunce…

Jak jste na tom s dobročinností vy, milé ženy-in? Já vím, že dobře, protože nezapomínám na doby, kdy jste se společně složily na kočárek pro Románka Šavaru a vozíček pro Kristiánka Havlíka.

Můžete mít čisté svědomí, ale přesto. Přispíváte dál?

  • Co vám to dává?
  • Ocitla jste se sama v situaci, kdy jste potřebovala něčí pomoc?  Od koho se vám jí dostalo?
  • Chodí k vám Tři králové? Dostanou od vás nějaký peněžní dar? Kolik jim přispějete do kasičky?
  • Zúčastňujete se sbírek na pomoc lidem v tísni?
  • Dáváte něco žebrajícím, nebo bezdomovcům? Máte s nimi nějaké zkušenosti? Dobré, nebo špatné?
  • Kupujete si na ulici kytičky, pastelky, samolepky a podobné drobné dárky,  které prodávají charitativní organizace?

Napište nám o svých zkušenostech s charitou a dobročinností, ať se týká vás osobně, nebo někoho jiného.

Na vaše příspěvky se moc těším na adrese: redakce@zena-in.cz

Za svůj příspěvek můžete získat tento pěkný dárek. Plyšáčka a dekorativní kosmetiku značky Mary Kay

dárek

Reklama