Za vším hledej ženu a… hormony. Jen málokdo tuší, jak zásadní roli v organismu tito chemičtí poslové hrají. Bez nadsázky lze prohlásit, že právě na nich stojí a padá kvalita našich životů. Hormony mají velmi podstatný vliv na to, jak se cítíme, s jakou náladou vstáváme a v jakém rozpoložení chodíme spát. Kromě toho ovlivňují sexuální apetit, kvalitu spánku, tělesnou hmotnost i míru soustředění, řídí činnost důležitých orgánů a metabolických procesů. Většinu hormonů produkují žlázy s vnitřní sekrecí a pro správné fungování organismu jsou tyto chemické látky zcela nepostradatelné. Přesto jejich vliv často podceňujeme a nejrůznější „defekty“ na fyzické i psychické úrovni si s hormonální nerovnováhou vůbec nespojíme.

hor.jpg
Foto: Shutterstock

Hormonů je celá řada. Mezi ty nejznámější patří testosteron a estrogen, podobně také melatonin, oxytocin, serotonin, adrenalin, dopamin, kortizol, inzulin, tyroxin, leptin a další. Každý z nich má v těle důležitou roli a případná nerovnováha může zásadním způsobem ovlivnit fungování celého organismu.

Mladých mužů s diagnózou hormonální nerovnováha stále přibývá

Samozřejmě platí, že hormonální nerovnováha je nevyhnutelným aspektem stárnutí žen i mužů, přesto ji mnozí zažívají už v době, kdy by přibývající roky neměly být zásadním zdravotním tématem. Je-li řeč přímo o mužích, nutno konstatovat, že v posledních letech přibývá diagnóz hormonální nerovnováhy u mladých mužů ve věku 20 až 30 let, což je samo o sobě alarmující. U této věkové skupiny obvykle nebývá o takové diagnóze primárně uvažováno, protože je obecně nízký předpoklad, že by řešené zdravotní obtíže mohly s hormonální dysbalancí souviset. Mimoto se jasněji identifikovatelné příznaky objevují až později v životě muže. Symptomy jsou navíc snadno zaměnitelné a lékař je často dává do souvislosti s jinou zdravotní diagnózou.   

Pokud se neléčí, může hormonální nerovnováha způsobit v dlouhodobém horizontu vážné zdravotní problémy. Kromě toho má plíživý vliv na zhoršení kvality mužského života. Je-li naopak diagnóza zavčasu správně určena, může vhodná léčba a změna životního stylu ledasco napravit.

Zpočátku lehké příznaky se časem horší a ovlivňují kvalitu života

Jak už bylo uvedeno, zaměnit symptomy hormonální nerovnováhy s jinou diagnózou, případně je spojovat s vysokou pracovní vytížeností, bývá snadné. Postupem času se ale (zpočátku lehké) příznaky zhoršují až do té míry, že začnou měnit kvalitu života dotyčného. Mezi nejčastější příznaky mužské hormonální nerovnováhy patří:

 • Zhoršení kognitivních funkcí
 • Deprese a úzkostné stavy
 • Ztráta sebedůvěry a motivace
 • Erektilní dysfunkce
 • Únava a snížená vitalita
 • Vypadávání vlasů
 • Ztráta svalové hmoty
 • Řídnutí ochlupení
 • Přibývání na váze
 • Menší chuť na sex
 • Nízké libido
 • Snížení množství ejakulátu
 • Zhoršená krátkodobá paměť
 • Gynekomastie (zvětšení prsní tkáně)

Na genetiku nelze svádět všechno

Hormonální (ne)rovnováhu ovlivňuje řada faktorů. Důležitou roli hraje genetika, na tu však nelze svádět všechno. V tomto směru zásadní je i životní styl, míra pohybu, kvalita jídla, hladina každodenního stresu, délka a kvalita spánku, užívané léky nebo prodělané nemoci. Rizikovými faktory jsou například obezita a cukrovka II. typu.

Obvykle lze mužskou hormonální nerovnováhu klasifikovat jako:

 1. Andropauzu (mužský přechod), která nejčastěji souvisí s věkem
 2. Únavu nadledvin, která úzce souvisí s dlouhodobým stresem; v jeho důsledku dochází k oslabení nadledvin, což ovlivňuje jejich schopnost vytvářet adekvátní hladiny kortizolu, přirozené obrany těla proti stresu a vzniká hormonální nerovnováha
 3. Hypotyreózu, stav, kdy štítná žláza přestane být dostatečně aktivní
 4. Hypertyreóza, stav, kdy je štítná žláza naopak aktivní příliš

Existují různé druhy léčby

Stejně jako bývají různé příčiny hormonální nerovnováhy, liší se i její léčba. Každý stav má však řešení. Kromě klasické hormonální léčby například ve formě injekcí, gelu nebo tablet může pomoci změna životního stylu, snížení tělesné hmotnosti, resp. míry tělesného tuku, a také nejrůznější bylinné preparáty. V tomto směru velmi propagovaný bývá kotvičník, existuje však řada dalších rostlinných adaptogenů. Zásadní je správné určení diagnózy a odhodlání nepříjemný stav řešit.

Čtěte také:

Zdroje: healthline.comcompoundingrxusa.comcoremedicalwellness.com