Za vším hledej ženu a… hormony. Jen málokdo tuší, jak zásadní roli v organismu tito chemičtí poslové hrají. Bez nadsázky lze prohlásit, že právě na nich stojí a padá kvalita našich životů. Hormony mají velmi podstatný vliv na to, jak se cítíme, s jakou náladou vstáváme a v jakém rozpoložení chodíme spát. Kromě toho ovlivňují sexuální apetit, kvalitu spánku, tělesnou hmotnost i míru soustředění, řídí činnost důležitých orgánů a metabolických procesů. Většinu hormonů produkují žlázy s vnitřní sekrecí a pro správné fungování organismu jsou tyto chemické látky zcela nepostradatelné. Přesto jejich vliv často podceňujeme a nejrůznější „defekty“ na fyzické i psychické úrovni si s hormonální nerovnováhou vůbec nespojíme.
Foto: Shutterstock
Hormonů je celá řada. Mezi ty nejznámější patří testosteron a estrogen, podobně také melatonin, oxytocin, serotonin, adrenalin, dopamin, kortizol, inzulin, tyroxin, leptin a další. Každý z nich má v těle důležitou roli a případná nerovnováha může zásadním způsobem ovlivnit fungování celého organismu. |
Mladých mužů s diagnózou hormonální nerovnováha stále přibývá
Samozřejmě platí, že hormonální nerovnováha je nevyhnutelným aspektem stárnutí žen i mužů, přesto ji mnozí zažívají už v době, kdy by přibývající roky neměly být zásadním zdravotním tématem. Je-li řeč přímo o mužích, nutno konstatovat, že v posledních letech přibývá diagnóz hormonální nerovnováhy u mladých mužů ve věku 20 až 30 let, což je samo o sobě alarmující. U této věkové skupiny obvykle nebývá o takové diagnóze primárně uvažováno, protože je obecně nízký předpoklad, že by řešené zdravotní obtíže mohly s hormonální dysbalancí souviset. Mimoto se jasněji identifikovatelné příznaky objevují až později v životě muže. Symptomy jsou navíc snadno zaměnitelné a lékař je často dává do souvislosti s jinou zdravotní diagnózou.
Pokud se neléčí, může hormonální nerovnováha způsobit v dlouhodobém horizontu vážné zdravotní problémy. Kromě toho má plíživý vliv na zhoršení kvality mužského života. Je-li naopak diagnóza zavčasu správně určena, může vhodná léčba a změna životního stylu ledasco napravit. |
Zpočátku lehké příznaky se časem horší a ovlivňují kvalitu života
Jak už bylo uvedeno, zaměnit symptomy hormonální nerovnováhy s jinou diagnózou, případně je spojovat s vysokou pracovní vytížeností, bývá snadné. Postupem času se ale (zpočátku lehké) příznaky zhoršují až do té míry, že začnou měnit kvalitu života dotyčného. Mezi nejčastější příznaky mužské hormonální nerovnováhy patří:
- Zhoršení kognitivních funkcí
- Deprese a úzkostné stavy
- Ztráta sebedůvěry a motivace
- Erektilní dysfunkce
- Únava a snížená vitalita
- Vypadávání vlasů
- Ztráta svalové hmoty
- Řídnutí ochlupení
- Přibývání na váze
- Menší chuť na sex
- Nízké libido
- Snížení množství ejakulátu
- Zhoršená krátkodobá paměť
- Gynekomastie (zvětšení prsní tkáně)
Na genetiku nelze svádět všechno
Hormonální (ne)rovnováhu ovlivňuje řada faktorů. Důležitou roli hraje genetika, na tu však nelze svádět všechno. V tomto směru zásadní je i životní styl, míra pohybu, kvalita jídla, hladina každodenního stresu, délka a kvalita spánku, užívané léky nebo prodělané nemoci. Rizikovými faktory jsou například obezita a cukrovka II. typu.
Obvykle lze mužskou hormonální nerovnováhu klasifikovat jako:
- Andropauzu (mužský přechod), která nejčastěji souvisí s věkem
- Únavu nadledvin, která úzce souvisí s dlouhodobým stresem; v jeho důsledku dochází k oslabení nadledvin, což ovlivňuje jejich schopnost vytvářet adekvátní hladiny kortizolu, přirozené obrany těla proti stresu a vzniká hormonální nerovnováha
- Hypotyreózu, stav, kdy štítná žláza přestane být dostatečně aktivní
- Hypertyreóza, stav, kdy je štítná žláza naopak aktivní příliš
Existují různé druhy léčby
Stejně jako bývají různé příčiny hormonální nerovnováhy, liší se i její léčba. Každý stav má však řešení. Kromě klasické hormonální léčby například ve formě injekcí, gelu nebo tablet může pomoci změna životního stylu, snížení tělesné hmotnosti, resp. míry tělesného tuku, a také nejrůznější bylinné preparáty. V tomto směru velmi propagovaný bývá kotvičník, existuje však řada dalších rostlinných adaptogenů. Zásadní je správné určení diagnózy a odhodlání nepříjemný stav řešit.
Čtěte také:
- Špatně fungující játra mohou ovlivnit i menstruační cyklus. Jak se o ně starat?
- Květen je měsíc celiakie. Udělejte si test a zjistěte, jestli příčinou vašich zdravotních potíží není lepek
Zdroje: healthline.com, compoundingrxusa.com, coremedicalwellness.com
Nový komentář